von Alvensleben
                                                                                                                                                                                                                                       
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Gebhard von Alvensleben ~ Margareta NN  
  til Alvensleben, Sachsen * ca.1185  
  Byggede borgen Alvensleben  
  Prefectus i Halberstadt  
  Bispens råd Halberstadt  
 
† efter 1217 
 
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
         
     
           
         
 
 
 
 
 
 
       
  Johann  von Alvensleben ~ NN Bernhard von Alvensleben    
  til Alvensleben, Sachsen   Kannik Halberstadt    
  Prefectus & råd Halberstadt   † efter 1225    
  † 14/3 1250 - 13/2 1251       
         
         
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
                   
         
 
 
 
 
 
 
 
  Johann  von Alvensleben ~ NN   Gebhard von Alvensleben ~ Mechtild NN      
  til Alvensleben, Sachsen   til Alvensleben, Sachsen † 8/4 1306      
  Bispens råd Halberstadt   Lensmand for Markgreve Albrecht af Brandenburg  
  † efter 15/5 1253    Foged Arneburg  
      † efter 6/1 1284  
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
             
                                                                         
                                         
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
           
  Johann  von Alvensleben ~ NN von Pabsdorf Heinrich von Alvensleben   Gebhard von Alvensleben ~ Sophia NN Albrecht von Alvensleben     Heinrich von Alvensleben ~ NN Jutta von Alvensleben   Friedrich von Alvensleben ~ Gertrud NN Johann von Alvensleben              
  til Alvensleben * Pabsdorf, Sachsen ca. 1278 Bispens Råd Halberstadt   til Alvensleben, Sachsen † 1306 Kannik St Nicolai, Magdeburg     til Erxleben   Nonne Marienborn   Vasal for hertug Rudolf af Sachsen ~ før 1307 Tyske ordens områdeleder Kulm 1291-96              
   Heinrich von Regensteins lensmand Schlanstedt   † efter 1306   Den ældre   † 30/5 1308 - 9 /2 1323   Skænk for Markgreve Hermann, Brandenburg   † 1293    † 1/9 1322 - 1/5 1323  * Wederden 1290 Tyske ordens områdeleder Brest 1301          
  † efter 25/11 1305      Ridder   Ridder 1273              Tyske ordens områdeleder Königsberg  1302        
        † 12/3 1305 - 8/4 1306   † efter 12/4 1317        Tyske ordens områdeleder Engelsburg 1309-20        
                          † efter 18/6 1320          
                       
       
                               
                               
                           
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                     
                     
                 
                                                                                                                                                           
                                     
 
 
     
 
   
 
 
       
 
   
 
 
 
 
 
 
     
 
     
 
 
 
 
  Johann  von Alvensleben   Albrecht von Alvensleben ~ Sophia NN Friedrich von Alvensleben     Gebhard von Alvensleben  ~ Elisabeth NN Gebhard von Alvensleben  ~ NN Gebhard von Alvensleben   Günther von Alvensleben     Heinrich von Alvensleben ~ NN  
  til Alvensleben   til Calbe, Altmark † 1306 Tempelridder             Ridder † efter 1302 til Erxleben & Weferlingen   Tempelordensridder   Ridder   til Erxleben 1346   
  Bispens Råd Halberstadt   Patruus von Gebhard von Alvensleben Knappe   Tempelordenens Comtur Süpplingenburg 1301        
 
    † 16/4 1302 - 8/4 1306   Ridder   † 8/4 1306    † efter 1315    Markgrevelig ministerial  
  † efter 25/2 1327    † efter 12/3 1334    Sidste ordensmester i Tyskland og Wenden                   † efter 1337        Vasal for hertug Rudolf af Sachsen  
      † ca.  6/2 1313                             † efter 1347   
                               
                           
  Slægtens sorte linje           Slægtens hvide linje          
                         
                         
                         
                         
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                                                                                                                                                                           
                                         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
  Albrecht II von Alvensleben ~ Sophia NN Mechtild von Alvensleben ~ NN von Redern Oda von Alvensleben ~ Burchard XII von der Asseburg  ~   Gebhard von Alvensleben, ~ NN Johann von Alvensleben   Gebhard von Alvensleben  ~ NN   Heinrich von Alvensleben ~ NN Friedrich von Alvensleben   ~ Rixa von Werberg    Buchard von Alvensleben   ~ Ilsabe von Dorstadt  
  til Calbe, Altmark * ca. 1300 † efter 1334   * Calbe, Sachsen 1296 til Lengede   til Klötze   † efter 1366   til Erxleben     til Erxleben-Rogütz   til Erxleben-Rogütz       til Erxleben-Rogütz    
  † efter 1344      ~ Calbe, Sachsen 1317   Ruinerne efter Calbe   Lensmand Altmark 1344   Ridder   Ridder   Ridder       Ridder  
          Væbner   † efter 1381    † efter 1347    † før 17/3 1351      † 2/2 1356 - 29/6 1358   
          Foged Stendal 1345                              
              † 1367                             
                                   
                               
                             
                             
                             
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                                                                                                                                                                           
                                                                 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
         
 
 
 
 
