Ahlefeldt (linjen Hans von Ahlefeldt til Haseldorfs efterslægt)
Ahlefeldt-slægten
                                                                                                             
 
 
 
 
 
 
  Fotografierne på denne side er hentet fra finnholbek.dk
  Hans (Johannes) Ahlefeldt ~ Elsebe Rosenkrantz      
  til Tørning      
  og Haseldorf  
  Bar og mistede Dannebrog, da  
  han faldt ved Hemmingstedt  
  * Tørning 1440 † 17/2 1500  
 
 
 
  ~ Alheid von Bülow      
    ~1492    
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
                                                                                                           
         
 
                         
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
  Bendix von Ahlefeldt ~ Sophie Gyldenstierne     Frederik Ahlefeldt ~ Catharine Henningsdatter Godske Ahlefeldt   Anna von Ahlefeldt  ~ Henneke van Bokwolde Cecilie von Ahlefeldt  ~ Johan von Daldorf Elsebe von Ahlefeldt  ~ Volf Rantzau     Christopher von Ahlefeldt ~ Helvig Krummedige  
  til Haseldorf og Bukhagen   til Haseldorf og Bukhagen Pogwisch Frederik I's slesviske kansler 1502-41     af Pronstorf   til Wotersen   til Wittenberg     til Heiligenstedten  
  * 1480 † 1517   * 1492 † 1541 ~ 1532 Dr. Jur. fra Bologna     ~ 1519         * Haseldorf efter 1492 † 2/4 1532  
          Sidste biskop af Slesvig            
          Beholdt embedet efter reformationen                
          Anerkendte Luthersk superintendent            
          * 1475 † 1541      
          Begravet Slesvig Domkirke        
             
             
                 
                 
                 
             
             
             
             
             
             
                                                                                                 
                                                 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
       
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Anne Benedictsdatter von Ahlefeldt ~ Jens Nielsen Rotfeld Bendix Ahlefeldt ~ Emerentia von Brockdorff   Johan Ahlefeldt ~ Dorothea von Ahlefeldt Henneke von Ahlefeldt  ~ Christine Clausdatter  Margrethe von Ahlefeldt  ~ Frederik Brockdorff Apollonia von Ahlefeldt  ~ Joachim von Brockdorff Volf Ahlefeldt ~ Øllegaard von Buchwald   Elsabe von Ahlefeldt ~ Valentin von Daldorf Burchard von Ahlefeldt ~ Dorothea Rantzau Jørgen von Ahlefeldt ~ Lucie von Ahlefeldt
  *1480 †1517 til Bratskov og Eskjær  til Haseldorf   til Haseldorf til Søgård Kendt 1516 † 1541 Bryske * ca. 1535  til Gaarz & Steinhorst * Haseldorf ca. 1515  † 1588 til Rixdorf til Haseldorf       † 1562 til Wotersen til Heiligenstedten   til Neuendorf, Heiligenstedten & Kolmar  
  * Haseldorf 1525 † 13/4 1586   * Haseldorf Schloss, Pinneberg 1527  ~ Søgård 29/9 1555   * Haseldorf Schloss, Pinneberg 1528           * 1529 † 1/1 1560   * 18/5 1524  † 29/4 1583  
      † 27/6 1559   † 11/11 1572                  
                             
 
 
         
 
                 
   ~ Herman Friis             ~ Emerentia Rantzau          
  til Landvig i Norge                            
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                           
                           
                         
                         
                         
                                                                                               
                                                             
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
   
 
 
