Banér
                                                             
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Isak Björnsson   ~ Gertrud Andersdotter      
  Væbner Ulfstand af Årby  
  Herredshøvding Oland, Uppland  
  Tiltrådt  9/9 1375          
  † efter 5/11 1388      
           
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
             
         
 
 
 
       
  Isak Isaksson ~ Märta Siggersdotter      
  Væbner Brun        
  * ca. 1371 † ca. 1429 ~ 1397        
             
         
 
           
         
             
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
                                                       
                       
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
     
  Eskil Isaksson ~ Cecilia Haraldsdotter Brita Isaksdotter   ~ Birger Nilsson       Anders Isaksson ~ Ingrid Olofsdotter    
  til Röklinge, Faringe, Gren   Sparre af Hjulsta         Ådöætten    
    Venngarn, Skt. Olofs, Stockholm ~ før 8/7 1441                
  & Händelö, Skt. Johannis, Östergötland              
  Væbner 1438                
  Herredshøvding Oland, Uppland 1441              
 
Ridder 1441, rigsråd 1445
               
  Høvedsmand Stäkeholm 1445     ~ Birgitta Arendsdotter                
  Herredshøvding Östkinds 1470 Tilbageseende Ulv              
  * Venngarn, Uppland ca. 1415 † før 27/8 1488              
                     
                     
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                                                   
                         
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
   
 
 
 
 
     
  Nils Eskilsson  ~ Ingeborg Lauridsdatter Sigrid Eskilsdotter   ~ Magnus Karlsson     Knut Eskilsson ~ Kristina Eriksdotter Anna Andersdotter  ~ Måns Gren    
  til Djursholm, Danderyd, Skedenäs Thott * Irsta Gäddeholm, Västmanland 1454 Eka     til Venngarn & Skedenäs (Skenäs), Östra Husby, Östergötland Örnfot   til Tidö    
  & Ekenäs, Örtoma, Östergötlan  til Djursholm † Trosa, Gäddeholm, Södermanland 1527 ~ 15/1 1575     Herredshøvding Östkind 1476 ~ før 1471        
  Væbner 1500, rigsråd 1501 ~ før 1508         Rigsråd 1476-1515      
   Høvedsmand Kastelholm, Åland 1507-1514       Lagmand Västmanland 1492      
  Slotsherre på Raseborg 1515-1520
      Lagmand Uppland 1494      
  Herredshøvding Östkind 1517
 
      Solgte Venngarn til Sten Sture 1516      
 
Henrettet efter Stockholmske blodbad
   ~ Nils Eriksson     † senest 1518      
  * ca. 1480 † Finland ca. 1520   Gyllenstierna     Begravet i Sigtuna kirke (?)      
                   
                   
                 
                 
                 
                 
                 
      Djursholm              
                 
                   
                                           
                     
 
 
 
     
 
   
 
 
 
 
     
    Axel Nilsson ~ Margareta Pedersdotter        Isak Nilsson   ~ Brita Lagesdotter Dorotea Knutsdotter ~ Kristiern Johansson    
    til Djursholm Bielke       til Skedenäs & Runngarn, Bladåker, Stockholms  i Ora   Vasa    
    Rigsråd ~ Söderköping 3/3 1538       Foged Tavastehus slots len 1540-1553 ~ 1569        
    * 1513 † Jönköping 2/31554       Med i russiske krig 1555      
              Dødsdømt af kong Erik 1564      
              Benådet & legat til Rusland 1564      
           Kammerråd 1569-1573  
          * Danmark † 1589  
             
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
                                     
             
 
         
 
 
     
 
   
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
Første generation, som kaldte Gustav Axelsson Banér   ~  Kristina Svantesdotter Per Axelsson   Peder Axelsson   Sten Axelsson  ~ Margareta Birgersdotter  Ingeborg Isaksdotter  ~ Axel Månsson Anna Isaksdotte  ~ Johan Carlsson    
sig Banér til Djursholm Sture Rigsråd   Admiral   Rigsråd 1569 Baronesse  Grip † ca. 1597 Silfversparre   Månesköld af Seglinge  
  Rigsråd 1570   Faldt i søslaget ved Bornholm   Diplomat ~ 1570       Befalingsmand Uppsala slot  
  Dræbt ved Linköpings blodbad *   * ca. 1540 † 7/7 1565   Dræbt ved Linköpings blodbad *          
  * Djursholm 19/5 1547 †  Linköping 2/3 1600   * Djursholm 1546 †  Linköping 2/3 1600          
 
