Bennet Friherrer
                                                                                                               
 
 
 
 
 
  Introduceredes på Riddarhuset 1719 som friherrelig slægt nr. 154  
 
 
 
 
  Wilhelm Bennet  ~ Magdalena Eleonora  
  Friherre Barnekow  
  til Bälteberga & Videröra, Ottarp, Malmöhus ~ Vittskövle, Kristianstad 27/10 1712    
  & Ellinge, Västra Sallerup, Malmöhus  
  Generalmajor kavalleriet  
  Kæmpede ved Poltava 1709  
  Viste stort mod i slaget ved Hälsingborg 1710  
  Deltog i belejringen af Fredrikshald 1718  
    Chef Upplands regiment til hest    
  Landshøvding Malmöhus    
  Kommandant Malmö    
  Friherre 2/6 1719    
  Døde af slagtilfælde    
  * Åbo 1677 † Malmö 18/11 1740    
       
       
       
       
       
                                     
 
 
     
 
     
 
     
 
     
 
 
 
     
     
 
                     
  Jakob Vilhelm Bennet  ~ Lovisa Margareta Christina Bennet  ~ Carl Fredrik Dücker Carl August Bennet   Rutger Bennet  ~ Ulrika Eleonora Fleetwood Fredrik Bennet  ~ Hedvig Lovisa Säck    
  Friherre Barnekow Friherreinde Greve Friherre   Friherre Friherreinde Friherre Friherreinde    
  til Rosendal, Mörarp, Malmöhus ~ Tomarp, Kvidinge, Kristianstad 15/7 1755 til Ellinge Oberstløjtnant Oberstløjtnant Norra skånske kavalleriregiment   Oberst Älvsborgs regiment 1773 ~ Vegeholm, Strövelstorp, Kristianstad 12/9 1749 til Bälteberga & Videröra, Ottarp, Malmöhus ~ Stockholm 24/4 1755    
   Ritmester Smålands kavalleriregiment   * 24/6 1721 † Ellinge 7/11 1790 ~ 26/2 1742 *  Vittskövle 6/2 1716 † Rosendal 27/1 1768   Deltog i krigene i Finland 1740'erne   Herredshøvding Ingelstad    
  Kæmpede i Finland 1741 & 1742     Begravet Hälsingborg kirke   Generalmajor 1782   Herredshøvding Luggude      
  * 18/4 1718 † Rosendal 10/1 1792       * Skåne 6/4 1720 † Örby, Älvsborg 1/3 1791   Landshøvding Halland      
  Begravet Kropps kirke       ~ Eleonora Charlotta Maclean * 29/8 1723 † Bälteberga 24/4 1790      
   
 
    Friherreinde    
          ~ Ström, Hjärtum, Göteborg 1761    
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
                                                                                                           
 
 
 
 
               
 
     
     
 
 
 
 
 
 
  Vilhelm Rutger Bennet  ~ Elisabet Vilhelmina von Otter Magdalena Eleonora Bennet  ~  Samuel Henrik Horn   Jakob Kjell Bennet  ~ Vilhelmina Charlotta Stjernblad  
  Friherre Baronesse Friherreinde af Rantzien   Friherre ~ Bosjökloster 27/12 1788, Malmöhus, skilt 1810  
  til Rosendal ~ Klippan 1/9 1792 * 19/11 1756 † 4/4 1831   Oberstløjtnant skånske karabinjærregiment  
  Major Södra skånske kavalleriregiment   Med i krigen i Tyskland 1813-814  
  * Rosendal 8/6 1759 † Rosendal 15/11 1815   Kommendant på Varberg 1819  
  Begravet Kropps kirke     * Rosendal 9/10 1761 † Varberg 6/2 1837  
           
      ~ Martina Filippina Magdalena Bååth  
        ~ 1822  
          * 14/6 1780 † Stockholm 21/12 1847  
          d.a. sognepræst i Hästveda, Lund Martin Bååth  
          & Elsa Magdalena Nolén  
           
           
           
           
           
           
           
                                                                                                             
 
 
     
 
     
 
 
 
     
 
 
 
 
 
       
 
     
 
     
 
     
 
 
 
 
 
     
 
     
 
 
 
 
     
 
 
 
       
 
     
 
 
 
 
 
         
 
