Barnekow Grever
Slægten
                                                                                       
 
 
 
  Introduceret på det Svenske Ridderhus 10/4 1818 som grevelig slægt nr. 128.  
 
 
 
 
     
 
 
     
  Christian Barnekow  ~ Elisabeth Amalia Charlotta Ramel    
  Friherre Friherreinde    
  til Vidskølle og Ugerup, Skåne ~ Övedskloster 13/8 1799    
  Solgte Vittskövle 1826      
  Fænrik i livgarden 1784      
  Løjtnant södra skånske kavalleriregiment 1792
 
     
  Ritmester 1792, major 1802, oberstløjtnant 1809-1810      
  Hofmarskal 1813      
  Greve (hovedmanden) 23/4 1816      
  Overkammerjunker 1826      
  * Vittskövle 2/3 1773 † Kristianstad 27/3 1830      
  Begravet Gärdsköpinge kirkegård    
     
     
     
     
         
         
             
             
             
                                                                   
 
 
 
 
     
 
       
 
 
 
 
 
 
 
 
 
       
 
   
 
             
  Kjell Henrik Barnekow  ~ Ulrika Eleonora Sophia Wachtmeister Mariana Barnekow  ~  Claes Christian Thott Ulrika Maria Margareta Amalia   ~ Tage Kjell Thott   Adolf Christian Barnekow  ~ Eva Christina Gyllenkrok Claes Edvard Barnekow  ~ Eva Agatha Stanislas Wrede  
  Greve ved faderens død 1830 Grevinde af Johannishus Friherreinde Friherre Friherreinde Barnekow Greve   Friherre Friherreinde Friherre Friherreinde Wrede af Elimä  
  Kvartermester skånske karabinerregiment 1807 ~ Årup 1/1 1831 * Vittskövle 3/9 1808 ~ Ugerup 6/11 1831 * Vittskövle 9/6 1800 Major   til Moholm ~ Sinclairsholm 23/9 1837 Kvartermester ~ Maglö 25/2 1836  
   Kornet skånske husarregiment 1818   † Skabersø 5/7 1848   † Skabersø 20/3 1869 ~  Vittskövle 6/10 1822    Fanejunker skånske dragonregiment 1822   Kornet skånske husarregiment 1829  
  Løjtnant 1826, ritmester 1831       Kornet 1823, løjtnant 1835, ritmester 1837   Løjtnant 1835, ritmester 1853-1872  
  Kammerherre 1855       Major 1841, adjutant hos kongen 1841-1850
  * Vittskövle 24/12 1809 † Ängelholm 7/2 1878  
  * Vittskövle 1/2 1804 † Ramlösa, Hälsingborg 6/8 1863          
* Vittskövle 24/3 1805 † Kristianstad 7/7 1854
     
     
  ~ Eugenie Matilda Charlotta Teresia      
                  Friherreinde Sture
   
                  ~ 1848    
                       
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                                                                         
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
     
 
 
 
 
 
         
 
 
 
     
 
         
 
     
       
 
       
 
       
 
   
 
       
 
   
 
 
 
 
 
