Den svenske Braheslægt (Plata)
                                                                                                   
 
 
 
  Introduceredes 1561 som grevelig slægt nr. 1.  
 
 
 
 
 
  Magnus Laurentsson  ~ Johanne Torkelsdatter      
  (Plata) Brahe      
  Kendt 27/11 1441 ~ før 27/11 1440  
  Ridder, rigsråd † efter 18/1 1460  
  † før 6/5 1456  
     
     
 
 
 
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
           
         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
    Peder Magnusson Brahe   ~  Öllegård Turesdotter Cecilia Magnusdotter   ~  Peder Eliasson  
 
  til Tärna Svarte Skåning af Tärna  Björn    
  Landshøvding ~ før 1481    
  † før 28/6 1508    
       
 
 
   
  ~ Cecilia Månsdotter     
    Gren    
    ~ ca. 4/1 1505    
       
       
       
       
     
     
     
     
     
     
       
 
 
     
     
  Joakim Brahe   ~  Margareta Eriksdotter  
  Dræbt under Stockholms blodbad Vasa  
  † 8 November 1520 ~ Stockholm slot 30/3 1516  
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
                       
 
Per Brahe d ä. (1520&Mdash;1590)
 
       
 
     
     
 
 
     
 
     
       Peder Brahe ~  Beata Stenbock        Mauritz Brahe Brita ~  Birger Nilsson Grip Öllegård  
  Greve 1561 Baronesse *1517 † ung * ca.1518 Baron * ca. 1519  
  til gods i Finland ~ 10/3 1549 på Gripsholm   † 22/6 1554 på Vinäs ~ 6/7 1533 i Söderköping † før 30/10 1527  
  Statholder i Stockholm, ridder   Begravet 1/7 1554 i Söderköping   Begravet Skokloster  
  Rigsråd 1544, rigsdrost 1569  
  Gesandt Polen og Skotland  
  Med i 7-årskrigen  
  * maj 1520 på Lindholmen  
  † 1/9 1590 i Stora Sundby      
  Begravet Östra Ryd  
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
      Pe(de)r Brahe  
                   
 
 
 
 
   
 
     
 
 
     
 
     
    Erik Brahe ~ Elisabet Sigrid Brahe  ~ Carl Gyllenstierna Joakim Brahe  
  Greve Hertuginde von Braunschweig-Lüneburg Grevinde til Nynäs Greve  
  Rigsråd, Rigskansler ~ Harburg slot, Braunschweig 24/6 1582 † 1617   * 13/7 1550 på Torpa  
   Generalguvernør * 18/9 1553 † Harburg 6/8 1618    † april 1567 på Husön  
  Ordnede Sigismunds polske kongevalg Begravet 3/10 1619 på Harburg, flyttet til Länghem kirke   Dræbt ved vådeskud af  
 
* 4/9 1552
 
onklen Sten Stenbock
 
  † 15/4 1614 i Danzig   Begravet Vadstena kloster  
     
  ~  Anna Philipsdotter Kern  
     (ufri kvinde)  
     
     
    Uægte børn fik navnet Ørnevinge  
     
     
     
     
     
     
                                                                   
 
 
     
 
 
 
     
 
     
 
     
 
     
 
         
 
 
   
 
         
 
 
 
     
 
 
 
         
 
     
  Beata Margareta ~ Gustaf Stenbock Gustaf Eriksson Örnevinge  ~ Ingrid Larsdotter Cecilia     Ebba   ~ Erik Sparre     Catharina  ~  Christoffer Schenk    Gustaf Brahe  ~ Anna Reibnitz    Margareta  ~ Johan Sparre Anna     Magnus Brahe  ~ Brita Stensdotter         Margareta  
  Grevinde Greve * Visingsborg 22/11 1598  ~ 15 October 1626 Grevinde Grevinde  af Rossvik Grevinde ~ Strömsholm 1/3 1590 Greve (ufri kvinde) Grevinde  af Rossvik Grevinde Greve, ridder 1617 Grevinde Lejonhufvud Grevinde  
  * 12/3 1583 ~ 15/11 1607 i Torpa † Ulvhult 19/3 1666 † efter 1686 * Lindholmen 1554 * Torpa 22/4 1555   ~ Stockholm 12/10 1578 * Stockholm 18/8 1556   * Rydboholm 8/3 1558   * Sundholmen 2/7 1559  ~ 27/7 1587 * Rydbohol 8/8 1562 Rigsdrost 1564-1633   * Rydboholm 1553  
  † 27/7 1645   Begravet Grevbäck kirke Datter af Lars Gudmundsson Lamb † Lindholmen 8 år gammel † Valstanäs 8/5 1634   † Strömsholm 12/9 1596           Holdt med Sigismund og forlod Sverige   † Lundarp 26/4 1638   †1565 Gik over til hertug Carl   † 14 dage gammel  
  Begravet Torpa 18/1 1646   Begravet Öja kirke 18/7 1635   Polsk feltmarskal   Begravet Visingsö 24/2 1639   Lensmand Uppland og Norrland1599  
  Flyttet til Länghem kirke   † Danzig 10/1 1615   Rigsråd og rigsmarsk  
  Begravet i Danzig   * Tynnelsö 25/9 1564  ~ Elena Bielke  
  † Stockholm 4/3 1633 Baronesse  
  Begravet Västerås 12/5 1633 ~Strömsholm 18/10 1618  
  Uægte børn fik navnet Ørnevinge        
       
