Barnekow Friherrer
Slægten
                                                       
 
 
 
  Introduceret på det Svenske Ridderhus 20/5 1751 friherrelig slægt nr. 230.  
     
 
 
 
 
     
  Christian Barnekow  ~ Charlotta Victoria Stenbock    
  til Vidskøvle, Örtofta, Strö & Bülitz Grevinde    
  Landshøvding Kristianstad 1745 ~ 29/2 1728    
  Generalløjtmnant 1761      
  Overkommandant Kristiansstad 1748      
  Friherre 21/11 1751      
  * Vidskøvle 6/5 1694 † Vidskøvle 10/12 1762      
  Begravet Kristiansstad Kirke      
         
       
           
         
         
     
     
         
         
             
             
             
             
             
                                                           
 
 
 
 
 
 
     
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
         
 
 
 
 
     
 
                 
 
 
 
 
 
 
 
     
  Kjell Christopher Barnekow  ~ Ulrika Christina  Hamilton Ulrika Christina Barnekow  ~ Tage Thott Margareta Magdalena Barnekow  ~ Carl Filip Sack Adolf Fredrik Barnekow Christian Barnekow Brita Eleonora Barnekow  ~ Frederik Ulrich Wrangel Magdalena Barnekow  ~ Joen Filip Klingspor Eva Juliana Barnekow  ~ Gustaf Adolf Klingspor Brita Eleonora Barnekow  ~ Fredrik Ulrik Wrangel
  Friherre  Baronesse af Hageby Friherreinde Greve Friherreinde Friherre Friherre Friherre Friherreinde til Åkerby Friherreinde Generalmajor Friherreinde Kammerherre Friherreinde Friherre Wrangel af Sauss
  til Vidskølle ~ Hedenlunda 12/10 1769  * Svabesholm, Vallby, Kristianstad 22/11 1736 ~ Vidtskövle 25/1 1763 til Örtofta 1750 til Bergshammar til Bjørnstorp, Göddelöv, Malmöhus Stabsfænrik garnisonsregimentet i Stralsund 1756 * 8/8 1735 † Runnaby, Närke Friherre af Sauss * 15/5 1742 ~ Vittskövle 15/10 1765   * Svabesholm 14/2 1733 ~ Vittskövle 28/7 1763   * 8/8 1735 Generalmajor
  Stabskaptajn kronprinsens regiment 1758   † Malmø 21/8 1823   * 25/7 1729 † Strö 2/3 1805 Hofmarskal Landskabsarkitekt Skød friherre Anders von Duben i Anklam, Pommern 1757   Oberst Skånske kavaleri † Tranås, Säby, Jönköping 13/11 1798   † 26/9 1787   † Runnaby, Eke, Örebro 23/11 1808 ~ 10/7 1764  
  Deltog i pommerske krig 1758-1759     Begravet Örtofta kirke ~ 8/1 1754 Hofjunker, kammerherre Flygtede til Ostindien   Generalmajor  
  Fanget af preußerne ved Demmin 1759         Direktør ved operaen 1776-1780 * 15/7 1734 † Batavia XX/5 1763   ~ 1764  
  Overjægermester i Skåne 1763-1769       * Lövestad 8/4 1744  † 1787  
  Hofjægermester 1765         Begravet Vittskövle kirke  
  * Örtofta 10/9 1730 † Vidskøvle 14/6 1818      
             
               
               
             
             
             
             
             
             
             
                                   
 
 
           
 
 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
       
 
 
 
 
  Kjell Christopher Barnekow  ~ Anna Euphrosyne Brummer Christian Barnekow  ~ Elisabeth Amalia Charlotta Ramel Brita Christina Barnekow  ~ OttoThott Ulrika Eleonora Barnekow  ~ Christian Tott Charlotta Margareta Barnekow  ~ Didrik Reinhold Brunow  
  Friherre  ~ Fröllinge 21/7 1816 Friherre Friherreinde Baronesse Greve til Skabersjö Baronesse Friherre * Vittskövle 2/8 1770 ~ Vittskövle, Skåne 29/7 1817  
  til Spannarp, Ausås, Kristianstad   til Vidskølle og Ugerup, Skåne ~ Övedskloster 13/8 1799 * Vittskövle 20/11 1775 † Roslätt 31/5 1823 ~ Vittskövle 18/10 1793  * Vittskövle 9/7 1774 † Tomarp 6/9 1823 Generalmajor † Kristianstad 24/4 1845    
  Løjtnant livregimentets husarer 1803   Solgte Vittskövle 1826   ~ Vittskövle 26/3 1797  
  Ritmester 1807, major 1815-1817   Fænrik i livgarden 1784  
 