  Albrecht III von Alvensleben ~ Heilwig NN    Gebhard XI von Alvensleben ~ Sophia NN Burchard-Busse von Alvensleben  ~ Elisabeth NN   Gebhard von Alvensleben ~ NN   Heinrich von Alvensleben  ~ Metta NN     Werner von Alvensleben ~ Bertha Heinrich von Alvensleben  ~ Ilse NN Johannes von Alvensleben Gebhard von Alvensleben Heinrich von Alvensleben Ludolf von Alvensleben Friedrich von Alvensleben   ~ NN Gese von Alvensleben Matte von Alvensleben   Busse von Alvensleben ~ Salome NN  
  til Calbe, Altmark   16/3 1393   til Calbe, Altmark * ca. 1330 til Calbe † før 1383    "den ældre"   til Niegrip † efter 1375     Pantherre Gardelengen Slot † 26/3 1419 "den ældre" † efter 1429 † efter 1400    til Erxleben-Rogütz til Erxleben-Rogütz til Erxleben-Rogütz & Uhrsleben 1363 til Erxleben-Rogütz & Möckern   Nonne Marienberg, Helmstedt Nonne Marienberg, Helmstedt   til Erxleben-Rogütz † efter 1388  
  Albert den ældre   Pantherre Lenzen   † 2/2 1368 - 6/10 1368    til Klütze & Angern   Ridder       † XX/3 1398    til Erxleben   Ridder Ridder Stadshøvedsmand Magdeburg 1377 Ærkebispens høvedsmand Rathenow   † efter 1351  † efter 1351    Ridder  
  Pantherre Lenzen   Drost for biskoppen. Halberstadt       Markgrevelig foged Tangermünde   † efter 1375                † efter 27/4 1439   † efter 1341    † efter 1341  Ridder 1363 Markgrevens høvedsmand Altmark   † XX/1 1388  
  Drost for biskoppen. Halberstadt 1369   Arvemarskal Mark Brandenburg       Foged Neumark                       Pantherre Neuenhof Slot   5/2 1403 - 21/12 1404             
  Foged Salzwedel   
* ca. 1343 † 6/5 1403
        † 6/5 1393                        † efter 11/11 1400            
  * ca. 1351 † 13/12 1402 - 24/8 1411    Begravet Neuendorf Kloster   ~ Bertha von Bartensleben                                
                                   
                                       
        eller                
 
                 
                                       
     
 
                               
      ~ Berthe von Lützow                          
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
     
 
                             
                                                                                         
                                                                 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
     
 
     
 
       
 
     
 
 
 
 
 
     
 
     
 
   
 
 
   
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   Gebhard von Alvensleben ~ Sophia NN  Busse von Alvensleben   Ludolf von Alvensleben ~ Ermgard von Honlage Albrecht von Alvensleben     Gebhard von Alvensleben   Elisabeth von Alvensleben Gebhard von Alvensleben   Kurd von Alvensleben   Gebhard von Alvensleben ~ Berta NN   Gebhard von Alvensleben   Gebhard von Alvensleben   Friedrich von Alvensleben   ~ NN Ludolf von Alvensleben   ~ NN Heine von Alvensleben  ~ NN   Busse von Alvensleben ~ NN  Heinrich von Alvensleben  ~ NN    
  til Calbe, Altmark * ca. 1300 Johanniterridder   til Calbe, Altmark † før 1473 til Calbe & Klötze     † efter 1383    Nonne Diesdorf Provst Tangermünde     † efter 1393   Pantherre Gardelengen Slot † før 1419   til Rogütz   til Rogütz   til Rogütz   til Rogütz   til Rogütz   til Erxleben-Rogütz, Uhrsleben,   til Erxleben-Rogütz 1400-1403     
  † efter 1344    Johanniternes ordensmester   Pantherre Luchow & Gardelegen 1435   † efter 1416        † efter 1361 † efter 1373    Erxleben 1785   Markgrevelig landshøvding 1410   Stadshøvedsmand Magdeburg 1403   Stadshøvedsmand Magdeburg 1403   Pantherre Calvörde   Ærkebiskoppelig råd 1438   Pantherre Calvörde   Ingersleben & Siersleben   Væbner  
        † efter 1432   † 8/8 1437 - 20/7 1444              Ridder 1419     Pantherre Calvörde 1404   Pantherre Calvörde 1404   † efter 1404   Pantherre Calvörde   † efter 8/7 1452    Køber Wichmannsdorf  1391   † 4/11 1422 - 19/11 1424   
                      Var hohenzollernmodstander     † efter 1404   † efter 1404         Ridder 1423           † før 30/11 1433      
                        Forsoning 1416
      † efter 20/12 1452               
                    Lensmand Altmark 1416                      
                Lagde navn til den Alvenslebenske Fejde mod Magdeburg                      
                † 20/10 1425 - 4/7 1429                       
                                   
                                   
                                   
                                   
                                   
                                 
                                 
                                 
            Gardelegen                      
                                     
                                                                                                                                                                                               
                                                                         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
   
 
 
