Fleming (svenske gren)
                                                                                                               
 
 
 
    Introducet på Riddarhuset 1635 som adelige slægt nr. 4  
 
 
 
  Claus Flemming  ~ Cecilia Hausen  
  Ridder, rigsråd * 1370  
  Havde Bohus i pant  
  Lensmand Finland 1402-1427  
  Finlands rigeste mand  
  * ca. 1360 † efter 1427  
  Begravet Gråbrødreklostret, Stockholm  
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
                                                                   
                     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
     
 
 
 
 
  Henrik Klasson Fleming    ~ Valborg Jönsdotter Ingeborg Klasdotter Fleming    ~ Laurens Niklasson Johan Klasson Fleming   Peder Klasson Fleming     Magnus Klasson Fleming  ~ Elin Nilsdotter    
  til Gammelgård, Arvasalo Ø (Sundholm) Tawast til Uittamo gård, Skt. Karins Ahtis Kannik i Åbo   Landsdommer Sydfinland     Væbner Kurck (Kurki)  
  & Viurila, Halikko   Væbner † efter 1434   † efter 1434     til Villnäs  
  † efter 1480   ~ Sagu Runagård 10/6 1420   * Villnäs † efter 1450  
         
         
 
 
     
   ~ Elseby Månsdotter      
    d.a. Måns Johansson til Viurila      
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
                                                             
                                     
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Joakim Henriksson Fleming    ~ Elin Björnsdotter Brita (Birgitta) Henriksdotter    ~ Kort Hartvigsson Karin Henriksdotter Fleming  ~ Nils Jönsson Sluk Valborg Henriksdotter Fleming  ~ Lasse Finne Johan Henriksson Fleming ~ Märta Erengisledotter Cecilia Henriksdotter Fleming  ~ Anders Olofsson   Herman Magnusson Fleming  ~ Elin Filpusdotter Karin Magnusdotter  ~ Jöns Olofsson Margaretha Magnusdotter  ~ Nils Gregersson  
  til Qvidja, Pargas, Lepistö, Virmo d.a. Björn Ragvaldson & Elin NN Fik i morgengave      ~ 14/10 1470 † 1477 til Grelsby, Åland til Viurila, Halikko, Voltis, Pemars, Borger i Åbo til Tjusterby, Pernå, Borgå & Kvidja, Pargas  Djäkn Arvede Balkis  Balk   * Villnäs ca. 1440   * Villnäs ca. 1440  Stenbock   Garp  
  & Nummis (Nynäs), Nousis    Bolstaholm i Finström Åland Væbner   Pyhäranta, Vemo,  Böle, Uskela, Kårlaks, Pargas,  † efter 1480 Landsdommer Nordfinland 1494   Søstersønnerne Slang arvede Balkis efter hende til Balkis, Vemo   † 1490   † 1490  
  Rigsråd 1488, dommer   Kurkisalo, Sagu, Majala, Halikko & Perkiö, Lokalaks   * Rada, Sverige ca. 1465 † efter 1517   † 1549        
  Foged Åbo 1491   † efter 1484              
  † 1496  
 
 
 
     
      ~ Håkan Tidemansson   ~ Walborg (?) Hansdotter              
       Slangslægtens stamfader     van Asken      
      til Viurila i Halikko     * Åbo ca 1467      
      Foged i Borgå län     d.a. Hans van Asken (tysker)      
      † 1505  1519      & Greta van Meideburg      
             
             
             
             
             
             
             
             
                                                                   