     
  Adolf Gabriel Barnekow  ~ Sigrid Ulrika Charlotta Duwall Sigrid Margareta Gabriella Vilhelmina    ~ Lage August Posse Edvard Carl Axel Barnekow  ~ Eva Christina Gyllenkrok Amalia Charlotta Ulrika Sophia  ~ Henrik Wilhelm Queckfeldt Sophia Lovisa Hedvig Mariana Barnekow  ~ Gustaf Malcolm Hamilton Kjell Christian Barnekow  ~ Sigrid Ulrika Charlotta Duwall   Christian Fredrik Kjell Barnekow  ~ Elisabeth Hedvig Gabriella Ramel Louis Casimir Fabian Ernst Barnekow  ~ Matilda Ulrika Augusta Gustaf Christian Edvard Barnekow  ~ Agnes Sofia Christina Montgomery Hedvig Sofia Ulrika  ~  Christian Gustaf Teodor Ehrenborg   ~1o Eva Amalia Stanislas  
  til Sörbytorp, Sörby, Kristianstad Friherreinde Friherreinde Barnekow Greve Friherre Friherreinde Friherreinde Barnekow Oberst Friherreinde Greve Friherre Friherreinde   Friherre Friherreinde Friherre Montgomery Friherre ~ Boo kapel, Värmdö 29/9 1886 Friherreinde Barnekow til Hovdala Friherreinde Barnekow  
  Greve ved faderens død 1863  (Lotten) * Ugerup 8/11 1834 † Bosjökloster 2/10 1901 ~ Ugerup 11/9 1855 Flådekommandør 1886 ~ Sinclairsholm 19/3 1867 * Ugerup 15/3 1832 ~ Ugerup 6/10 1852 * 7/6 1833 † Hedensberg 19/9 1900 til Ovesholm, Kristianstad Fanejunker skånske dragonregiment 29/1 1863  (Lotten)   til Åraslöv, Vinslev, Skåne ~ Övedskloster 25/8 1869 til Ökna, Bogsta, Södermanland ~ Boo kapel, Värmdö 25/9 1877 til Mellby & Vannaröd, Sösdala, Skåne   * Skobro 15/2 1841 † Hofdala 3/2 1916 Kammerjunker Kaldet Stanni  
  Attaché generalkonsulatet i København 1869 ~ Uddarp 18/2 1876   Chef marinens artilleriafdelning 1892   † Källedal, Ousby, Kristianstad 21/7 1885   ~ Ugerup 11/9 1853 Underløjtnant 1863-1873 ~ Uddarp 3/8 1866   Fanejunker skånska dragonregiment 1858   Landbrugsuddannet    Underløjtnant skånske husarregiment 1858   ~ Ängelholm 4/7 1861 ~ Maglö 30/12 1868 * Skobro 9/6 1839 † Lund 7/3 1880  
  Konsulatsekretær i Konstantinopel 1872     * Kristianstad 2/11 1839 † Stockholm 15/11 1897   * 29/7 1843 † 1874     Underløjtnant 1860-1870   Forvalter Araslöf & Strö, Färlöv 1872-1882   Løjtnant 1868, ritmester 1879-1889   ~ Boketorp, Hovdala 29/9 1883 ~ Boketorp, Hovdala 29/9 1883 ~ Maglö 30/12 1868  
  Vicekonsul i Newcastle on Tyne i England 1873  
 
            Formand for Önnestads folkhögskola 1870-1911   Forvalter Maglö & Mellby, Mellby 1875-1877   * Maglö, Mellby, Västra Göinge 29/9 1837  
  Medlem rigsdagens førstekammer 1885-1890                Medlem rigsdagens førstekammer for Kristianstad 1878-1895   Forvalter Örbyhus, Vendel, Uppsala 1889-1892   † Vannaröd 18/8 1916  
 
 
  Svensk-norsk konsul Rom 1878   ~ Lave Gustaf Beck-Friis                  Medlem andetkammeret for Vestre Göinge 1896-1905   Købte Örbyhus 1892   ~ Carl Casper Casimir Ehrenborg  
  * Ugerup 21/10 1838 † Kristianstad 18/7 1924     Friherre            Medlem af Kristianstads landsting 1880-1907   * Ängelholm 24/4 1848  † 25/11 1904   til Hovdala      
        Envoyé           * Åraslöv 26/11 1839 † Kristianstad 13/1 1912       Ritmester      
        ~ Sörbytorp 8/8 1879                   ~ Ängelholm 4/7 1861      
                         
                         
                     
                       
                       
                       
                     
                     
                                                     
 
 
     
 
     
 
     
 
 
 
     
 
 
 
         
 
     
 
 
 
       
 
           
 
 
 
     
 
 
 
 
 