  Ditlev Ahlefeldt   ~ Clarelia Reventlow Magdalene von Ahlefeldt  ~ Cai von Ahlefeldt  Anne Bendixdatter Ahlefeldt ~   Benedikt Sested  Dorothea Bendixdatter ~ Detlev Sested Hans Ahlefeldt ~ Abel Reventlow Frederik Ahlefeldt ~ Dorothea Blome Adelheid von Ahlefeldt ~ Claus Buchwald Marquard von Ahlefeldt ~ Magdalene Pogwisch Emerantia von Ahlefeldt ~ Claus Buchwald Catharine von Ahlefeldt ~ Johan Buchwald Adelheid Ahlefeldt ~ Joachim von Buchwaldt Ida Ahlefeldt ~ Johan von Buchwald Abel von Ahlefeldt ~ Godske Wensin Balthasar von Ahlefeldt ~ Margrethe Rantzau Catharine Gregoriusdatter Ahlefeldt ~ Johan Stake
  til Haseldorf  ~ 1589 * Haseldorf, Pinneberg 1562 ~1577 af Haseldorf  til Kluvensick af Haseldorf ~ 1577 til Osterrade & Tramm af Rixdorph til Halvsøgaard, Søgård, Seestermüh,   af Haselau  til Wensin til Kaden & Haselau af Weissenhaus af Haselau ~ 1579 af Haseldorf til Borstel til Haseldorf  af Pronstorf af Haseldorf til Nybøl, Gram & Knoop af Haseldorf ~ 1595 til Heiligenstedten   til Borgeby til Vorgård
  Myrdet I Landsbyen Braak   † 1619   †1593  ~ før 1588 * Haseldorf ca. 1562 † efter 1618   * Haseldorf 1556 † 3/2 1605   Arleved, Stendorf & Nüchel   * ca. 1560 † ca. 1625   * Haselau 9/1 1571 † Haselau 16/7 1608   * Haselau ca. 1554 † 1598   * Haselau, Pinneburg 1566    * ca. 1568 † efter 1623   * ca. 1569 †  før 1638   Amtmand i Flensborg   † 19/5 1582  
  * Haseldorf, Pinneberg 1557   Amtmand Aabenraa 1597   * 29/10 1559 † Kiel 8/3 1626   Begravet Borgeby kirke  
  † 17/3 1599   * Seestermüh, Pinneberg 1558        
     
 
 
†1607
     
 
 
      ~ Hans Ditlevsen     ~ Catharine Rantzau        ~ Lucas Krabbe
      Buchwald     ~28/1 1582       til Nissum
      til Sønderholt og Klüvensiek        
         
         
         
 
 
      linjen Seestermühe        ~ Hans Speil
          til Borgeby
           
         
         
         
         
                       
                 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Bendix von Ahlefeldt   ~ Christine von Ahlefeldt Catharine Detlevsdatter ~ Cai Sested Clarelia Detlevsdatter ~ Henrik Blome   Dorothea von Ahlefeldt ~ Ditlev Rantzau  
  til Haseldorf ~1616  af Haseldorf til Gross Nordsee og Lütkensee af Haseldorf   til Heiligenstedten  
  * Rixdorf 20/5 1593   * 28/9 1590 † 14/4 1627 ~ 15 september 1610 * Haseldorf 2/3 1597 † XX/2 1645   * Heiligenstedten 4/8 1586    
  † Osterrade 18/5 1634   † Drage 23/1 1647   
     
     
 
      ~ Markvard Rantzau  
         
         
         
           
           
         
         
         
     
     
         
     
                                                   
                         
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Hans von Ahlefeldt   ~ Cathrine Sested Ditlev von Ahlefeldt   ~ Ida Pogwisch Clarelia von Ahlefeldt   ~ Poul von Buchwald   Henrik von Ahlefeldt   ~ Catherine von Ahlefeldt  
  til Glorup ~ oktober 1661 til Haseldorf af Hagen af Haseldorf ~ 1664   til Gjelting ~ 1642  
  & Cathrineberg til Cathrineberg * Gjelting 20/2 1617   * Osterrade 8/9 1624   * Gelting 25/6 1619 † 1702  
  Generalløjtnant   † Hamborg 25/10 1686   † 6/11 1679      
  Amtmand Saltø          
  * 1624 † 22/6 1694   ~ Anna Rumohr Ditlev von Ahlefeldt
 
               
    til Glorup        
    Solgte Cathrineberg          
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
                 
                                                                                     
                                                     