* Vittskövle 2/12 1781 † Spannarp 3/3 1875
  Løjtnant södra skånske kavalleriregiment 1792      
  ~  Catharina Christina Brummer Ritmester 1792, major 1802, oberstløjtnant 1809-1810        
     ~ Fröllinge 20/2 1830 Hofmarskal 1813        
      Greve (hovedmanden) 23/4 1816        
      Overkammerjunker 1826        
      * Vittskövle 2/3 1773 † Kristianstad 27/3 1830        
      Begravet Gärdsköpinge kirkegård        
             
               
             
             
               
             
             
                                       
     
 
 
 
     
 
             
 
 
         
 
 
 
 
 
 
 
         
  Kjell Wolmer Barnekow  ~ Sarah Jane Bunker Anna Euphrosyne Barnekow  ~ Bernhard Robert Alfred von Rosen Robert Magnus Barnekow  ~ Marie Louise Lewenhaupt Ulrika Augusta Barnekow  ~ Peter Sjöcrona Albert Barnekow ~ Carolina Ascenzi    
  Friherre  ~ 30/3 1897 Friherreinde Friherre Friherre Grevinde Friherreinde Oberst Friherre ~ 1847    
  Professor * 6/2 1834 † 4/11 1857 * Spannarp 14/7 1834 Major til Spannarp ~ Halmstad 8/9 1861 † 1909   Underløjtnant skånske husarregiment 1845-1847 * Anagni 8/5 1833 † 23/6 1885    
  Slog sig ned i USA d.a. Edward E. Bunker † Västra Harg, Östergötland 7/6 1925 ~ Spannarp 20/2 1860 Sergent skånske dragonregiment 1848       Kunstmaler      
  * Ludvigsborg 19/12 1818 & Rebecca Sickels   Underløjtnant 1854, løjtnant 1862-1865     Blev katolik og flyttede til Italien      
  † Newburgh, New York 30/31897   Kammerherre 1867       * Ludvigsborg 30/4 1820 † Anagni 15/2 1899      
  ~ Alice Folger Bunker  
* Spannarp 20/10 1831
         
     ~ 2/11 1859   † Stora Lundby, Överselö, Södermanland 15/6 1911  ~ Siri Elisabeth Abela Louise Lind          
    * Albany 7/8 1839 † Newburgh 10/1 1891        Lind af Hageby          
    d.a. Edward E. Bunker       ~ Växjö 20/1 1892          
    & Rebecca Sickels              
                   
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                               
 
 
     
 
     
 
     
 
             
                   
 
         
  Charles Weston Barnekow  ~ Emma van Steenbergh Georg Edvard Barnekow  ~ Ada Irwin       Guilo Alberto Barnekow   Augusta Amalia Fredrika Barnekow  ~ Erik Samuel Ehrenfried Ringius    
  Friherre ~ Cobleskill, New York 30/4 1878 Friherre ~ 25/4 1885       Friherre   Friherre Viceherredshøvding    
  Apoteker, Grosserer *  Hudson, New York 16/8 1855 Forsikringsmand Reading. Mass, USA * 28/9 1863 † 1913       * Anagni 20/12 1867 † Enköping 7/6 1887   * Rom 20/5 1848 ~ Spannarp 8/10 1874    
  Rådmand Perth Amboyy, New Jersey USA † Woodbridge, New Jersey, USA 17/11 1935 * 28/9 1861         † Malmö 27/12 1906 * Ystad 22/4 1845    
  * Watervliet, Albany 2/11 1855 d.a. Matthew van Steenbergh † Augusta, Maine, USA 1921            
  † Woodbridge, New Jersey, USA 8/1 1950 & Harriet Smith                
      ~ Annie Estelle Hanks          
        ~ 25/3 1918        
               
               
         
               
               
               
               
               
               
               
               
               
 
 
     
 
           
               
  Charles Weston Barnekow  ~ Edyth Minerva Higgins Jefferson Kjell Barnekow  ~ Myrtle Conkling      
  Friherre ~ New Jersey 4/9 1912 Friherre ~ 12/5 1907      
  Tegner * Brooklyn 18/3 1888 Forsikringsmand i Reading * 11/6 1888      
  *  Newburgh, New Jersey 20/9 1883 d.a. Walter Risden Higgins * Reading, Mass, USA 11/12 1887        
  † Perth Amboy, New Jersey, USA & Alfreta Simonson † Reading, Massachuset, USA          
                 
                 
                 
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
 
               
               
  Kjell Barnekow   Jefferson Kjell Barnekow  ~ Eleanor Louise Bernhard      
  * 1921   * 28/1 1913 ~ Pasadena, Californien, USA 30/8 1940      
  *  Pasadena 26/11 1912      
  d.a. Harry John Bernhard      
  & Susan Eleanor      
               
               
               
            Våbentegninger på denne side copyright © 2001-2010 by Finn Gaunaa