       
       
       
       
       
       
       
     
                       
 
 
 
 
     
 
 
 
     
     
 
 
 
     
 
 
  Johan Brahe Sigrid   ~ Johan Gyllenstierna   Abraham Brahe ~ Elsa Gyllenstierna Ebba Brahe  ~ Jakob de la Gardie  
  Greve Grevinde Baron af Lundholm Greve, rigsråd  Baronesse af Lundholm Grevinde Greve, rigsmarsk  
  * Visignsborg 13/8 1566 * Rydboholm 24/4 1568 ~ 19/3 1595 på Stegeborg Gesandt i København ~ 13/3 1599 i Rydboholm Havde affære med kong Gustav Adolf   ~ 24/6 på Stockholm Slot  
  † Visingsborg 13/8 1566 † Danzig XX/3 1617   * 25/3 1569 på Rydboholm   * 16/3 1596 på Lerjeholm  
  † 16/3 1630 på Rydboholm   † 5/1 1674 i Stockholm  
  Begravet 23/3 1630 i Östra Ryds kirke   Begravet 5/4 1674 fra Storkyrkan, Stockholm  
      Kisten flyttet til Veckholms kirke  
     
 
   
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
     
                                                       
 
 
         
 
     
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
     
 
 
 
         
 
             
 
 
  Erik Brahe Christina  ~  Åke Henriksson Tott Catharina Brahe Joakim Brahe Carl Brahe  Ebba    ~ Axel Gustafsson Banér Beata Per Brahe   ~ Christina Catharina Margareta Brahe  ~ Bengt Oxenstierna      Nils Brahe   ~  Anna Margareta Bielke  
  Greve Grevinde Feltmarskal Grevinde Greve Greve Grevinde Greve Grevinde          Greve, rigsdrost 1641 Grevinde Stenbock Grevinde Baron af Eka och Lindö Greve, chef for Livgarden Baronesse  
  Myrdet * 10/7 1609 ~ 2/10 1638 i Stockholm * Strömsholm 30/4 1608 * Rydboholm 21/5 1607 * 23/12 1605 * Gävle 9/1 1601 ~ Stockholm Slot  22/5 1631 * Rydboholm 28/11 1599 Deltog i 30-årskrigen ~ Stockholm Slot 16/4 1628 * 28/6 1603 på Rydboholm ~ 4/7 1633 i Stralsund Dødeligt såret i slaget ved Lützen ~ 16/4 1628 på Stockholm Slot  
  *1610 † før 15/12 1610 † 24/3 1681   † 30/4 1608 † Stettin 18/9 1630 † 3/4 1672 † Stockholm Slot 4/6 1638 *1594 †1642 † Stockholm 23/9 1617 Generalguvernør Finland   † 15/5 1669 Weferlingen, Tyskland ~   * Rydboholm 14/10 1604  
  Begravet Östra Ryds kirke      Begravet Åbo domkirke 26/6 1681   Begravet i Kolbäck Begravet Riddarholmskirken, Stockholm Begravet Riddarholmskirken Begravet Uppsala domkirke   Begravet Östra Ryds kirke 30/11  1648-54   Begravet 5/8 1669 i Homburg   † Naumburg 21/11 1632  
      1631 flyttet til Östra Ryds kirke 1672 flyttet til Östra Ryd    
 
 
Oprettede Åbo Universitet
   
 
 
Begravet 21/11 i Naumburg
 
             
* Rydboholm 18/2 1602
      Kisten flyttet til Östra Ryds kirke  
  † Bogesund 12/9 1680  ~ Beata de la Gardie   ~ Johan Oxenstierna      
  Bisat i Riddarholmskirken   Baronesse   Greve af Södermöre      
  Begravet i Östra Ryds kirke ~ Bogesund 25/7 1653    ~ 20/8 1648 i Wismar      
 
       
         
       
 
       
             
      ~ Friedrich      
        Fyrst von Hessen-Homburg      
       Per Brahe       ~ 12/5 1661 på Stockholm Slot      
             