 
  Rutger Henrik Bennet  ~  Sofia Elisabet von Platen Magdalena Charlotta Bennet  ~ Fredrik Salomon Posse Eva Lovisa Bennet ~ Christian Tott Margaretha Lovisa Bennet  ~ Jean Albrecht Berg von Linde Anna Maria Bennet  ~ Adolf Bennet Kjell Salomon Bennet  ~ Ulrika Eleonora Adlerbielke     Jakob Wilhelm Bennet  ~ Anna Maria (Amie) Hederstierna Fredrik Wilhelm Bennet  ~ Jacquette Elisabeth Hamilton Tage Gustaf Bennet  ~ Fredrika Wilhelmina Wrangel   Adolf Herman Bennet  ~ Jacquette Gustafva von Essen Jakob Vilhelm Bennet   Magdalena Eleonora Bennet   ~ Jakob Gustaf Drakenhielm
  Friherre ~ Hälsingborg 22/9 1838 Baronesse Greve Baronesse Baron Friherreinde Præsident Friherreinde Friherre Friherre ~ 22/8 1831   Friherre ~ Osaby 24/9 1839 Friherre Grevinde Friherre Grevinde af Sauss   Friherre Friherreinde Friherre   Friherreinde Major
  til Rosendal   * Rosendal 11/9 1796 ~ Rosendal 27/2 1818 * Ålspånga 22/8 1798 ~ Skabersjö 10/3 1826 * Rosendal 2/5 1805 ~ Rosendal 13/11 1831 † 1863 Major til Vasatorp, Kropp, Malmöhus   til Örtofta & Slättäng, Skåne   Oberstløjtnant skånske dragonregiment ~ Araslöv, Färlöv 11/8 1854 Major skånske husarregiment ~ Landskrona 22/4 1835   til Rosendal & Närlunda, Hälsingborg ~ Kavlås 5/8 1852 Ritmester skånske husarregiment   * Vollsjö 1/8 1797 ~ Hornssund 12/10 1830
  Oberstløjtnant skånske husarregiment   † Rosendal 9/12 1834   † Bäckaskog 30/9 1834   † Rosendal 26/10 1858   Ritmester skånske dragonregiment   Kaptajn Norra skånske infanteriregiment 1838   * Rosendal 26/3 1800 † Sofieberg 9/3 1885   * Rosendal 29/7 1802   Major skånske infanteriregiment   Kæmpede i Pommern 1807   † Stockholm 12/1 1865  
  Chef för Flyinge hingstdepot 1843   * Rosendal 22/10 1797   * Rosendal 5/1 1799 † Stockholm 19/5 1841       † Hamilton-Hill 8/8 1874   * Rosendal 22/4 1808   Kæmpede i Tyskland & Frankrike 1813-1814      
  * Rosendal 10/10 1794 † Lund 10/3 1867     † Hälsingborg 20/12 1891               † Närlunda, Kropp, Malmöhus 1901   * Lövestad, Malmöhus 23/1 1790  
                         † Varberg 18/11 1832  
                        Begravet Lund  
                           
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                                                                       
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
     
 
     
 
     
 
     
 
 
 
 
 
   
 
 
     
 
             
 
     
 
         
  Carl Wilhelm Bennet ~ Wilhelmina Gustafva Sofia Bennet Charlotta Wilhelmina Bennet  ~ Ernst Fredrik af Klercker   Kjell Otto Bennet  ~ Margareta Louise Bennet   Erland Wilhelm Bennet  ~  Sofia Charlotta (Lotten) Folcker William Hugo Bennet  ~ Jacquette Ebba Maria Sofia Lovisa Rutger Fredrik Bennet  ~ Carolina Eneroth Wilhelmina Ulrika Magdalena  ~ Carl Fredrik Wachtmeister Wilhelmina Gustafva Sofia  ~ Carl Wilhelm Bennet Margareta Louise Bennet  ~ Kjell Otto Bennet  
  Friherre ~ Rosendal 18/9 1873 Friherreinde Major   Friherre Friherreinde   Friherre ~ Växjö 4/9 1866 Friherre Grevinde Hamilton Friherre ~ Kolbäck, Västmanland 23/6 1879 Baronesse  Bennet Greve af Johannishus Friherreinde Bennet Friherre Friherreinde Friherre  
  til Rosendal   † 1885   til Vasatorp, Skåne ~ Rosendal 23/5 1874   til Osaby, Tävelså, Kronoberg * Stockholm 22/1 1843 † Växjö 16/9 1922 Forpagtede Sigridsholm, Venestad ~ Hedensberg, Tillberga, Västmanland 1885 Herredshøvding Bräkne * Yllesta 19/11 1842 Kaldet Malla ~ Hamiltonhill, Färlöv, Kristianstad 27/11 1860 * 16/6 1853 til Rosendal * Kavlås 23/7 1854 til Vasatorp  
  Løjtnant skånske dragonregiment   Løjtnant skånske dragonregiment   Oberstløjtnant Kronobergs regiment d.a. silkehandler & godsejer Johan Fredrik Folcker & Karpalund   Senere i Ingelstad & Jerrestad † Stockholm 29/6 1927 * Hamiltonhill 28/10 1837 † 1928 Kaptajn   Løjtnant † Hälsingborg 31/5 1940 Løjtnant skånske dragonregiment  
  * Flyinge kongsgård, Sandby, Malmöhus 11/10 1839         * Hälsingborg 24/12 1842   * Bergkvara 3/11 1840 † 1916 & Anna Sofia Bogren Underløjtnant skånske dragonregiment   * Hamilton-Hill 2/2 1836 d.a. landmand Frans Magnus Eneroth Begravet Alla Helgona Nyköping     ~ Rosendal 23/5 1874
  † Stockholm 10/5 1910   † Vasatorp 29/9 1900       * Färlöv, Kristianstad 6/1 1856 † Sigridsholm 5/12 1903   † Stockholm 6/6 1922 & Anna Jansdotter    
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                 
                     
