Bielke
                                                                                                               
 
 
 
  Introducet på Riddarhuset 1625 som adelige slægt nr. 8  
 
 
 
   
  Bengt Turesson ~ Ingeborg Magnusdotter  
  Ridder, rigsråd Ulvåsaätt  
  Kendt 1341-1358  
     
     
   
 
 
         
     
       
       
       
         
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
                                   
                     
 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Ture Bengtsson  ~ Margareta Arvidsdotter Sten Bengtsson ~ Katarina Holmgersdotter Sigrid Bengtsdotter  ~ Sune Håkansson Margareta Bengtsdotter  ~ Erengisle Nilsson Kristina Bengtsdotter   ~ Gerhard Snakenborg        
  Beseglede unionsbrevet 1397 Sparre af Vik Rigsmarsk 1376-88 Tilbageseende Ulv † 1392 Kendt 1345 † før 1380 † 3/8 1370 Hammersta Ätt    ~ før 1386      
  Beseglede også kroningsbrevet ~ før 1385 Beseglede unionsbrevet 1397 ~ Tofta 27/9 1371      
  Kendt 1378 † 20/11 1414   Beseglede også kroningsbrevet      
  Begravet Vadstena   † Mariebro 20/7 1408      
      Begravet Vadstena        
 
         
     
        ~ Laurens Leksson          
                Lek Ofradssons Æt          
                         
                         
                         
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                                       
                   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Sten Turesson  ~ Agnete Eriksdatter Katarina Stensdotter  ~     Laurens Ulfsson Kristina Stensdotter  ~ Peter Finvidsson     Erik Stensson  ~ Brigitta Magnusdotter              
  Rigsråd Krummedige † 1409 Aspenäs † efter 1423 Stallare   Ridder Porse            
  Kendt 1419 † før 27/6 1431 ~ 1429 Begravet Vadstena 28/2 1410   ~ før 1413   † Flensborg 1410 ~ før 1407  
      Begravet Vadstena 19/11 1410  
             
                 
 
 
                     
  ~ Margrethe Karlsdattor              
    Sparre af Tofta      
    ~ 1414      
         
         
         
           
           
           
         
         
         
                                       
                           
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Ture Stensson  ~ Birgitta Abrahamsdatter Knut Stensson  ~ Kristina Knutsdotter Katarina Stensdattor  ~ Klaus Nilsson Birgitta Stensdattor  ~ Gustav Anundsson  Margareta Stensdotter  ~  Nils Stensson Katarina Eriksdotter  ~ Johan Gädda        
  Ridder, rigsråd Båd Ridder, rigsråd Aspenäs   efter 1458  (Sparre) † før 4/6 1464 Sture † 1439 Natt och Dag   Giedde  
  † 1425 ~ Oppensten 16/1 1407 † 1441     ~ xx/10 1438   ~ før 29/8 1438     ~ før 1436   ~ 1422  
  Begravet Vadstena   Begravet Vadstena 11/11 1451        
             
                 
 
 
   
 
   
 
           
  ~ Margrethe Eriksdatter   ~ Elin Gustavsdattor   ~ Gustav Karlsson          
    Krummedige     Sture   Gumsehuvud        
    ~ København før 14/10 1423         ~ før 29/8 1438        
                     
               
             
                 
                 
           
           
           
                   
                               
       
 
               
 
 
 
 
 
 
     
 
 
           
  Ture Turesson  ~ Ingegärd Körningsdotter Birgitta Turesdattor  ~ Karl Knutsson (Bonde) Erik Turesson  ~ Birgitta Kristersdattor                
         Lensmand Axevall, rigsråd Kyrning †1436 i Stockholm Konge af Sverige til Krakarum Vasa            
  Marsk og høvedmand, Stockholm ~ før 26/3 1459 Begravet Vadstena kloster ~ 1428 Rigsråd ~ 1446        
    Lensmand Kalmar 1457       † 1450          
  * 1425 † før 1/3 1490                
  Begravet Kronobäck Kloster            
 
         
         
                 
                 
                 
                   
                   
                 
                 
                 
                 
                 
         
                                                               
                           
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Erik Turesson  ~ Gunilla Bese StenTuresson ~ Anna Bengtsdotter Margareta Turesdotter  ~ Mourits Nielsen Birte Bielke ~   Arvid Trolle Anna Turesdotter   ~ Gustaf Olofsson   JohanTuresson  ~ Kristina Gyllenstierna Peder Turesson  ~ Karin Nilsdotter          
       Lensmand Viborg (hele Finland) ~ Benhamra 5/7 1490 Rigsråd, ridder Sparre af Hjulsta och Ängsö † 1507 Gyldenstierne † Hinsekind 28/10 1513 til Birkevad † Erikstad 23/4 1513 Stenbock          Rigsråd   Ridder Sparre af Ellinge  
  Rigsråd, ridder   † ca. 1520 ~ før 1504   til Ågård, Bregentved og Markie   ~ Lagnö 21/3 1488   ~ Toftaholm 1/6 1488         †1520 ~ Älvsborg 2/11 1495  
  † april 1511           ~ 1468                    
                                 