             
                                     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
   
                           
  Elsa Beata  ~  Adolf Johan Magdalena Hedvig Abraham Joakim Brahe Fredrik Brahe    Elsa Elisabet  ~ Erik Oxenstierna    Nils Brahe ~ Margareta Juliana Magnus Brahe
  Grevinde Hertug af Zweibrücken Grevinde Greve Greve Grevinde Greve af Södermöre            Greve, rigsråd, rigsadmiral Wrangel Greve
  * Rydboholm 31/8 ~ 19/6 1649 på Stockholm slot * Lindholmen 16/5 1631 * Visingsborg 19/7 1634 * Visingsborg 3/1 1636 * 29/1 1632 i Stettin ~ 10/9 1648 på Åbo Slot Deltog i krig mod Danmark 1657-60 Grevinde af Salmis * 7/2 1666 i Stockholm
  † Vadstena 4/4 1653   † Myrö 16/7 1634 † Dimbo 28/12 1634 † Dimbo 14/7 1637 † 24/2 1689 på Stegeborg   * 10/4 1633 i Anklam   † 14/2 1666 i Stockholm
      Begravet 28/8 1653 i Vadstena   Begravet Visingsö XX/5 1635 Begravet Visingsö XX/5 1635 Begravet Visingsö 1637 † 14/10 1690   † 25/1 1699 i Stockholm   Begravet Östra Ryds kirke
      Overført til Visingsö kirke     Begravet i Strängnäs domkirke
 
  Begravet Östra Ryds kirke  
           
     
            ~ Adolf Johan      
            Hertug af Zweibrücken      
            ~ 19/12 1661 i Tidö        
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                       
 
 
       
 
     
 
 
   
 
     
 
 
      Abraham Brahe  ~ Eva Bielke   Per Carl Brahe Eleonora Margareta  ~ Carl Bonde  
  Greve Grevinde   Greve Grevinde Greve af Björnö  
  * Stockholm 14/8 1669 ~ Stettin 6/1 1695   Druknet ved Flottsundfærgen * Wolgast 19/10 1661 ~ Stockholm 31/3 1680  
  † Stockholm 6/3 1728     * Stockholm 4/6 1664 † Stockholm 1/11 1690  
  Begravet Östra Ryds kirke     † 17/12 1679 Begravet Spånga kirke  
        Begravet Östra Ryds kirke  
 
 
       
   ~               Margareta Fredrika Bonde  
    ~ 7/10 1716  
           
           
           
         
         
         
         
         
         
         
                                               
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
                     
 
                 
      Christina Anna  ~  Carl Fredrik Hamilton Sigrid Gustaf Brahe Eva Christina Ulrika Juliana  ~ Carl Gustaf von Liewen Magnus Brahe Per Brahe Abraham Brahe Carl Gustaf Brahe     Nils Brahe   ~ Fredrika Vilhelmina  
  Grevinde Baron  af Hageby Grevinde Greve Grevinde Grevinde Baron Greve Greve Greve Greve Greve Grevinde Stenbock  
  * Stockholm 27/7 1717 ~ 18 April 1732 * Stockholm 6/10 1709 * Stockholm 6/5 1708 † 21/4 1710 * Stockholm 2/2 1706 * 25/8 1704 i Stockholm  ~ 31/5 1721 * Stockholm 18/2 1703 * Stockholm 18/9 1701 * Stettin 14/7 1699 * Stettin 12/8 1698 * Stettin Slot 26/8 1697  ~ 26/5 1720 i Stockholm  
  † 14/3 1739   † 21/6 1712     5/12 1719 † 10/4 1765 i Björksund   † 4/2 1718 † Paris 13/4 1721 † 17/7 1699 † Stettin 12/8 1698 † Stockholm 5/9 1722    
  Begravet Vadstena kirke   Begravet 13/12 1719 i Östra Ryd Begravet Bälinge kirke   Begravet Östra Ryds kirke Begravet Östra Ryds kirke Begravet Östra Ryds kirke Begravet Östra Ryds kirke Begravet Östra Ryds kirke  
     
 
 
       
  ~ Nils Gyllenstierna      
  Greve af Björksund      
  ~28/3 1723      
         
         
         
         
         
         
         
         
         
             
 
 
 
 
     
     
 
     
  Erik Brahe ~ Eva Catharina Sack Abraham Brahe  
  Greve, chef for livregimentet Baronesse Greve  
  Var kongetro  ~ 12/12 1745 * Stockholm XX/4 1721  
  Halshugget for anfald mod Rigsdagen   † 21/5 1723  
  * 23/6 1722 i Stockholm   Begravet Östra Ryds kirke  
   
† 23/7 1756 på Riddarholmen
     
   
Begravet i Östra Ryds kirke
     
   ~ Christina Charlotta Piper  
    Grevinde  
         ~ 8/4 1754 på Krageholm  
       
       
       