           
 
 
      ~ Ingeborg Claesdotter    
    * fordi de støttede kong Sigismund, som tabte til hertug Karl (XI) ved Stångebro og herefter måtte nøjes med at være konge af Polen   ~ 1597    
         
Feltvebel Ritmester Oberstløjtnant Oberst Løjtnant Kvartermester Korporal Fænrik Kaptajn Sekretær Regiment Kammerskriver Friherre Friherreinde Grevinde Sognepræst Borgmester Koffardikaptajn  Orlogskaptajn
Sognepræst Herredshøvding Dommerassistent Forvalter Forpagter Adlet introduceret Naturaliseret Grosserer  Brugsejer Købmand Rentemester Landrentemester Sekretær Kancelliråd Feltvebel Fabrikant Kongelig
ritmester oberstløjtnant oberst løjtnant kvartermester korporal fænrik kaptajn sekretær kammerskriver hovret friherre sognepræst borgmester kammerjunker brugsejer † ß overjagtmester hofstaldmester Statholder
kirke domkirken russiske regiment dragonregiment infanteriregiment kavalleriregiment herredshøvding kirke dommerassistent tjeneste ingeniør præstegård felttoget grevinde russisk købmand grosserer
 
     
             
           
           
           
           
         
         
         
         
     
                                                               
             
 
 
 
 
 
         
 
 
 
 
   
 
 
     
 
 
 
 
     
 
         
 
         
  Johan (Gustafsson) Banér ~  Katarina Elisabeth Peder (Per) Banér  ~ Hebbla Fleming Märta Gustavsson   ~ Lars Eriksson Axel Gustavsson   ~ Ebba Brahe   Svante Gustafsson ~ Ebba Grip Carl Gustavsson ~ Christina Sigrid Nils Gustavsson Anna Gustafsdotter ~ Gabriel Bengtsson
  Svensk feldmarskal 1634  von Pfuel Reddede Gustav II Adolf fra at drukne ~ Stockholm 23/8 1615 * Djursholm XX/3 1593 Sparre af Rossvik Rigsstaldmester 1623 Grevinde   til Djursholm Baronesse Udlandsstudier bekostet af Gustav II Adolf Friherreinde Kaptajn * Djursholm 10/2 1585 Oxenstierna
  Rigsråd 1630 ~ 1623 ved Vitsjø (Skåne) 1612 friherreinde † Stockholm 19/6 1638 ~ Uppsala slot 11/10 1617 Rigsråd 1633  ~ 22/5 1631   Hofmarskal, Rigsråd ~ Ved dronning Christinas hof 28/8 1617 Faldt ved Elbing, Tyskland ~ Stockholm  6/1 1628 Faldt ved stormen på Stararusa † Rosersberg, Norrsunda 19/1 1656 Rigsskatmester, friherre
  Førte højre fløj ved Breitenfeld   Rededes selv af broren Nils ~ Stockholm 7/10 1610   Kammerherre for Gustav II Adolf     Guvernør i Riga til Djursholm 1628-1644 * Djursholm 1598 † 11/4 1632   * 10/11 1589 † Rusland 20/2 1614   ~ Stockholm 7/10 1610
  Øverstbefalende for hæren efter Gustav II Adolfs død   Rigsråd 1625       Dronning Kristinas guvenør 1634   Døde af lungebetændelse      
  Førte med held 30-årskrigen til sin død   Var vicekansler under 30-årskrigen   * Djursholm 1594 † 1642
 
    * Djursholm 24/1 1584† Riga 1/4 1628  
  * Djursholm 23/6 1596
 
  Døde af lungebetændelse              
  † Halberstadt, Tyskland 10/5 1641   ~ Johanna * Djursholm 28/6 1588   ~ Carin Bielke            
  Begravet Riddarholmskyrkan, Stockholm af Baden-Durlach † Stockholm 12/7 1644     Baronesse        
 
  ~ Arolsen 1640     ~ Stockholm 13/6 1641          
                   
      Den friherrelige linje              
     
           
                 
               
               
               
             
             
                                                         