                                     
                               
                                 
                               
                               
                           
                           
                           
                           
                           
                           
                           
                           
                       
                                                                                   
                                                     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Ture Eriksen  ~ Brita Bengtsdotter Anna Eriksdottor ~  Johan Månsson Axel Eriksson   ~ Anna Eriksdotter Karin Eriksdotter ~  Tönne Erikssen Barbro Eriksdotter ~ Måns Jönsson Erik Bielke ~ NN                        Elsa Johansdotter   ~ NN Nils Peddersson  ~ Anna Clementsdatter Anna Pedersdotter   ~ Ture Bengtsson Agneta Pedersdotter  ~ Claus Claussen Margareta Pedersdotter   ~ Axel Nilsson Ture Pedersen  ~ Katarina Holgersdotter    
  til Läckö Lillie † efter 1525 Natt och Dag Rigsråd  Leijonhufvud † efter 1558 Thott † efter 1553 Natt och Dag til Benhamra         til Dalle Hogenskild † 1551 Liljesparre   Thott * ca. 1510 † Djursholm 1557 Banér  til Kråkerum, Mönsterås, Kalmar, Gera      
  Med i Västgötaherrernes oprør ~ ca. 1522   ~ Söderköping 16/7 1514 * ca. 1500 † før 19/6 1559   ~ 1512 Begravet Domkirken i Linköping ~ Bergshammar 26/6 1524 * Stockholm 1511       Rigsråd til Åkerö Begravet Skokloster ~ November 1522     Begravet Danderyd ~ Söderköping 3/3 1538 Vikhus, Ryttern, Västmanland ~  Stockholm  Slot 27/1 1558    
  Rigsråd, ridder                     * 1502 † 20/5 Bråviken 1550, druknet  ~ Söderköping 9/7 1537   & Salsta, Tensta, Uppsala  
  † ca 1533                 Begravet Bettna 8/6 1550       Fik Gäddeholm (nu Tureholm) via hustru    
                  Slotsfoged Stockholm 1540
 
   
     
 
   
 
       
Rigsråd 1550
 
      ~ Elsa Posse   ~ Arvid Gustafsson         Krigskommissær i Estland 1567   ~ Sigrid Sture  
        ~ Stockholm  7/10 1548   Vestgöte       Med i fredsforhandlinger med Danmark 1568 Grevinde  
              Lagmand i Norrland & Uppland Arving til Gäddeholm, Trosa, Södermanland  
              * 1507 † Gäddeholm 17/6 1577 ~  Hörningsholm 15/2 1562  
                 
                   
                   
                   
                   
                   
                 
                     
                                                                                                     
             
 
 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
     
 
 
 
         
 
         
  Anna Turesdotter ~ Måns Svensson Ingegerd Turesdotter  ~ Knut Haraldsson Johan Axelsson   ~ Margareta Posse Ebba Axelsdotter  ~ Nils Göransson Barbro Axelsdotter   ~ Gustaf Gabrielsson Margareta Axelsdotter   ~ Johan Åkesson Hogenskild Bielke  ~ Anna Sture Claes Bielke  ~ Elin Fleming Karin Bielke  ~ Erik Carlsson           Ture Nilsson Bielke   ~ Margareta Sture    
    20/2 1573 Some † før 1560 Soop Rigsråd, ridder ~ før 1562 † 26/3 1588 Friherre Gyllenstierna af Lundholm * 1556 †  22/1 1624 Friherre Oxenstierna af Eka och Lindö † Kaflås 8/4 1591 Natt och Dag Friherre ~ Hörningsholm 21/6 1569 Friherre Friherreinde * Stora Dala 1539 † 1596 Friherre Gyllenstierna af Lundholm   Henrettet Grevinde  
  ~  Norrköping 8/9 1539   ~ 27/1 1550 † Liljestad 22/4 1576   ~ Nyköping 7/3   ~ 1580   Henrettet Stortorget, Stockholm   * Åkerö 1544 † Vik august 1623 ~ Stockholm 31/10 1574 Begravet 7/5 1596 Kölingareds Kirke ~  Åkerö 28/8 1557   * Åkerö 27/5 1548 †  20/3 1600 ~ Stockholm 8/10 1581  
  Begravet Skönberga Kirke   * Stora Dala 1538 †  3/6 1605   Begravet Västeråker kirke   Begravet Linköping Domkirke  
          Begravet Riddarholmskirken            
                 