           
  Kjell Ragnar Mac-Dougall Barnekow  ~ Hanna Johanna Wadstein Karin Margareta Barnekow  ~ John Robert Uggla Kjell Edvard Barnekow  ~ Marthe Augusta Cecile Dardel Christina Birgitta Barnekow  ~ Fritz Gerhard Hansson Wachtmeister Fredrik Christian Barnekow  ~ Adelaide Amalia Eliza Dickson Louise Ulla Charlotta Barnekow  ~ Johan Gyllenstierna Sigrid Amelie Sofie Barnekow  ~ Henrik Mogens Bogislav Adolf Hans Fredrik Barnekow  ~ Eva Agatha Wrede Folke Carl Edvard Barnekow  ~ Louise Mathilda Annerup Ebba Matilda Barnekow  ~  Carl Axel Abraham Leijonhufvud  
  Greve ved faderens død 1924 ~ Hälsingborg 4/4 1907 Friherreinde Kaptajn Vendes artilleriregiment Friherre ~ Skeppsholmskyrkan, Stockholm 12/8 1906 Friherreinde Greve af Johannishus Friherre ~ Malmö 30/9 1899 Friherreinde Friherre af Lundholm Friherreinde Greve von Schwerin Friherre Friherreinde Friherre ~ Järfälla, Stockholm 5/4 1911, skilt Friherreinde Friherre  
  til Sörbytorp, Vinslöv, Skåne Hänna * Sörbytorp10/12 1883 ~ Kristianstad 17/10 1911 til Sinclairsholm, Vinslev, Skåne   Brita Kaptajn Underløjtnant Nordskånske infanteriregiment 1894     * Skepparslöv 6/11 1867 til Bjersgård, Gråmanstorp & Spannarp, Skåne * Sörbytorp 5/8 1870 Major Skånske husarregiment til Åraslöv ~ Stockholm 3/6 1898 til Vannaröd, Sösdala * Malmö 15/4 1881 † Saltsjöbaden 14/10 1938 * 9/4 1882 til Mellby, Sösdala, Skåne  
  Landstingsmand i Kristianstads len 1911 * Frösö, Jämtland 13/2 1887   Forpagter Sinclairsholm 1913-1915   * Stockholm 26/2 1875 ~ Gumløse kirke 1/10 1902  Løjtnant 1898, kaptajn 1909-1919   † Bjersgård, Klippan, Kristianstad 31/5 1945 Major † Lund 8/11 1948 ~ Lund 23/9 1892 Ritmester Skånske dragonregiment 1905   Forstmand, Jagtmester d.a landmand  Olof Larsson   Kaptajn Svea livgarde  
  Medlem Rigsdagens førstekammer 1919-1921 d.a. dr. phil. Albert Peter Wadstein   Købte Sinclairsholm 1915   † Sinclairsholm, Gumlösa 29/6 1937    Kammerherre 1920   Ritmester Skånske husarregiment     Direktør Skånske hypoteksforening 1915   * Strö 16/9 1885 † Halmstad 1/2 1935 & Elisabet Nilsson   ~ Stockholm 17/1 1905  
  Medlem Rigsdagens andetkammer 1937 Direktør   * Sinclairsholm 30/5 1870   * Göteborg 16/11 1868 † 17/8 1943   ~ Sörbytorp 26/7 1887   Formand for Önnestads folkhögskola   Begravet i Norra Mellby  
  * Newcastle on Tyne 8/1 1877 & Ida Laura Widegren           Landstingsmand i Kristianstads len      
          * Åraslöv 26/11 1871 † Vinlöv 1/2 1933      
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                                                   
     
 
 
 
 
 
     
 
     
 
     
 
         
 
       
 
 
                               
 
             
 
     
  Edward Alveric Mac-Dougall Barnekow   Carl Ernst Fredrik Barnekow  ~ Ebba Marianne Eleonora Kjell Alexander Barnekow   Hans Carl Edward Fredrik Barnekow   Ove Adolf Reimer Barnekow   Malte Fabian Barnekow   Christian Fredrik Barnekow   Hendrik Benedict Barnekow   Fabian Rutger Barnekow    
  Greve ved faderens død   Friherre Grevinde de la Gardie Friherre   Friherre   Friherre   Friherre   Friherre   Friherre   Friherre  
  * 1910   * Sinclairholm 13/8 1917 † Sinclairholm 1989 ~ 1944 * Stockholm 26/2 1910   * Lund 15/11 1914   * 11/11 1906   * 8/8 1904   til Åraslöv, Vinslev, Skåne   * 1/10 1910   * 16/1 1912  
      Løjtnant Vendes artilleriregiment  
          * 5/8 1899  
 
             
                 
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
           
           
          Våbentegninger på denne side copyright © 2001-2010 by Finn Gaunaa