Galskyt
                                                           
 
 
 
 
 
 
      DAA-våbnet på denne side er hentet fra finnholbek.dk
  Jens Nielsen ~ NN      
  af Od  
  Nævnes 1325  
     
     
 
 
 
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
                                                           
                             
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Peder Jensen  ~ NN Torkild Myg   ~ Bodil Gundesdatter Margrethe Galskyt   ~ Peder Hase Thomes Jensen  ~ NN Niels Odder  ~ NN Friis   Malte Jensen  ~ NN Oluf Jensen  ~ NN  
  til Bistrup og Od   Kendt 1406 Lange af Odgård                    
                       
                         
                           
           
 
             
        ~ Johannes Staverskov              
        i Sønderjylland              
        Johannes Brand d.æ.              
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                                               
                               
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Morten Pedersen  ~ NN Margrethe Galskyt   ~ Laurids Simonsen Inger Pedersdatter  ~ Laurids Lunov Jens Thomesen  ~ NN   Peder Thomesen  ~ Marine Ottesdatter Birgitte Maltesdatter  ~ Hans Madsen Hans Olufsen  ~ NN  
  til Bistrup og Od    til Tulstrup (Udsen) af Tulstrup        til Klarupgård  i Janum    til Øland Stampe til Vindum til Vindum til Trabjerggård, Skodborg herred  
        * ca. 1470 † efter 21/11 1550 til Tulstrup og Abtrup Sall sogn  † efter 1422   til Idskov (Egeskov) 1468-78      til Bodum Bisgård Lever 1478   Kendt  1496  
        Lever 1531                
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                         
                       
 
 
   
 
 
 
     
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
  Peder Mortensen   ~ Ferke Jensdatter   Thomas Jensen  ~ Johanne Jensdatter   Christoffer Galskyt  ~ NN Thomes Galskyt  ~ Anne Steen Margrethe Hansdatter ~     Niels Simonsen  
  til Bistrup og Od   til Søgård til Boller og Hvidsted    til Bodum Bisgård 1568 Ikke adelig kvinde  til Bodum Bisgård  til Sønderskov, Ribe Amt til Trabjerggård Spend  
  Ridder   Bispelensmand Kartofte † tidligst 1536          til Sønderskov 1532   Lever 1537 til Østergård  
  † efter 6/3 1410   † efter 1537       † efter 1537     
                 
                   
                   
                   
                   
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                                   
                                 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
  Dyonisius Pedersen   ~ NN  Niels Pedersen ~ NN   Vil Thomesen   ~ Karen Nielsdatter Ingeborg Thomesdatter  ~ Mogens Mogenssøn Thomas Christoffersen   ~ Anne Sørensdatter Peder Galskyt ~   Bege Clausdatter Otto Galskyt  
  til Strandbygård   * ca. 1417 † ca. 1481   til Hvidstedgård Banner til Kartofte Juel Galskyt Kjærulf  til Sønderskov Emmiksen  til Sønderskov og Plovstrup    
  * før 1406 † efter 1416   * Tidemandsholm 1517   til Udstrup og Knivholt * 1560 † 25/5 1624   † ca. 1554  til Damsgård Blev dræbt    
      † efter 1554     ~ 1536           † XX/9 1575    
                   
           
 
         
      ~ Elsebeth Mogensdatter            
        Juel            
                         
                         
                         
     
 
         
      ~ Ellen Nielsdatter          
        Rotfeld          
                 
                 
                 
                 
                 
                                             
                     
 
               
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
  Jep Dionyssøn  ~ Karine Thomesdatter Christine Dyonisiedatter  ~ Las Maltesen Thomas Vilsen   ~ Mette Eriksdatter          Ellen Galskyt   ~     Søren Svendsen   Peder Thomsen Galskyt  ~ NN Albert Galskyt  ~ Anne Madsdatter   Johanne Galskyt  ~ Christoffer Rosenkrantz Anne Galskyt
  til Strandbjerggård (1455) Vestenie † før 1481 Krag af Jylland til Hvidstedgård Grøn   Orning   * 1605 † 24/9 1678      til Sønderskov Gjordsen Mageskiftede 1578  af Hevringholm * 1549 † 5/5 1600
  † efter 1455   * 1546  †1600       † 1593 til Solvig Damsgård med Frederik II til Høgsbro  
          † 17/2 1607  
         
   
 
     
  ~ Ingeborg Brockenhuus            
    ~ Sebberkloster 22/6 1589      
         
         
         
         
  ~ NN      
    Ikke adelig kvinde      
         
         
         
         
         
                                       
                 
 
     
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
     
  Elsebet Galskyt   ~ Iver Dyre Hans Thomsen   ~ NN   Tyge Galskyt  ~ Else Nielsdatter Peder Thomesen Galskyt  ~        Kirsten Pedersdatter Karen Pedersdatter  ~ Kristian Knudsen Worm  
  til Hvidstedgård til Sø Sognepræst Næsby,Salling   til Østergård Kaas (Sparre) i Kornum selvejergård      Kierulf (ikke adelig) * 1653 † 1727 * København 27/10 1623  † Korslund 2/2 1693  
  * 1595  †1663   Boede Søndergård   Kendt 1632 † 1678 af Kornumgård  
      † 1601      
         
         
         
     
 
     
    Grenen gled ud af adelen   Slægtens sidste adelige mand      
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
                                     
             
 
   
 
     
 
 
     
 
     
 
 
 
         
  Christopher Hansen   ~ Cathrine Nielsdatter Christen Hansen   ~ NN              Thomas Hansen  ~ Johanne Mortensdatter Karen Pedersdatter  ~ Christian Worm Helmik Pedersen Galskyt  ~ Kirstine Albrektsdatter  ~ Lars Jensen  
  Rådmand, Byfoged Bragenæs * ca. 1650 Bosat Rømma i Jøssund, Norge   Bosat Farsø Kjærulff Galskytt Foged til Kornum selvejergård Olsdorf Lælius  
  * 1640  † 26/9 1684 d.a. Niels Jensen * 1628  † efter 1701   * 1627 † Farsø 12/4 1694   af Kornum selvejergård   Kendt 1688 † 1694   †1709  
          † 1727  
           
           
  ~ Anne Margrethe Nielsdatter        
    Thue            
      ~ ca. 1680            
    * Stange 1650 † Kongsberg 31/12 1735            
   
d.a. Niels Bentsen Thue
           
    Foged i Hedmark          
             
             
             
             
             
             
             
                         
               
 
 
     
 
     
 
       
  Laurids Hansen   ~ NN Hans Christensen   ~ NN   Christopher Christensen      
  Var sømand 1701   Bosat Rømma   Bosat Rånes, Åfjord 1716-1731    
  * ca. 1683  † 26/9 1684   Lensmand i Åfjord    
  * ca. 1664  † efter 1701    
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
 
 
     
     
  Christen Hansen  ~ NN    
 
 
  Havde efterkommere  
 
 
 
  Våbentegninger på denne side copyright © 2001-2010 by Finn Gaunaa