 
 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
     
  Johann von Alvensleben  ~ Bertha NN Anna von Alvensleben ~ Gebhard von Platen Friedrich von Alvensleben ~ NN von der Asseburg Ludolf von Alvensleben ~ Anna von Bülow Elisabeth von Alvensleben ~ Busso von der Schulenburg NN von Alvensleben ~ Hans von Veltheim   Gebhard von Alvensleben  ~ Hippolyta von Bülow     Busse von Alvensleben ~ Mette von Alten Gebhard von Alvensleben   Sophia von Alvensleben   Werner von Alvensleben ~ Elisabeth von der Schulenburg Friedrich von Alvensleben   Friedrich von Alvensleben   Friedrich von Alvensleben  ~ NN von Rochow Ludolf von Alvensleben   Heinrich von Alvensleben ~ Ilse NN  Heinrich von Alvensleben  
  til Calbe, Altmark Arving til Poritz † 11/11 1481    * ca. 1430   til Calbe & Hundisburg   * ca. 1420 til Beetzendorf, Angern & Alvensleben   til Scheidungen.   til Calbe, Hundisburg,     til  Calbe & Hundisburg † efter 1489 Væbner   Abbedisse Neuendorf   "den ældre"   til Erxleben-Rogütz   til Rogütz    "Den yngre" * Polen ca. 1460 Johanniter-Ordenskomtur   til Erxleben † efter 1429 † efter 1429   
  † før 31/12 1427  † efter 1431       Kurbrandenburgsk råd     Gross-Engersen & Berge     Ridder   † efter 1420   † efter 1481   til Gardelegen & Polvitz   Kannik Halberstadt 1452-1478    Pantherre Calvörde   til Erxleben-Rogütz, Uhrsleben,   † 1503   † 25/6 1443 - 15/2 1448   
        † 25/1 1476     Kurbrandenburgsk råd     Overhofmarskal       Kurbrandenburgsk råd   Kannik St Blasii, Braunschweig 1468-1472     27/7 1485 - 10/5 1489    Kurbrandenburgsk råd   Begravet Wietersheim, Westfalen        
                † 8/8 1437 - 20/7 1444      Lensmand Altmark       Hofmarskal   † efter 1478         Pantherre Calvörde            
       
 
                     
Kurbrandenburgsk råd
      Herremester Johanniterordenen       † ca. 21/12 1518       
 
 
      Matthias von der Schulenburg                  Feldtherre i Glogau-Crossenschenske krig       † efter 23/10 1472               ~ Jutta von Reden    
      til Beetzendorf                 † 11/12 1496 - 1/9 1498                           
                                               
                                       
                                 
                                 
                             
                             
                             
                             
                             
                             
                             
                                                                                                                                                                                                       
                     
 
                     
 
                                                           
 
 
     
 
   
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
  Albrecht  von Alvensleben   Heilwig von Alvensleben  ~ Hans von Veltheim Hedwig von Alvensleben ~ Hasso II von Bredow Gebhard von Alvensleben ~ Fredeke von Wenden Gödel von Alvensleben  ~ Bernd von Maltzahn Busso von Alvensleben   Elisabeth von Alvensleben ~ Wedigo von Maltzan NN von Alvensleben ~ Kuno  IV von Quitzow   Vicke von Alvensleben ~ Gertrud von Maltzahn Albrecht von Alvensleben ~ Ölgard von Blücher Armgard von Alvensleben  ~ Klaus von Jagow Busse von Alvensleben       Johann von Alvensleben  ~ NN von Schönfeld  Armgard von Alvensleben ~ Fritz  von der Schulenburg  Cord von Alvensleben ~ Beata NN Ludolf von Alvensleben ~ Anna Moltke  Gertrud von Alvensleben ~ Günzel von Veltheim Sophia von Alvensleben   Gebhard von Alvensleben ~ Katharina von dem Knesebeck Maargareta von Alvensleben   Ludolf von Alvensleben  ~ Anna von Zerbst Matthias von Alvensleben  ~ Gertrud von Trotha NN von Alvensleben ~ Gottschalk von Veltheim   Heinrich von Alvensleben ~ NN Albrecht von Alvensleben  
  til Calbe, Altmark   † efter 1440  til Scheidungen. † ca. 1410 til Kremmen til Hundisburg ~ før 12/3 1510  * Calbe ca. 1467 ~ Calbe ca. 1491 Biskop Havelberg 1487-1493   * Rothenmoor ca. 1476 til Maltzahn   Andel i Eldenburg, Kletzke,   til Eichenbarleben, Karstedt & Vienau   til Schenkenforst   † efter 1514  til Aulosen Biskop Havelberg       til  Calbe, Subzuen,   † efter 31/8 1505  "den yngre" til Calbe, Zichtau & Plathe † efter 1501 til Calbe, Zichtau & Plathe   * ca. 1475 til Harbke Nonne Neuendorf   til Gardelegen   til Erxleben-Rogütz   til Erxleben-Rogütz † efter 1516 til Erxleben-Rogütz, Uhrsleben, ~ 1513 * ca. 1443 til Harbke   til Erxleben, Ijrsebem, Eimersleben   til Erxleben  
  "Den yngre"    Pantherre Alvensleben   † 13/10 1493     ~ Rothenmoor ca. 1496    Quitzübel & Staven   † 12/10 1509 - 6/3 1510    † 29/9 1512 - 20/8 1515    Kurbrandenburgsk råd   Lantum & Berge   Begravet Kloster Dambeck, Mecklenburg   Pantherre Lenzen   Kurbrandenburgsk råd     † efter 1481   Kurbrandenburgsk råd   Npnne Derneburg 1515   Kurbrandenburgsk råd     Kurbrandenburgsk råd       Ingersleben, Sierslebenp & Seehausen   † 20/3 1475 - 27/2 1479   
  † 1431-1440      Lensmand Altmark       til Stavenow             Sidste katolske biskop i Brandenburg   Kurbrandenburgsk råd     † 1506    † 20/4 1525 & 24/6 1530        Hofmarskal   Abbedisse Derneburg 1525   † XX/9 1552    Pantherre Calvörde & Letzlingen 1528       † 21/9 1484  
    Biskoppeligt råd                 Forhindrede kirkeorden i sit stift til sin død                 Pantherre Klötze             † 14/3 1552          Begravet Marienthal  Kloster, Hannover  
  Kurbrandenburgsk råd                     † 4/5 1548         
 