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
   
 
 
 
 
 
                         
  Gustaf Adam Banér ~ Catharina Lillie Maria Eleonora Banér  ~ Gustaf Posse Barbro Margareta Banér  ~ Göran Gyllenstierna Elsa Beata Axeldotter ~ Gustav Jönsson Christina Dorotea Axelsdotter ~ Erik Gustafsson Svante Svantesson ~ Margareta Sparre Christina Banér  ~ Ture Bielke Elisabet Banér  ~ Erik Carlsson Ebba Margareta Banér
  Rigsstaldmester  ~ Stockholm 29/8 1654 Friherreinde til Gamla Karleby Friherre af Hedensund Friherreinde til Gamla Karleby Greve Friherreinde til Gamla Karleby Friherre Kurck Friherreinde Friherre Lejonshufvud til Djursholm Baronesse Friherreinde til Gamla Karleby Friherre Friherreinde til Gamla Karleby baron Sparre Friherreinde til Gamla Karleby
  Oberst   * 17/5 1632 † 6/12 1660 ~ Stockholm 2/12 1651 * Stockholm 5/5 1634 ~ 1657 * 5/6 1634 † 11/4 1682  ~ 22/5 1631 * 1626 † 1696 ~ Stockholm 27/7 1647 Rigsråd, landsdommer ~ 21/6 1649 * ca. 1625 † Salsta 21/3 1652 ~ Stockholm 14/3 1643 † 1674  ~ Nyköping 23/4 1654 * 1/8 1623 † Sturehov 21/8 1691
  Greve 1651 for faderens fortjenester     † Stockholm 1691       * 6/6 1624 † Stockholm 6/5 1674   Begravet Tensta kirke  
  Kaldtes "Dull-Banér", tosse-Banér        
  * 1624 † 1681
 
     
           
  ~ Maria Skytte        
    Baronesse af Duderhof        
    til Grönsöö m.m.        
     ~ XX/2 1667        
           
           
    Den grevelige linje      
         
    Introduceret på Riddarhuset som grevelig slægt nummer 11      
   
 
     
         
         
                                                       
 
 
         
 
 
 
         
 
     
     
 
 
 
     
 
     
 
     
 
     
 
   
 
 
 
 
  Johan Adam Lillie   Gustaf Carl Banér  ~ Ebba Charlotta Leijonhufvud Charlotta Eleonora Banér  ~ Axel Bielkenstierna Ebba Margareta Banér ~ Mauritz Vellingk Per Sigismund Banér   Johan Gabriel Banér   Elsa Elisabet Banér ~ Axel Fleming Sigrid Magdalena Banér ~ Jakob Stenbock  
  Greve   Oberstløjtnant Grevinde * 1657 † 1673 Friherre * Stockholm 19/7 1661 † Stade, Bremen 28/5 Friherre Oberst   Officer i østrisk og nederlansk tjeneste   * 1664 † 15/3 1692 Friherre af Lais * 22/7 1671 † 1733 Greve  
  * 3/8 1657   * 3/8 1652 † 1/8 1697    ~ Stockholm 12/8 1673    ~1685 Faldt ved Höchstädt   Gottorpsk arméchef    ~ Stockholm 30/12 1684    ~ Stockholm 4/1 1691  
     Kimstad, Östergötland 28/1 1698         Oberstløjtnant   Kongeligt råd * 1669 † 1704   Gottorpsk gehejmeråd      
          Generalguvernør     * Stockholm 16/12 1662 † Gottorp 19/12 1706  
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
                           
         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
     
  Margareta Charlotta Banér  ~ Johan Banér Ebba Gustava Banér ~ Georg Löwe Edla Brita Banér  ~ Göran Gustaf Rosenhane Elsa Elisabet Banér ~ Lennart Ribbing    
  * 28/7 1678 † 18/11 1706  Friherre * Stockholm 21/12 1681 † 1728 Generaladjutant * 1685  Friherre * 1692 † 11/12 1768  Friherre af Zernava    
   ~ 23/11 1705    ~ 11/12 1726 † Marieberg, Björkviks sogn 17/3 1727  ~ 18/3 1712    ~ Hörningsholm 1/7 1716    
      Generalmajor    
 
 
 
  Våbentegninger på denne side copyright © 2001-2010 by Finn Gaunaa