Barnekow Grever
Slægten
                                                                               
 
 
 
  Introduceret på det Svenske Ridderhus 10/4 1818 som grevelig slægt nr. 128.  
 
 
     
 
 
       
  Christian Barnekow  ~ Elisabeth Amalia Charlotta Ramel    
  Friherre Friherreinde    
  til Vidskølle og Ugerup, Skåne ~ 1799    
  Hofmarskal      
  Greve (hovedmanden) 23/4 1816      
  * 1773 † Kristianstad 1830      
 
 
     
         
         
         
         
     
     
     
     
     
         
         
             
             
             
                                                           
     
 
 
 
       
 
     
 
 
 
 
 
 
 
           
 
       
  Kjell Henrik Barnekow  ~ Ulrika Eleonora Sophia Wachtmeister Mariana Barnekow  ~  Claes Christian Thott     Adolf Christian Barnekow  ~ NN Claes Edvard Barnekow  ~ Eva Agatha Stanislas Wrede  
  Greve ved faderens død Grevinde af Johannishus Friherreinde Baron     Friherre   Friherre Friherreinde Wrede af Elimä  
  Kammerherre   * Vittskövle 3/9 1808 ~ Ugerup 6/11 1831     til Moholm   Ritmester  
  † 1863   † Skabersø 5/7 1848       Major   † 1878  
          * 24/3 1805 † Kristianstad 7/7 1854      
                 
                     
                     
                     
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                                                                         
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
         
 
   
       
 
                       
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
  Adolf Gabriel Barnekow  ~ Sigrid Ulrika Charlotta Duwall Sigrid Margareta Gabriella Vilhelmina  ~ Lage August Posse Edvard Carl Axel Barnekow  ~ Eva Christina Gyllenkrok   Kjell Christian Barnekow  ~ Sigrid Ulrika Charlotta Duwall Sophia Lovisa Hedvig Mariana Barnekow  ~ Gustaf Malcolm Hamilton Christian Fredrik Kjell Barnekow  ~ Elisabeth Hedvig Gabriella Ramel Louis Casimir Fabian Ernst Barnekow  ~ Matilda Ulrika Augusta Gustaf Christian Edvard Barnekow  ~ Agnes Sofia Christina Montgomery Hedvig Sofia Ulrika  ~ Carl Casper Casimir Ehrenborg Eva Amalia Stanislas  ~ Christian August Theodor
  Greve ved faderens død Friherreinde Friherreinde Barnekow Greve Friherre Friherreinde   Friherre Friherreinde Friherreinde Greve Hamilton Friherre Friherreinde Friherre Montgomery Friherre ~ 1886 Friherreinde Barnekow Ritmester Friherreinde Barnekow til Hovdala, Brönnestad, Hässleholm
  Svensk-norsk konsul Rom  (Lotten) * Ugerup 8/11 1834 † Bosjökloster 2/10 1901 ~ Ugerup 11/9 1855 Kommandør   Underløjtnant  (Lotten) † 1900 til Ovesholm, Kristianstad til Moholm   til Hedemora ~ 1877 til Vannaröd, Sösdala, Skåne   † 1916   Kammerjunkar
  * 21/10 1838 ~ 18/2 1876   † 1897    † 1874 ~ 1866   † 1912   † 1904   Ritmester  
                          † 1916  
                     
                       
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                                             
 
 
     
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
       
 
 
 
           
 
                 
  Kjell Ragnar Mac-Dougall Barnekow  ~ Hanna Johanna Wadstein Karin Margareta Barnekow  ~ John Robert Uggla Kjell Edvard Barnekow  ~ Marthe Augusta Cecile Dardel Kristina Birgitta Barnekow  ~ Fritz Gerhard Hansson Wachtmeister Louise Ulla Charlotta Barnekow  ~ Johan Gyllenstierna Sigrid Amelie Sofie Barnekow  ~ Henrik Mogens Bogislav Adolf Hans Fredrik Barnekow  ~ Eva Agatha Wrede Folke Carl Edvard Barnekow  ~ Louise Mathilda Annerup Ebba Matilda Barnekow  ~  Carl Axel Abraham Leijonhufvud  
  Greve ved faderens død ~ 4/4 1907 Friherreinde Kaptajn Vendes artilleriregiment Friherre ~ 12/8 1906 Friherreinde Greve af Johannishus Friherre Friherre af Lundholm Friherre Greve von Schwerin Friherre Friherreinde Friherre   Friherreinde Friherre  
  til Sörbytorp, Vinslöv, Skåne Hänna * 10/12 1883 ~ 17/10 1911 til Sinclairsholm, Vinslev, Skåne   (Brita) Kaptajn * 1867 til Bjersgård, Gråmanstorp & Spannarp, Skåne * 5/8 1870 Major Skånske husarregiment til Åraslöv, Vinslev, Skåne ~ 1898 til Vannaröd, Sösdala   * 1882 til Mellby, Sösdala, Skåne  
  * 8/1 1877 * 13/2 1887   * 30/5 1870   * 26/2 1875 ~ 1/10 1902   Major   ~ 23/9 1892 Ritmester Skånske dragonregiment   Jagtmester   Kaptajn Svea livgarde  
          Ritmester Skånske husarregiment     Direktør Skånske hypoteksforening   * 16/9 1885   ~ 17/1 1905  
          ~ 26/7 1887   * 26/11 1871      
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                                                   
 
 
     
 
 
 
 
 
     
 
     
 
     
 
         
 
     
 
     
                               
 
                   
  Edward Alveric Mac-Dougall Barnekow   Carl Ernst Fredrik Barnekow  ~ Ebba Marianne Eleonora Kjell Alexander Barnekow   Hans Carl Edward Fredrik Barnekow   Ove Adolf Reimer Barnekow   Malte Fabian Barnekow   Christian Fredrik Barnekow   Hendrik Benedict Barnekow   Fabian Rutger Barnekow    
  Greve ved faderens død   Friherre Grevinde de la Gardie Friherre   Friherre   Friherre   Friherre   Friherre   Friherre   Friherre  
  * 1910   * 13/8 1917 † 1989 ~ 1944 * 26/2 1910   * 15/11 1914   * 11/11 1906   * 8/8 1904   til Åraslöv, Vinslev, Skåne   * 1/10 1910   * 16/1 1912  
  Løjtnant Vendes artilleriregiment  
      * 5/8 1899  
         
         
       
       
        Våbentegninger på denne side copyright © 2001-2010 by Finn Gaunaa