            † 17/1 1492 - 16/12 1494         Begravet Erxleben        
  † Alvensleben 7/4 1541                           ~ Katharina von der Lühe                          
  Begravet Stadtkirche, Calbe                                            
                                       
                                   
                                   
                                   
                                     
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                                                                                                                                                   
                                                                                         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
     
 
         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Joachim von Alvensleben ~ Anna von Bartensleben Emerentia von Alvensleben ~ Andreas von Meyendorff Anna von Alvensleben ~ Bernhard von der Asseburg Sophie von Alvensleben   ~ Ludolf von Bismarck   Ludolf von Alvensleben ~ Bertha von Bartensleben   Anna von Alvensleben ~ Lüdecke von Maltzahn Andreas von Alvensleben ~ Marie von Hodenberg Achaz von Alvensleben ~ Antonia von Marenholz Elisabeth von Alvensleben   Elias von Alvensleben ~ Margareta von Veltheim Anna von Alvensleben  ~  Richard von der Schulenburg   Anna von Alvensleben ~ Christoph von der Schulenburg Margareta von Alvensleben ~ Tönnies von Alten Ludolf von Alvensleben  ~ Gödel von Bülow Sophia von Alvensleben     Werner von Alvensleben  ~ Christina von Bülow Margareta von Alvensleben  ~  Fritz von der Schulenburg Ursula von Alvensleben Sophia von Alvensleben Friedrich von Alvensleben  ~ Anna Sophia von Veltheim Busso von Alvensleben  ~ Gertraud von Bismarck Anna von Alvensleben ~ Dietrich von Münchhausen
  til Calbe, Ursleben & Eichenbarleben ~ 1/2 1549 † efter 1552  til Ummendorf † Ampfurth, Sachsen 25/7 1571  til Falkenstein, Ampfurth & Schermcke af Calbe ~ Isenschnibbe, Altmark 1579   til Calbe, Hundisburg, Randau, ~ 1540   * efter 22/7 1551  ~ før 6/1 1515  til Calbe, Eichenbarleben, Randau, † efter 1569 til Calbe & Schenkenhorst    Priorinde Den hellige Grav   til Calbe, Erxleben, Rogütz, ~ ca. 1530 Arving til Subzien til Lücknitz & Penkun   † 10/2 1550    * ca. 1495  Drost Schwalenberg til Calbe, Zichtau, Gross-Engersen   Nonne Neuendorf   til Gardelegen ~  26 /3 1502  til Erxleben-Rogütz til Brome til Erxleben-Rogütz Abedisse Alt-Haldensleben til Erxleben, Rogütz, Letzingen ~ 1513 til Erxleben 1485 & Schneidlingen ~  26 /3 1502  * ca. 1480  
  Kannik Magdeburg * Bartensleben 1526       * ca. 1555   Neugatterleben, Gross-Engersen & Plothe        Karstedt & Vienau   † 1537    † efter 1538    Vienau, Schenkenhorst & Berge   † efter 1543           & Plathe       † 26/11 1503 - 24/6 1504    Blev hængt   Priorinde Alt-Haldensleben Forblev katolsk til sin død  & Radau   Ærkebispens hofmarskal 1514       
  Pantherre Alvensleben  † Alvensleben 21/3 1555         Hovmester Halberstadt     Pantherre Calvürde       * 1502 † 10/3 1569          Kurbrandenburgsk råd           * 10/1 1514   * 26/10 1517 † 1580  * 20/4 1516 † 1590 * 6/7 1529 † 6/4 1553    Pantherre Ummendorf       
  Biskoppeligt råd               * Calbe 1511 † Hundisburg 11/4 1596     Indførte reformationen       Begravet Rogütz,       * Calbe 1510 † 28/1 1562            † Loburg, Sachsen-Anhalt før 14/11 1538   Begravet Alt-Haldensleben Begravet Alt-Haldensleben         † 1/11 1534       
 
 
  Kurbrandenburgsk råd        
 
 
 
  Begravet Hundisburg    
 
* Hundisburg før 1495      
 
         
 
           
 
         
Begravet Marienthal  Kloster, Hannover
   
  † Alvensleben 12/2 1588   ~ Kunigunde von Münchhausen,     ~ Hartwig von Bülow   ~ Heinrich von Levetzau  
      † Randau, Sachsen 15/1 1565       ~ Sophia von Munchhausen              ~ Marie von Veltheim          ~ Georg von Bardeleben         ~ Armgard von der Schulenburg  
  Begravet Erxleben, Sachsen ~ Alvensleben 30/11 1556     til Wedendorf     til Markov                     ~ 1/9 1562               ~ 28/6 1560         til Riesdorf        
            ~ ca. 1586                                             ~ 1536            
                                                       
                                                   
                 
 
                       
  ~ Margarethe von der Asseburg               ~ Maria von der Schulenburg                        
    ~ Erxleben, Sachsen  9/11 1569                 ~ før 13/10 1567                          
                                       