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
     
  Christian Ahlefeldt    Bendix von Ahlefeldt   ~ Marie Elisabeth von Moltke  Vilhelm von Ahlefeldt  ~ Anna Emerentia Sophie Amalie Ahlefeldt   ~ Joakim von Ahlefeldt Ida Benedicte von Ahlefeldt   ~ Casper von Buchwald Ditlev Sivert von Ahlefeldt  ~ Barbara Elisabeth Bertha Catharine Ahlefeldt  ~ Cai von Ahlefeldt Bendix von Ahlefeldt   ~ Catherine Buchwald Magdalene Ahlefeldt  ~ Henrik Reventlow Dorothea Ahlefeldt  ~ Detlev Reventlow   Gregorius Ahlefeldt  ~ Anna Svinhufvud    
  til Glorup   af Hasseldorf   til Haseldorf  Rumohr af Haseldorf ~1671 af Haseldorf til Jersbek & Stegen af Haseldorf von Holstein til Osterfeld, Kluvensiek & Sehested til Seestermüth & Schinkel til Oterrade ~ Jersbek XX/3 1677 til Binebek & Wittmold af Futterkamp til Osterfeld til Reetz, Hemmelmark, Testorf,   Svensk underjægermester Svinhufvud i Västergötland    
  †1695   til Haselau, Gamich & Meischau   * Kassel  30/11 1646 ~ Flensborg 8/4 1673 * 6/9 1651 † 8/10 1720   * 1657 † Eckernförde 27/6 1683 ~ Hamburg 6/6 1675 * Flensborg 24/9 1658 ~ Rostock 27/4 1684 * Osterrade 1646     * Oterrade 21/3 1659   * Osterrade 7/9 1644   * Osterrade 1648 Quarnbeck, Schmoel,   Adlet Ahlefelt i Sverige nr. 850      
        † Hamborg 30/11 1717           † Brodau 20/9 1714   † Preetz, Plön 2/9 1721     † Oterrade 19/4 1712   † 5/12 1720   † Colmar 17/10 1720 Hohenfelde & Øregård   † Vänersborg 1698      
                                         
                       
 
                 
                              ~ Wulf Heinrich von Thienen          
                            til Wahlstorf  & Güldenstein            
                            ~ 21/1 1691          
                                   
                                   
                            Havde efterkommere, der ale døde i ung alder          
                                   
                                   
                                   
                                   
                                   
                                 
                                 
                                         
                       
 
             
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
     
  Christian Albrecht von Ahlefeldt   ~ Margrethe Elisabeth  Bendix von Ahlefeldt   ~ Charlotte Amalie Bendix Vilhelm von Ahlefeldt  ~ Magdalene Rantzau Jørgen von Ahlefeldt  ~       Margrethe Hedevig Ahlefeldt   Catherine Christine von Ahlefeldt  ~ Philipp Ernst   Johan Ahlefeldt  ~ Helena Katarina Dreffensköld Maria Ahlefelt  ~ Göran Svenske    
  af Hasseldorf von Rathlou af Hasseldorf Reventlow til Haseldorf   til Damp af Damp   af Haseldorf  Hertug von Holstein-Glücksburg   til Bryne   ~ 18/6 1687    
  * Haselau 1693 af Unevad til Haselau   * Haseldorf 11/8 1678   Officer ~ Damp 1708   * Torrild, århus  8/11 1687 ~ Glücksburg 2/9 1722   † 1732   Kaptajn    
  † Heustaken 26/3 1755 ~ 18/3 1724 Hertugelig Holsten-Gottorpsk Gehejmeraad   † 10/2 1748   * Haseldorf 23/7 1682   † Glücksburg 8/5 1726          
  Landråd, Kancellipræsident       † Damp, Eckernförde 21/3 1728            
          Amtmand over Tremsbüttel      
 
     
          * 23/8 1684       ~ Brita Margareta Drakenberg        
          † Niendorf a.d. Stecknitz 10/3 1739              
                           
                    Damplinjen      
                       
                           
                           
                           
                           
                           
                           
                           
                           
                               
     
Marie Elisabeth lensgrevinde von Ahlefeldt
 
 
 
 
 
             
             
 
         
 
 
 
 
 
 
 
 
          Marie Elisabeth von Ahlefeldt   ~ Frederik Ahlefeldt Vilhelm von Ahlefeldt  ~ Benedicte Christiane Charlotte     Maria Elisabet Ahlefelt ~ Johan Kuylenstierna Ulrika Eleonora Ahlfeldt  ~ Georg Belfrage    
          af Hasseldorf Greve af Langeland til Klein Nodsee 1740 Freiin von Schmettau     * 1721 † 1795 Fænrik * Tveta, Säffle 1706 Løjtnant Västgöta Dals regiment    
          * Hamborg 25/12 1719 Kammerherre, general * Kaden 24/10 1710 ~ 21/4 1739     † Bollsbyn, Ånimskog 1742  
          † Niendorf a.d. Stecknitz 10/3 1739   † Klein, Rendsborg 10/10 1754      
                 
               
             
            Ahlefeldt-Dehn    
             
             
               Marie Elisabeth von Ahlefeldt        
             
     
     
     
     
     
      Våbentegninger på denne side copyright © 2001-2010 by Finn Gaunaa