            ~ Elsa Bielke        
            Friherreinde      
            ~ Kalmar 21/1 1588      
                     
                     
                     
                     
                         
                     
                   
                 
                 
                 
                                                                                         
 
 
   
 
 
 
   
 
 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
     
 
     
 
 
 
 
     
 
         
 
         
 
         
 
     
 
 
 
 
 
     
 
     
  Axel Bielke  ~ Ebba Bielke Gunilla Bielke  ~ Johan III Elsa Bielke   ~ Claes Bielke Brita Bielke  ~ Sten Gustafsson     Nils Bielke   Ebba Bielke  ~ Axel Bielke Erik Bielke  ~ Karin Fleming Brita Bielke  ~ Svante Stenbock Margareta Bielke ~ Axel Nilsson Elena Bielke  ~ Magnus Brahe Gunilla Bielke ~ Nils Gyllenstierna Karin Bielke   ~ Knut Ulfsparre Nils Bielke  ~ Catharina Oxenstierna Märta Bielke  ~ Gabriel Gustafsson
  Landsdommer Friherreinde Dronning af Sverige Konge af Sverige * 1569 † før 20/3 1622 Friherre * 1570 Tre Rosor   Friherre   Friherreinde Landsdommer Friherre Friherreinde Friherreinde Friherre Friherreinde Ryning Friherreinde Greve Friherreinde til Rävelsta Friherreinde ~ Stockholm 1623 af Åkerö Friherreinde * november 1584 † Stockholm 1/4 1620 Friherre Oxenstierna af Eka och Lindö
  † Loddby 21/9 1597 ~  Uppsala 8/2 1589 * 25/6 1568 † Bråborg 25/6 1597 ~ Västerås 21/2 1585 Begravet Åker Kirke 4/4 1622 ~ Kalmar 21/1 1588 Begravet Storkyrkan, Stockholm 10/10 1599 Greve   * Åkerö 20/2 1572 † Läckö  20/6 1575   * Stockholm 19/12 † 1618 ~  Uppsala 8/2 1589 † 22/12 1638 ~ Stockholm 11/6 1620 * 6/10 1582 † maj 1646 ~ 11/4 1619 † 12/1 1629 ~ Stockholm efter 13/5 1613 Døde ved drukneulykke ~ Strömsholm 18/10 1618 * 1594 † før 16/7 1657 Assessor * 1599 † 17/4 1695 † 1642 * 1599 † Stockholm 24/6 1626 ~ Stegeborg 1/6 1617 Begravet St. Nicolai, Stockholm 20/11 1620 ~ 11/8 1611
  Begravet Ekebyborna Kirke   Begravet Uppsala Domkirke 21/1   ~ Kalmar 1588   Begravet Senäte Kirke   Begravet Uppsala Domkirke 28/6 1646   Begravet Länna Kirke   * 28/5 1592 † Vaxholm 18/8 1651   Begravet Altuna Kirke 30/8 1657 ~ 22/9 1629 Begravet Lundby Kirke   Begravet Linköping Edomkirke   Overført Tyresö Kirke  
  Begravet Västerås Domkirke 29/2 1652      
 
 
         
   
 
 
 
     
  ~ Gabriel Gustafsson   ~ Claes Larsson   ~ Carl Lillie      
  Friherre Oxenstierna af Eka och Lindö   Fleming   af Aspenäs      
  ~ Stockholm 18/8 1622   ~ 2/8 1638   ~ 11/2 1644      
             
         
     
 
 
     
  ~ Harald Stake      
  Friherre      
  ~ 10/8 1662      
  * 1598 † 1677      
     
                   
 
 
     
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
     
  Margareta Bielke  ~ Erik Oxenstierna Sigrid Bielke  ~ Gustaf Horn Ture Bielke  ~ Maria Elisabet Sparre  
  *  Ervalla 29/4 1622 † 23/6 1655 Friherre af Eka och Lindö * Åkerö 26/10 1620 † 23/6 1655 Greve af Björneborg * Åkerö 11/11 1618 † Frugården 17/3 1647 Friherreinde  
  ~ Stockholm 9/7 1643   ~ Stockholm 9/7 1643 Begravet Linköping Domkirke ~ Stockholm  8/5 1644  
       
 
 
 
 
 
  Våbentegninger på denne side copyright © 2001-2010 by Finn Gaunaa