                                       
                                   
                                   
                                 
                                                                                                                                                               
                                                                                             
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Gebhard Johann I von Alvensleben ~ Gertrud von Veltheim Fredeke von Alvensleben ~ Levin von der Schulenburg Maria von Alvensleben ~ Georg Christoph von der Schulenburg Ludolf von Alvensleben ~ Elisabeth von der Schulenburg Sophia von Alvensleben ~ Bernd von Arnim Gertrude von Alvensleben ~ Werner von Arnim Katharine Engel von Alvensleben ~  Henning von Quitzow Gebhard XXII von Alvensleben ~ Katharine Lucie von Pentz  Armgard von Alvensleben ~ Werner von der Schulenburg Ludolf XIII von Alvensleben ~ Adelheid von Veltheim Elisabeth von Alvensleben ~ Augustus von der Asseburg Ursula  von Alvensleben ~ Asche von Mandelsloh Reimer von Alvensleben ~ Katharina von der Schulenburg  Albrecht von Alvensleben  ~ Anna von Kotze   Albrecht von Alvensleben ~ Katharina von Jagow  Magdalena Salome von Alvensleben  ~ Albrecht von Peniz     Hans Klamor von Alvensleben  ~ Sophia von Klencke Ludolf von Alvensleben  ~ Anna von der Schulenburg  Anna von Alvensleben ~ Heinrich von der Asseburg Armgard von Alvensleben ~ Georg II von Bismarck Gebhard von Alvensleben ~ Sophie von Arnim     Gertraud von Alvensleben  ~ Levin von Börstell  
  til Eichenbarleben, Velsdorf & Süpplingen ~ Alvensleben 30/11 1556   * Alvensleben 8/6 1554 ~ 7/2 1575  * Rogütz, Sachsen 26/11 1579  ~ Eichenbarleben 14/10 1599   til Calbe ~ Calbe 2/3 1590  * 1562 † 1631  til Gramzow * Alvensleben 1564 † 1620 til Suckow, Gerswalde & Schönermark * Rogütz, Sachsen 29/10 1574  til Wiedelah, Hannover til Alvensleben, Neugattersleben, Radau m.m. ~ Wallhausen, Sachsen 5/11 1576 * Calbe 1547 ~ Calbe 1576 til Hundisburg, Gross-Engersen & Plothe ~ Derneburg, Sachsen 31/8 1584   * Schermcke, Sachsen 1552 til Falkenstein & Neindorf † Ahlden, Hannover 31/5 1589 til Ribbesbüttel m.m. til Rogütz, Calbe,   til Rogütz   til Rogütz & Erxleben ~ 29/12 1585  * Alvensleben ca. 1550       til Calbe, Berge Schenkenhorst & Vienau ~ 1592 til Calbe (andel), Zichtau, Gross-Engersen, ~ 23/1 1575  † Calbe 1583   til Falkenstein, Beyernaumburg, etc. * Calbe ca. 1552 til Schönhausen, Sachsen til Gardelegen ~ 11/4 1519      til Erxleben til Westeregeln  
  Andel i Calbe & Erxleben   † 30/6 1622    † 6/9 1603    * 11/3 1555   Begravet Prenzlau Marienkirche, Brandenburg ~ 27/5 1582      † Braunschweig 3/7 1628    ~  Wiedelah 1592 Pantherre Friedeburg & Langenstein   † Kakerbeck, Hannover 1631   Pantherre Langenstein   † Neindorf, Sachsen 21/12 1609 ~ Neindorf, Sachsen 1577     Schenkenhorst & Supplingen   * Alvensleben 1531 † Rogütz 26/5 1564   * 1557 † Magdeburg 28/2 1617           * 1560 † Berge 1606 † 1631 Plathe & Badingen   ~ Calbe 1569   Kurbrandenburgsk råd       * 1552 † 1633  † 1619  
  * Rogütz, Sachsen 2/10 1576       † Zichtau 3-5 Jul 1610       Begravet St. Johannis, Braunschweig   Biskoppeligt råd     * Schermcke, Sachsen 24/2 1554         † Magdeburg 30/4 1568                     * Salzwedel, Sachsen 25/1 1546     * Schermcke, Sachsen 1532     * 1490 † 26/2 1554             
  † Erxleben 27/7 1631                     * Calbe XX/3 1543 † Langenstein 21/9 1609       † Braunschweig 23/1 1626                           † Zichtau, Sachsen 17/7 1589     † Ampfurth, Sachsen 9/4 1573                
 
               
 
                                       
 
               
                      ~ Helene von Hahn                                     ~ Dietrich von der Schulenburg      
                                                          ~ Calbe 1573      
                                                               
                                               
                                               
                                           
                                           
                                           
                                             
                                             
                                               
                                               
                                           
                                                                                                                                 
 
 
 
 
 
 
                                                                             
 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
 
 
 