                                             
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
     
  Erik Joakimsson Fleming  ~ Hebla Siggesdotter Joakim (Jakob) Joakimsson Fleming Margareta Joakimsdotter Fleming Valborg Joakimsdotter Fleming Ivar Joakimsson Fleming ~ Märta Gottskalksdotter   Anna Johansdotter Fleming  ~ Olof Pedersson Lille  Brita Johansdotter Fleming  ~ Måns Nilsson Peder Johansson Fleming ~ Karin Sparre Carin Johansdotter Fleming  ~ Jacob Hansson Per Hermansson Fleming   ~ Elin Lydeke   Erik Hermansson Fleming    ~ Anna NN  
  til Svidja/Suitia, Sjundeå Sparre af Rossvik til Yläne & Saaris, Virmo Levede ugift på Svidja hos broderen Erik Sidste abbedisse i Nådendals kloster Ridder, rigsråd 1523 Tilbageseende Ulv   til Tjusterbygård Wildeman † før 1572 Balk     Sparre af Rossvik    Skalm Herredshøvding d.a. Hans Lydeke   Borgmester i Åbo  af Isnäs  
  Ridder, rigsråd, admiral   Landsfogded 1515 † efter 1541 † efter 1541 til Nynäs   til Brödtorp       * Villnäs ca. 1480 † Masku ca. 1519 & Kerstin Henriksdotter Finkenberg   † ca. 1537  
  Erobrede Åbo, Viborg & Olofsborg   † før 1534   Lensmand Kumogårds län 1512        
     
  fra danskerne   Chef for tyske hjælpetropper mod Christian II 1523     og/eller          
  Slog danskeflåden ved Stockholm  
Sendebud til Københamn 1532
 
 
             
  Grundlagde Ekenäs   Landsdommer i Nordfinland 1533   ~ Matts Larsson Poitz  
 
         
  Lensmand Raseborg   † efter 1547   til Borgå Tervik   ~ Karin Håkansdotter          
  Stod bag Mikael Agricolas første finsksprogede bibel       Hålbo          
  * 1487 †  14/12 1548
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                                           
         
 
                         
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
  Joakim Eriksson Fleming   ~ Agda Persdotter Filippa Eriskdotter Fleming ~ Knut Jönsson Klas(Claes) Eriksson Fleming  ~ Ebba Stenbock   Brita Fleming  ~ Ture Persson   Herman Persson Fleming ~ Gertrud Håkansdotter Karin Persdotter Fleming ~ Erik Olofsson Stålarm Peder Fleming    ~ Margareta Ram Margareta Fleming    ~ Erik Rääf  
  Kammerjunker hos hertug Erik kaldt Charitas † Yläne 23/8 1578  Kurck til Svidja ~ Stockholm 1/11 1573   Ållongren   til Villnäs Hand † før 1564   † 3/3 1560 * 1530 † 1556 † ca. 1577  Rääf i Finland  
  Udsending Rusland 1556 Kong Eriks tidl. elskerinde   De var kun trolovede Ridder, rigsråd, rigsmarsk 1594 Forsvarede Åbo mod hertug Karl   til Pepot   Kommandant Tavastehus, Reval & Viborg      
  * 1534 † 1563   Friherre 1569 Fange i Stockholm   Støttede hertug Johan   Rigsråd, krigschef for Finland, admiral      
      Tog kong Sigismunds parti fik Svidja retur   † Villnäs 1583      
      * Pargas ca. 1535 † Pojo 13/4 1597  
 
 
 
       
     
     ~ Sten Gustafsson            
          Fincke          
          ~ 1579          
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                                                         
             
 
     
 
 
                     
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Anna Fleming ~ Hieronymus von Birckholtz Kerstin Fleming  ~ Kristofer Andersson Johan Klasson Fleming    Hebla Klasdotter Fleming  ~ Peder Gustafsson Banér Karin Fleming  ~ Erik Bielke   Kristina Fleming ~ Anders Larsson Cruus Lars Hermansson Fleming  ~ Anna Henriksdotter Klas Hermansson Fleming  ~ Elin Henriksdotter Horn     Brita Fleming    ~ Erik Stjernkors  Elin Fleming  ~ Hans  Stålarm  
  * 1562 † 1609 ~ 1597 af Svidja Gyllengrip til Svidja (konfiskeredes)   Friherreinde ~ Stockholm 23/8 1615 Baronesse Baron   til Edeby til Villnäs Horn Statholder   † ca. 1614   † 1608  
  Hertug Carls kammerjunker   til Ekna Kong Sigismunds kammerjunker i Polen   til Svidja (givet tilbage)   til Svidja ~ Stockholm 11/6 1620   Statholder      
  * Brandenburg 1570 † Nyköping 31/5 1618     Henrettet for at straffe faderen   † Tuna, Sverige 1/2  1639   † Länna 4/5 1649     † 1602      
  * 1579 † Åbo 10/11 1599   Begravet Länna, Sverige          
         