     
     
       
       
       
       
                                 
 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
         
     
 
             
 
     
  Magnus Fredrik Brahe  ~  Ulrika Catharina Koskull Ulrika Juliana Christina Eva Fredrika Abraham Brahe Nils Gabriel Brahe Per Brahe  
  Greve Baronesse Grevinde Grevinde Grevinde Greve Greve Greve  
  * 15/10 1756 efter faderens død  ~  20/4 1779 på Stockholms slot * 3/6 1755 * Stockholm 1/3 1752 * 27/10 1750 * 8 /8 1749 * Stockholm 14/12 1747 * Stockholm 19/11 1746  
  † Stockholm 12/12 1826   † 11/2 1756 † 6/6 1756 † 17/2 1756 † Stockholm 23/3 1751 † Stockholm 7/6 1756 † Stralsund 27/6 1772  
  Begravet fra Klara k:a 19/12 1826   Begravet Östra Ryd 17/2 1756 Begravet Östra Ryd 30/6 1756 Begravet Östra Ryds kirke   Begravet 8/6 Östra Ryds kirke 1756 Begravet Östra Ryds kirke  
  Overført til Östra Ryds kirke    
  ~ Aurore Vilhelmina Koskull  
    Baronesse    
     ~  23/9 1806 på Claestorp    
         
         
         
       
       
     
     
     
     
     
                                                       
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
     
 
 
 
         
 
 
 
 
 
 
         
 
 
 
     
 
         
 
 
 
         
      Nils Fredrik   ~ Hedvig Elisabet Maria Amalia Piper Ulrika Vilhelmina  ~ Jakob Vilhelm Sprengtporten       Magnus Brahe Per Brahe Nils Brahe Eva Juliana Ulrika Catharina Ebba Ulrika Christina Charlotta Aurora Amalia Margareta   ~ Claes Gustaf Fritz Piper Ebba Eleonora Brahe  ~ Adolf Fredrik Nils Gyldenstolpe  
  Greve Grevinde Grevinde Baron Greve, rigsmarskal Greve Greve Grevinde Grevinde Grevinde Grevinde Grevinde Greve Grevinde Greve  
  * Stockholm 22/7 1812  ~ Stockholm 10/3 1836 * 1 1801 i Stockholm til Sparreholm Kong Karl Johans * Rydboholm 6/9 1789 * Stockholm 29/4 1787 * 19/2 1785 * Stockholm 7/5 1783 * 23/1 1781 * Stockholm 13/2 1780 * Stockholm 19/6 1816  ~ Stockholm 23/6 1835 * Stockholm 11/9 1818  ~  26/4 1838  
   † Stockholm 14/12 1850   † 4/1 1836 i Stockholm General nærmeste rådgiver † Stockholm 29/5 1792 † Stockholm 29/4 1787 † Skarhult 25/7 1803 † Stockholm 18/3 1784 † 8/8 1782 † Stockholm 4/5 1792 † Krageholm 11/6 1876   † Stockholm 22/4 1842  
  Begravet Klara, Stockholm 28/12 1850     Begravet i Storkyrkan, Stockholm Overstaldholder Stockholm * 2/9 1790 Begravet Östra Ryd 31/5 1792 Begravet Östra Ryds kirke 1/5 1787 Begravet i Östra Ryds kirke Begravet Östra Ryd 21/3 1784 Begravet Östra Ryd 12/8 Begravet 17/5 1792 Östra Ryd   Begravet Klara kirke 2/5 1842  
  Overført til Östra Ryd    ~ Salsta 26/6 1825 † 16/9 1844, ugift  
      Begravet Östra Ryds kirke      
             
     
     
           
           
           
             
             
             
             
             
             
             
                           
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
           
 
     
      Ebba Aurora  ~ Fredrik von Essen Nils Magnus Brahe Nils Claes Brahe Magnus Per Brahe  ~              Anna Augusta Nordenfalk Aurora Ebba ~ Conrad August von Rosen  
  Grevinde Baron Greve Greve Greve  ~ Slotskyrkan, Stockholm 12/1 1897 Ulrika Amalia Greve  
  * Stockholm 18/12 1838 ~ Sko kirke 14/7 1859 * 5/12 1839 † Stockholm 9/9 1841 * Sirishof 6/8 1841 * Stockholm 1/10 1849   Grevinde til Edsby  
  † Salsta 7/1 1924   † Stockholm 10/6 1907  † før 1930   * 24/11 1836 † 1872 Overkammerherre  
    Begravet Jacob's kirke 14/6 1907   ~ 1863  
  Overført til Östra Ryds  
 
 
  Slægtens sidste mand  
 
 
  Våbentegninger på denne side copyright © 2001-2010 by Finn Gaunaa