   Joachim III von Alvensleben ~ Ehrengard von der Schulenburg Margareta Katharina von Alvensleben ~ Erasmus von Platen Maria Dorothea von Alvensleben Achaz von Quitzow Anna Elisabeth ~ Leonhard von Arnim Joachim Werner von Alvensleben ~ Elisabeth Lucia von Saldern Ludolf von Alvensleben ~ Sophia von Bünau  Gebhard XXIII von Alvensleben ~ Christina von Dieskau Joachim von Alvensleben ~ Maria Breuning  Bertha von Alvensleben ~ Wilhelm von Mandelsloh Gebhard von Alvensleben ~ Bertha Sophie von Saldern Sophie von Alvensleben  ~ Heinrich Julius von Veltheim Busse von Alvensleben ~ Helene von Veltheim  Sophia  von Alvensleben  ~ Heinrich von Levetzau  Anna von Alvensleben  ~ Adam von Pentz  Katharina von Alvensleben  ~ Levin von Viereck Sophia Armgard von Alvensleben     Elias von Alvensleben     Ludolf von Alvensleben   Reimer von Alvensleben   Ludolf von Alvensleben     Valentin von Alvensleben ~ Anna Sophia von Veltheim    
  til Erxleben Freiin * Eichenbarleben 11/11 1610 ~ 1632  ~ 24/11 1641  til Kletzke Rühstädt & Voigtshagen  von Alvensleben til Oberhaus, Boitzenburg, til Calbe & Dersekau ~ 1616 til Seeben, Schermen,   Pantherre Beeskow, Storkow, ~ Köpenick, Brandenburg 1613 til Alvensleben ~ 1603 * Alvensleben 1578 † 1638 til Ribbesbüttel til Calbe, Gross-Engersen & Hundisburg ~ Plattenburg, Brandenburg 30/9 1633 * 10/12 1595 † 15/7 1638 til Bartensleben, Destedt & Ingersleben til Zichtau & Kalbe (del) ~ Harpke 6/1 1641 * Alvensleben 24/6 1560 til Markov * 1554 † efter 20/5 1587    ~ 1571 * Alvensleben 1554 ~ Bützow, Mecklenburg XX/10 1576 * 1593 † 1593     * 1590 † 1590     Faldt i kamp   Faldt i kamp   * XX/12 1575  † XX/3 1576      til Gardelegen & Isenschnebbe ~ 14/7 1555     
  * Eichenbarleben 20/2 1612   ~ 19/2 1640  † Eichenbarleben 11/11 1670   til Granskevitz † Destedt, Braunschweig 24/10 1651 * Alvensleben 1/12 1630 * 1593 † 1635  Plaue & Kulzkow * Erxleben 8/1 1591   Möser & Neugattersleben   Cottbus & Peitz * Dieskau, Sachsen 10/10 1589 † Schermen, Sachsen 2/2 1626   ~ 1599  * Langenstein, Sachsen 15/6 1591    ~ Magdeburg 27/4 1628 * 1600 † 1654     ~ ca. 1586         † efter 1576            * Alvensleben 1600 † Böhmen 1619   * Alvensleben 1601         * 1529 † Gardelegen 8/1 1594      
  † Erxleben 10/12 1645     Tysk rigsfriherre   ~ Wilsnack, Brandenburg  17/5 1613 † Gardelegen, Sachsen 5/1 1639   Pantherre Friedeburg   * Alvensleben 15/4 1584 † Dieskau 7/7 1636       † Hundisburg, Sachsen 18/1 1667                                           Begravet St. Nicolai, Gardelegen, Sachsen    
      Svensk Oberst         * Alvensleben 1580   † Wittenberg , Sachsen 6/6 1627  d.a. Hieronymus von Dieskau                                                          
         
 
  † Neugattersleben, Sachsen 23/5 1634     Brandenburgsk råd      
 
                   
 
 
          ~ Ursula Sophia      
  & Anna von Pflug       ~ Johann von Arnim                     ~ Sophie von Bortfeld    
             von der Schulenburg                 ~ 1602                    ~ Braunschweig 15/6 1573    
            til Beetzendorf                                   † efter 1616    
            ~ 1638                                
                                     
                         
 
             
                      ~ Melchier Andreas von Trotha            
                      til Günsefurth & Hecklingen            
                      ~ Halle 24/8 1612              
                                 
                             
                             
                                 
                                                                                                                             
                                                     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Gebhard Johann II von Alvensleben ~ Auguste Christine von Alvensleben Gertrud von Alvensleben  ~ Christian Christoph von Asseburg   Siegfried Andreas von Alvensleben  ~ Magdalene Sophie Christian Ernst von Alvensleben ~ Angelica von der Schulenburg Gebhard XXV von Alvensleben ~ Agnes von Rautenberg Friedrich Ulrich von Alvensleben     Adelheid Agnes von Alvensleben ~ Alexander von der Schulenburg Johann Friedrich I von Alvensleben ~ Elisabeth Sophie Bülow   Sophie von Alvensleben  ~ Ludolf von Bismarck Wolf Friedrich von Alvensleben ~ Anna von Bredow  Christoph von Alvensleben ~ Hippolyta von Bismarck Bartha von Alvensleben ~ Heinrich III von Arnim   Gebbard von Alvensleben ~ Elisabeth von der Schulenburg    
  til Erxleben   * Erxleben XX/12 1640 til Neindorf   * Calbe 4/10 1629 † 14/5 1684 von Kissleben til Neugattersleben, Randau & del af Calbe ~ 26/9 1642  til Neugattersleben  1616 † 1686 til Alvensleben     * Plattenburg 2/3 1636 Greve til Zichtau   * Isenschnibbe, Altmark 7/7 1560 til Schönhausen, Fischbeck & Briest til  Isenschnibbe & Weteritz ~  Isenschnibbe, Altmark  6/7 1595 til Polvitz * 1554 † Briest 14/6 1604 † 26/11 1568  til Theeßen   til Erxleben ~ Erxleben 7/10 1582    
  Byggede kirken på Erxleben 1674   † Lüneburg 4/8 1691     ~ XX/9 1668 * Haus Friedeburg, Sachsen 21/12 1610    Magdeburgk råd   * Tübingen, Schwarzwaldkreis 1606     † Altenhausen, Sachsen 12/1 1668 til Altenhausen & Bodendorf * Calbe 9/10 1647   † Dretzel, Sachsen 17/9 1635    Hertugelig braunschweigsk hovmester   * Isenschnibbe, Altmark 18/12 1558     ~ 1564   * Isenschnibbe 23/8 1556 † Erxleben 14/10 1624      
  * Erxleben 23/11 1642 † Braunschweig 1/8 1700     *  Benzigerode, Blankenburg ca.1640 † Neugattersleben, Sachsen 26/11 1691   Historiker   † Bernburg, Anhalt  2/10 1636    ~ Hundisburg, Sachsen 7 Jun 1656  † Zichtau 11/10 1703     * 1529 † Gardelegen 8/1 1594     † Erxleben, Sachsen 6/4 1620         Begravet Erxleben      
          † Calbe 1670   * Beeskow ca. 6/1 1619                                  
                † Neugattersleben 1/10 1681    
 