                                                                       
 
 
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
     
 
     
 
     
             
 
 
 
                               
  Fredrik Herman Bennet  ~ Iwa de Przybyszewska-Westrup Rutger Wilhelm Bennet  ~ Maria Katarina Elisabeth Lindberg Henrik Adolf Bennet   Margareta Louise Bennet  ~ Gustaf Otto Tage Stig Thott Alice Jacquette Bennet  ~ Carl Lennart Sebastian af Pettersens Kjell Rutger Carl Bennet  ~ Mary Hilda Eugenie Wachtmeister Adolf Wilhelm Bennet  ~ Ebba Birgitta Thott Ulla Jacquette Louise Bennet  ~ Tönnes Herman Wrangel Jacob Erland Fredrik Bennet  ~ Anna Rosenblad Malcolm William Aldworth Bennet  ~ Märta Wilhelmina Johansson Rutger Fredrik Bennet   Tage Gustaf Bennet    
  Friherre ~ Lunds domkirke 12/8 1918 Friherre ~ 16/7 1913 Friherre   Friherreinde Greve til Skabersjö Friherreinde til Löddesborg, Skåne Friherre Grevinde af Johannishus Friherre Baronesse Friherre Baron von Brehmer Friherre Friherreinde Friherre ~  Willberga, Uppsala 7/12 1919 Friherre   Friherre  
  Ritmester Kronprinsens husarregiment * Kongsvinger, Norge 2/10 1897 Ritmester Skånske husarregiment * 17/1 1873 til Rosendal   (Greta) ~ Rosendal 25/4 1911 * 10/8 1891 Ritmester Kronprinsens husarregiment til Vasatorp ~ Mariakirken, Hälsingborg 18/6 1905 til Ljusekulla, Påarp Skåne ~ Herrevadskloster 2/12 1914 * 30/6 1879 til Häckeberga, Skåne til Örtofta & Slättäng, Malmöhus ~ Stockholm 10/9 1894 til Skarpebro, Hubbo, Västmanland * Västerås 1/2 1900 Ritmester Skånske dragonregiment   Ritmester Skånske dragonregiment  
  Militärattaché Rom d.a. forfatteren Felix Stanislaw Przybyszevski * 14/10 1877   * 15/2 1879   * Närlunda 30/9 1887   ~ 18/10 1910 Ritmester Skånska husarregiment   & Hyllstorp & Tostarp, Kropp 1900   Ritmester Kronprinsens husarregiment Ritmester Skånske dragonregiment   Furer Västmanlands regiment d.a. landmand Anders Alrik Johansson Dommer & retsråd Svea hovret   * Stockholm 13/8 1877  
  * Närlunda, Hälsingborg 14/8 1883 & Dagny Juell   * Vasatorp 9/8 1875   * Vasatorp 11/9 1877   ~ 2/9 1904 Sad i Svenske Landbrugsråd   Forpagter Nibble-Lövsta, Tillberga & Hanvad, Björksta, Västmanland, & Emma Vilhelmina Hedquist * Stockholm 13/8 1877   † Lund 18/3 1924  
  † Malmø 17/7 1941
 
      † Hälsingborg 30/12 1930       * Osaby 5/9 1868   Hedensberg & Boterstena, Ek, Skaraborg   † Stockholm 21/1 1922  
            Begravet Kropp       * Venestad 4/8 1890  
                           
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                                           
 
 
     
 
     
 
     
 
   
 
 
 
 
 
 
 
     
 
     
                 
 
             
 
     
  Carl Wilhelm Gerard Stanislaw   Rutger Fredrik Zenon   Bengt Gustaf Adolf   Kjell Otto Gotthard   Kjell Wilhelm Bennet Carl Wilhelm Henrik Dücker Eva Christina Birgitta Bennet ~ Erik Ove Thott Sigrid Anna Bennet  ~ Fritz Axel af Pettersens Mary Wilhelmina Elisabeth Bennet        
  Friherre Bennet   Friherre Bennet   Friherre Bennet   Friherre Bennet   Friherre Friherre Bennet Baronesse Baron Friherreinde Kaptajn Friherreinde  
  * Malmø 21/6 1919   * Lund 14/5 1922   * Vasatorp 26/5 1921   * Vasatorp 4/2 1907     Officer Norrlands dragonregimen Fænrik Kronprinsens husarregiment * Örtofta 20/10 1895 ~ Örtofta kirke 19/5 1921 * 12/8 1897 Batterichef Vennes artillériregiment * Hubbo, Västmanland 6/8 1920    
      * Ljusekulla, Välluv, Malmöhus 27/9 1917 * Örtofta, Malmöhus 14/5 1898   ~ 15/8 1917  
  † Karlberg 6/2 1939  
 
 
   
 
 
  Våbentegninger på denne side copyright © 2001-2014 by Finn Gaunaa