  Liniens sidste mand          
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
         
                                     
     
 
                 
 
 
 
 
 
 
         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Kerstin Larsdotter Fleming ~ Isak Silfversparre Margareta Larsdotter Fleming   ~ Erik Månsson Ulfsparre Klas Larsson Fleming ~ Anna Göransdotter Herman Klasson Fleming ~ Märta Ille Anna Fleming ~ Erik Boije Henrik Klasson Fleming   ~ Ebba Erlandsdotter  
  Statholder Stockholm Slot til Villnäs Snakenborg (Bååt) * 1579 † 1652   † 1632 til Gennäs Hofjunker hos Carl IX  Bååt  
  Admiral, rigsråd, friherre  til Håberg       Oberstløjtnant Statholder Viborg & Nyslott 1617 ~ 1608  
  Statholder i Stockholm ~ 1618       Landshövding över Ingermanland 1620  
  President i regnekammeret       Chef for finske rytteri 1622  
  Faldt i slaget ved Femern 1644 mod Kristian IV       Viceadmiral 1628  
  * 1592 † Femern 1644      
 
  Erobrede Jämtland 1644  
  ~ Elena Bielke       ~ Clas Boije * 15/8 1584 † 7/11 1650  
  Baronesse       til Gennäs
   
  ~ 2/8 1638          
             
         
  Friherrrer af Liebelitz          
 
         
           
           
           
           
         
                                                     
                   
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
  Maria Elisabet Fleming  ~ Eric Bagge Per Hermansson Fleming  ~ Märta Posse Henrik Henriksson Fleming   ~ Carin Cruus  Erik Fleming  ~ Ebba Soop Helena (Elin) Henriksdotter Fleming ~ Nicolaus (Nils) Bååt Johan Henriksson Fleming  ~ Kerstin Gyllenstierna Märta Fleming  ~ Carl Henrik Wrede Margareta Fleming  ~ Johan Stålhandske
  af Berga Kammerherre, guvernør ~ Stockholm 12/11 1661 Generalmajor   af Edeby Friherre af Lais 1654 ~ 1640 † efter 1667 Friherre, generalmajor, guvernør   † 1666 Friherre af Elimä * 1619 † 1684  
      til Svidja, Pikkala & Fituna   Begravet Ösmo kirke * 1617 † 1659   Assessor  
      Rigsråd 1655  
        Landshøvding Stora Kopparbergs län 1651  
      * Edeby Södermanland 19/2 1616  
     
† Riksten Södermanland 19/4 1679
 
      ~ Maria Eleonora Soop  
      ~ 1642  
     
     
     
     
     
 
 
      ~ Christina Cruus  
      af Edeby  
      ~ 1653  
     
     
     
 
 
     
 
 
 
     
 
 
     
 
 
 
 
 
     
 
     
 
 
 
 
  Sigrid Ebba Fleming ~ Gustaf Fägerskiöld Sigrid Ebba Fleming ~ Per Sparre Ingeborg Henriksdotter Fleming ~ Hans Rålamb Märta Henriksdotter Fleming  ~ Göran Sperling Klas Henriksson Fleming   ~ Maria Meijendorff  
  † efter 1715 Baron † XX/5 1725  til Rossvik   Kammerherre,  friherre   Greve Arvede 1698 Ogesta & Herrön  von Yxkull  
    ~  5/5 1717   Admiralitetskaptajn  
    † 1706  
 
 
  Alle børn døde som små  
 
  Linjens sidste mand  
 
  Våbentegninger på denne side copyright © 2001-2010 by Finn Gaunaa