   
 
               
               
 
    ~ Lucia Katharina      ~ Johann Georg von Arnim              
                          von der Schulenburg     ~ 7/2 1597               
                                                 
                                             
                                         
                                   
                                   
                                       
                                       
                         
                             
                         
                         
                                                                                                           
                                                                     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Gebhard XXIII von Alvensleben ~ Helene von der Schulenburg Johann August I von Alvensleben ~ Helena Dorothea von Alvensleben Charlotte Sophia von Alvensleben ~  Rudolf Anton von Alvensleben Augusta Ehrengard von Alvensleben ~ Gebhard Johann von Alvensleben Hedwig Elisabeth von Alvensleben  ~ Joachim Detleff von Winterfeld   Auguste Christine von Alvensleben  ~ Gebhard Johann II Karl August I von Alvensleben  ~ Ehrengard Maria Johann Friedrich II von Alvensleben  ~ Adelheid Agnes  Friedrich Wilhelm II von Alvensleben   ~ Henriette Sophia von dem Werder Helena Dorothea von Alvensleben ~ Johann August von Alvensleben Johann Friedrich IV von Alvensleben ~ Wilhelmine von Erlach     George Dietricht I von Alvensleben ~ NN Gebhard Werner von Alvensleben ~ Agnes von Lochow Anna Sophia von Alvensleben ~ Ludwig von Lochow Valentin Joachim von Alvensleben ~ Anna Maria von Saldern      
  til Eichenbarleben Grevinde til Erxleben II * Zichtau 21/1 1689  af Erxleben til Hundisburg  af Erxleben ~ 25/11 1695 * Calbe 31/8 1670 † Klockau 24/1 1738 til Freyenstein   * Halle21/6 1651  von Alvensleben Hannoveransk Hofråd Grevinde von der Schulenburg til Hundisburg von der Schulenburg til Zichtau af Werdershausen af Zichtau til Erxleben II til Wanzleben * Altenburg 22/11 1722   af Zichtau   til Gardelegen † Isenschnibbe, Altmark  26/8 1635 * 1598 † 1638  ~ Brandenburg An Der Havel 12/10 1617 til Isenschnibbe, Polvitz & Erxleben ~ Stendal, Sachsen  4/6 1621        
  * Erxleben 11/4 1676 ~ 19/2 1640  * Erxleben 21/9 1680 † Erxleben 23/ 1711 * Halle 1682 † Rostock 1739 Hannoveransk minister * Erxleben 11/9 1677 † Erxleben 24/7 1725   ~ Brandenburg, Havel 17/3 1690    † Helmstedt 1/6 1691 til Erxleben Domherre Magdeburg   Første hannoveranske Førsteminister Grevinde af Altenhausen * 1683 † 1752   * Zichtau 21/1 1689   * Calbe 17/3 1698 † Wanzleben 22/8 1756         * Isenschnibbe, Altmark  20/7 1604     til Zeitz, Belleben & Rheinsberg *  Isenschnibbe, Altmark 29/9 1596 * Plattenburg, Brandenburg 31/1 1603  
  † Eichenbarleben 19/4 1704   † Erxleben 8/4 1732   Lærd   * Halle/Saale 9/1 1657 † Hannover 21/9 1728        † Erxleben 23/1 1711    † Wanzleben 1/2 1752         † Erxleben XX/12 1637          † Erxleben, Sachsen 3/12 1649 † Erxleben, Sachsen 14/8 1636  
              * Halle 5/4 1666 † Helmstedt 23/7 1697   Begravet Slotskapellet Hundisburg                          
         
                             
           
                       
                                       
                                   
                                   
                                   
                                   
                                   
                                       
                                   
                                   
                                   
                                 
                                 
                                                                             
                               
 
