Armfelt Friherrer
                                                                               
 
                                                                                             
                                                                                               
              Introduceredes på Sveriges Riddarhus 20/10 1746 som friherrelig slægt nr. 213                        
              Immatrikuleredes på Finlands Riddarhus 30/1 1818 under nr. 13.                        
     
 
   
 
                                                                                 
        Carl Gustaf  Armfelt  ~ Lovisa Amionff                                                                                
        til Isnäs, Pernå, Finland                                                                                    
        Oberst karelske kavalleriregiment 1709                                                                                    
        Oberst Nylands infanteriregiment 1711                                                                                    
        Landshøvding Viborgs len 1719                                                                                    
       
Generalløjtnant
                                                                                   
        General af infanteriet                                                                                    
        Øverstbefalende i Finland                                                                                     
        Friherre 5/7 1731                                                                                  
        Anførte angrebet mod Norge 1718                                                                                    
        * Ingermanland 9/11 1666                                                                                    
        † Isnäs 24/10 1733                                                                                    
        Begravet Pernå kirke                                                                                    
                                                                                               
                                                                                               
                                                                                               
                                                                                               
                                                                                               
                                                                                               
                                                                                               
                                                                                               
     
 
     
 
       
 
                 
   
 
     
 
     
 
     
 
     
 
       
         
 
     
 
     
 
             
 
 
 
           
 
     
 
       
 
   
 
   
        Gustaf Armfelt  ~ Anna Elisabet Wrangel Johanna Lovisa Armfelt  ~ Peter Törne Elisabet Armfelt  ~ Johan Reinhold Taube         Vilhelm Armfelt   ~ Ebba Eleonora Gertten Claes  Armfelt  ~ Hedvig Christina Aminoff Fredrik Armfelt   ~ Johanna Maria Scheven Otto Armfelt   ~ Sofia Elisabet Mellin Fromhold Armfelt   ~ Catarina Maria Schantz Erik Armfelt    Görvel Ulrika Schönström
        Friherre     Friherreinde Generalmajor Friherreinde Oberst         Friherre ~ Lofta, Kalmar 1/2 1750 Friherre ~ Pernå 22/3 1748 Friherre ~ Österåker, Stockholm 26/12 1756 Friherre Friherreinde Friherre     Friherre ~ Gryta gård, Gryta, Uppsala 22/4 1740
        Kapten Nylands infanteriregiment 1720     * 22/4 1726  ~ 1/7 1747 * 29/8 1718  ~ 7/6 1741             Major dalregimentet     Oberstløjtnant Nylands infanteriregiment     Løjtnant Västerbottens infanteriregiment 1747     Løjtnant Nylands regiment 1742 ~ 1735 Chef for Gotlands artilleri     Kæmpede i Finland 1741     
        * Hatsina, Ingermanland 8/2 1701     † Borgå 6/3 1801     † Lokalahti 4/6 1784                 Såret Villmanstrand, Finland 1741     Kæmpede i Finland 1741     * 20/8 1722    * 30/6 1710 † 24/5 1742   Chef for det pommerske artilleri 1764     Oberst Savolaks regiment  
        † Lohja 1756                                 Dræbt af preussiske husarer i pommerske krig   * 19/12 1706   † Pernå 3/11 1763     Begravet Pernå kirke     Døde som oberst i tjenesten     Oberst Kalmar regiment 1770    
         
 
                                   
* 28/11 1715
    † Kirkkonummi 1/4 1769                     * Gävle 3/5 1721    
Chef Österbottens regiment 1772
   
                                                † Pommern 20/7 1761                             † Stralsund 11/6 1797     Generalmajor ved afsked 1772    
          ~  Catarina Charlotta                                                                          * 16/2 1709 † Isnäs, Pernå 9/5 1778    
            Friherreinde Gyllenstierna af Lundholm                                                                                
                                                                                               
                                                                                               
                                                                                               
                                                                                               
                                                                                               
                                                                                               
                                                                                               
                                                                                               
                                                                                               
                                                                                               
                                                                                               
             
 
         
 
 
 
             
 
     
 
       
 
   
 
     
 
   
 
 
   
 
 
     
 
   
 
   
 
 
 
         
 
               
 
   
 
                                   
        Magnus Vilhelm Armfelt   ~ Maria Catarina Wennerstedt Otto Reinhold Armfelt   ~ Fredrika Lovisa Kalling Axel Erik Armfelt   ~  Lovisa Ulrika Armfelt Carl Gustav Armfelt  ~ Antoinette Johanna Morman         Adolf Carl Armfelt   ~ Beata Maria Kothen Lovisa Carlotta Armfelt  ~ Bernt Jonas Aminoff Fredrik Armfelt  ~ Ulrika Wallman Carl Adam Armfelt  ~ Catarina Becksten Carl Armfelt   ~ Brita Carolina Wennerstedt Lovisa Ulrika Armfelt  ~ Axel Erik Armfelt
        Friherre ~ 1756 Friherre Grevinde Friherre Friherreinde Friherre ~ 1755         Friherre ~ 3/9 1781  Friherreinde ~ Sarfsalö 21/1 1770 Friherre ~ Åbo 27/11 1792 Friherre ~ Helsingfors 14/8 1783 Friherre Friherreinde Friherreinde    
        Gjorde Åminne til fideikommis     * Lohja 31/1 1753 † 18/4 1812     Fænrik Nyland infanteriregiment 1762     Generalmajor             Løjtnant Blixenske regiment     * Iisalmi 9/9 1729     Søløjtnant * Åbo 1768 † Stockholm 1842 Kaptajn Nylands infanteriregiment 1777 * 1756 † Helsingfors 1803 Generalmajor ~ Svennevad 23/10 1798 Begik selvmord    
        Oberst livdragonregementet 1776             Livdrabant     Landshøvding Nyland & Tavastehus             Livdrabant   † Nummenkylä 2/9 1804     Officer russiske Sortehavsflåde 1811 Begravet nye kirkegård i Stockholm * Helsingfors 24/1 1741   Direktør for artilleriet     Hængte sig Isnäs  
        Landshøvding i Åbo len 1781           * Lohja 9/9 1743     * Tenhola 3/7 1724             * 17/2 1751 † 12/3 1807             Officer Østersøflåden 1814 d.a. rådmand i Åbo Johan Wallman † Helsingfors 13/4 1792     Kæmpede i Finland 1788     * Gryta 16/3 1741     
        Generalmajor 1782             † Sipoo 14/10 1772     † Malmö 5/1 1792                             * Österåker 18/7 1759             * Stralsund 1/12 1764      † Pernaja 17/7 1788    
        * 25/7 1725 † Åminne, Halikko 14/5 1795
Armfelt_F0213
                 
 
                            † Åbo 27/6 1821             † Åkerby 3/1 1846            
                              ~ Anna Margareta Ehrenborg                                         Begravet Svennevads kirke