                             
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Gebhard Johann IV von Alvensleben  ~ Sophie von Hagen Johanna Friederike von Alvensleben ~ Gebhard Johann IV von Alvensleben Joachim IV von Alvensleben ~ Sophia Louise Ernestine von Platen Sophia Dorothea ~ Friedrich August von Alvensleben      Rudolf Anton von Alvensleben ~ Eleonora von Dieskau Achaz Heinrich von Alvensleben   Katharina Helene von Alvensleben ~ Christoph Werner Johann Friedrich VII von Alvensleben ~ Sophia von Alvensleben Karoline Christiana von Alvensleben ~ Gebhard XXVIII von Alvensleben   George Dietricht II von Alvensleben ~ NN Gebhard Christoph von Alvensleben  ~ Sophia Magdalena Georg Friedrich von Alvensleben  ~ Anna Katharina Jacob von Alvensleben  ~ Catharina von Bülow  
  til Eischenbarleben   * Erxleben 9/8 1709 til Eischenbarleben til Erxleben II  af Demerthin  von Alvensleben til Isenschnibbe, Polvitz & Erxleben     til Hundisburg Døde i barselsseng Preußisk Generalmajor   af Zichtau Baron Asseburg-Neindorf til Zichtau   * Alsleben 30/6 1746   af Zichtau ~ 12/6 1766, skilt til Erxleben, Eichenbarleben & Rogätz von Buchenau til Erxleben von der Schulenburg til Isenschnibbe, Polvitz & Erxleben        
  * Eischenbarleben 10/2 1703   † Eichenbarleben 4/5 1727   Kurhannoveransk Overløjtnant   til Erxleben II     Hannoveransk minister i Rentekammeret * Halle 19/12 1685 † Rostock 19/9 1721 Såret ved Mollwitz 1741   * 26/10 1723 ~ 1750 * Zichtau 16/12 1747    † Eichenbarleben 26/6 1787   * Berge 20/1 1727  † Leipzig 1779 * Gardelegen, Sachsen 25/10 1631 † 15/7 1690            
   † Magdeburg 1/2 1763   * 1720 † Erxleben 1782     * Neugattersleben 28/3 1688 † Hannover 4/8 1737   * Zichtau 6/10 1716    † Halberstadt 23/12 1799    † Brieg 1/3 1829    † Berge 8/12 1810 d.a.  Købmand Hansen, Leipzig                
        Begravet Patronatskirche in Neugattersleben   † Friedeberg/Neumark 3/4 1777           Sønnerne blev legitimeret            
         
 
       
 
                 
 
 
  Den sorte linjes sidste mandslinje         ~ Charlotte Sophia von Alvensleben
            ~ Klara Wilhelmine Bodenburg                
    ~ Johanna Friederike von Alvensleben   Linjen Erxleben II      
 
     af Erxleben   Zichtau ældre linje       Linjen Zichtau-Berge                  
                                                 
                                               
                                               
                                               
 
 
                                           
    ~ Johanna von der Schulenburg                                          
                                           
                                       
                                          Achaz Heinrich von Alvensleben                                                 
                                       
                                     
                                                                             
                                                             
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
     
 
     
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Johann Friedrich IX von Alvensleben  ~ Adelheid Friederike von Keyserlingk Helena von Alvensleben  ~ Gebhard August von Alvensleben Gebhard XXVIII von Alvensleben  ~ Karolina Christiana von Alvensleben Ludolf XVIII von Alvensleben  ~ Juliane von Rabiel     Johann Friedrich Karl von Alvensleben   Gebhard August von Alvensleben ~ Dorothea Friederike von Hardenberg           Friedrich Adam von Alvensleben  ~ Eleonore Charlotte Gebhard Johann von Alvensleben ~ Augusta Ehrengard Valentin Joachim von Alvensleben  ~ Lucia Katharina  Friedrich Wilhelm von Alvensleben ~ Friederike Elisabeth Katharina Lucretia von Alvensleben ~ Heinrich Otto von Stutterheim  
  til Redekin   * Magdeburg 7/12 1745 til Neugattersleben til Eichenbarleben  ~ Dönstedt, Neuhaldensleben 27/3 1764 til Calbe-Roda     til Hundisburg   til Neugattersleben       til Isenschnibbe von der Wense til Erxleben, Eichenbarleben & Rogätz von Alvensleben til Erxleben von der Schulenburg til Isenschnibbe, Polvitz & Erxleben  von Bismarck            
   Kammerherre    † Neuhaldensleben 28/4 1784   * Eichenbarleben 5/1 1734   Preußisk general       Hannoveransk Førsteminister   Hannoveransk minister & råd           * Erxleben 8/8 1667 † 26/7 1738 ~ 25/11 1695          
  * Magdeburg 23/3 1736 † 25/2 1819    † Eichenbarleben 12/3 1801   Overgav Magdeburg til de franske 1806       Chef for britisk tysk kancelli   * Rostock 5/8 1719 † Hundisburg 30/3 1779                        
  Afskediges i unåde for fejhed       * Magdeburg 26/10 1714                              
 
 
  Fik dog senere en kongelig småpension      
 
† Ham Common, England 16/5 1795  
 
                         
  ~ Friederike von Klinglin   * 6/9 1743 † Brieg 25/2 1822       Begravet i den tyske Marienkirche, London   ~ Helena von Alvensleben                      
  ~ 1776                                          
  Tysk skuespllerinde                                      
  Linjen Redekin * Brüssel 5/3 1749 † Redekin 10/4 1799   Linjen Eichenbarleben     Linjen Calbe-Roda                              
                                 
                                 
                                 
                           
                         
                         
                         
                         
                               
                                                                                                                       
                       
 
                                                     
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
     
 
<