Boije af Gennäs
                                                                                                                                                                                   
 
 
 
  Slægten blev introduceret på Sveriges Riddarhus 10/3-4/4 1625 som adelig slægt nr. 16.    
  Slægten immatrikuleret på Finlands Riddarhus 28/1 1818 med nr.1  
 
 
 
 
    Erik Boije ~ Anna Fleming    
    af Gennäs    
  Oberstløjtnant  
  * Pernaja 29/9 1588    
  † Pernaja 10/1 1647  
     
 
 
 
    ~ Beate Wachtmeister        
     
     
       
       
       
       
   
 
     
       
       
       
       
       
       
                                                                                                       
                     
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
  Erik Boije ~ Anna Stubbe Margareta Boije ~ Johan Ritter     Kristina Boije ~ Ernst Johan Forbes Claes Anders Boije   ~ Elin Beurraeus   Christer Boije ~ Christina Larsdotter  
  til Isnäs & Strömsnäs, Viborg, Viljais   til Gennäs von Reitagshausen     af Gennäs     til Lahdentaka,Tyrvändö, Hattula     til Isnäs, Pernå & Eknäs, Borgå Sabelhierta  
  & Kommila, Hauho   † 1669 † 1652     † 1697     Kaptajn     Major Nylands kompagni 1666  
  Oberstløjtnant Nylands & Tavastehus kavalleririgement     Mistede højre hånd i 30-årsjrigen   Viceadmiral 1675  
  Oberst adelsfanen i Sverige & Finland 1664     Faldt i Polen   Med ved Rügen & Bornholm 1676  
  Overjægermester Finland 1664     † Tykoczin 1656     Suspenderet for fejl  
  † 1668
 
             
† 1679
 
  Begravet Åbo domkirke   ~ Costantia Koskull                    
 ~  Gertrund Sofia Bergk  
    ~ 1657                      
                   
                     
                     
                     
   
 
                     
  ~ Maria Margareta                      
    von Klingspor                      
                 
                 
                 
   
 
             
  ~
Sofia Beurræus
             
                 
                 
                 
                 
                                                                                             
         
 
                         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
     
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Johan Gustaf  Boije ~ Margareta Sparre Anders Boije  ~ Elsa Christina von Liewen Erik Gustaf Boije  ~ Christina Juliana Leijonskøld Henrik Boije ~ Anna Margareta Charpentier Birita Forbes ~ Hans Boije   Otto Ernast Boije ~ Anna Dorotea Grubbe   Gøran  Boije ~  Aletha Gyldenbring     Christer Boije   ~ Hedvig Stub(b)e
 
 
  til Ryd, S:t Lars & Tornby, Fornåsa, Østergøtland Friherreinde til Lepas& Viljais & Poikko, Rimito Friherreinde Boije af Gennäs Friherreinde til Strømsnäs & Kommila ~ 25/4 1681 ~ 18/10 1680 til Lahdentaka       Overløjtnant admiralitetet   til Isnäs, Pärnå & Ålbo, Åland, Uppsala * 12/9 1661     Kaptajn admiralitetet 1677 ~ 13/1 1677  
  Løjtnant livgarden ~ Ulvåsa  24/8 1694 Oberst Ingermanlands dragonregement ~ Flisby, Jønkøping 24/9 1701 Løjtnant østgøta kavalleriregiment 1688   Ritmester Hälsinge regiment   Major Nylands & Tavastehus kavalleriregiment   † efter 7/9 1697   Kaptajn Viborgs regiment       I hollandsk tjeneste 1670 NN Stub(b)e  
  Kaptajn østgøta infanteriregiment   * 1667 † Hattula 1727   Løjtnant norra skånska kavalleriregiment 1692   Med i Skånske Krig   * 2/5 1650 † 16/12 1688       Med ved Halmstad & Lund 1676       Fange i England Major & kommandant på Arensburg  
  * 1665 † Tornby 12/1 1737   Begravet Hattula kirke   Blev blind 1702   † 2/3 1684   Begravet Mørskom kirke, Finland       Oberstløjtnant   Med i søkrigen mod Danmark 1675-1679 & Helena Antonsdotter Kohe  
      † efter 4/6 1709   Begravet Hauho kirke, Finland                   * 12/12 1661       † efter 1676  
                      † Riga 4/6 1703      
                      Begravet Riga domkirke      
      Friherrelige linje                          
     
                         
                               
                               
                               
                               
                               
                             
                             
                             
                             
                                                               
                                             
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Carl Gustaf Boije ~ Charlotta Susanna Maria Dorotea Catharina Maria Boije ~ Anders Boije Adam Gustaf Boije    ~ Sofia Christina Anckarstierna Anna Magdalena Boije ~ Reinhold Sass   Ernst Boije ~ Engel Berg Hans Boije ~ Gertrud Helena Bergk   Otto Christer Boije ~ Juliana Sofia   Erik Boije ~ Christina Helena Forbes Sofia Juliana Boije ~ Carl Herman Rehbinder     Anders Boije ~ Catharina Maria Boije Christer Boije ~ Margareta Elisabet Gyllenadler  
  til Ryd & Stensnäs, Ukna, Östergötland Grevinde Lewenhaupt * 9/5 1695 † Fornåsa 21/3 1785   Løjtnant norra skånske kavalleriregiment 1716 Friherreinde † 1741 ~ 25/4 1681   til Lahdentaka d.a. Anders Berg Major Tavastehus infanteriregiment   Major Tavastehus kavalleriregiment Sabelhierta   Major livgarden Forbes af Lund * Viborg 27/2 1695     til Tornby, Fornåsa, Östergötland ~ Tornby 21/2 1720 til Lidhem, Väckelsång, Helgåkra, ~ 1696  
  Holsten-gottorpsk oberstløjtnant 1736 ~ 1721   † 13/8 1719 ~  Knutstorp 21/2 1716    Løjtnant Nylands kavalleriregiment 1709 Kommandant Tavartehus * 2/5 1650 † 18/12 1730   * 14/5 1700 † ca. 1727   Fanget ved Poltava ~ Knutby 2/4 1730 † Stockholm 23/12 1772     Major Östgöta infanteriregiment   & Fålabo, Urshult, alle Kronoberg  
  Løjtnant livregimentet til hest 1743   † Labby 14/12 1722 &  Anna Maria Meurman       † Myttäälä, Pälkäne 5/5 1766   * Ålbo 21/6 1687       Med mod dalkarlene   Ritmester skånske kavalleriregiment 1703  
  Forfatter           Begravet Borgå kirke   † Källinge, Knutby 16/3 1739       * Isnäs, Pernaja 30/8 1694   Generaladjutant ved Hälsingborg  
  * 1697 †  8/8 1769          
 
  Begravet Knutby kirke       † Tornby, Fornåsa 22/9 1768   Oberst Västgöta kavalleriregiment  
              ~ Gertrud Elisabet Taube     Begravet Fornåsa kirke  
* 4/11 1678 † Karlshamn 25/9 1751
 
                ~ Kangasala 9/2 1731         Begravet Jäts kirke     ~ Anna Margareta Dobrokowsky  
                           
                         
                         
             
 
         
              ~ Anna Elisabet Bure          
                ~ Tenhola, Lemo, Finland 15/1 1741      
 
 
                      ~ Maria Elisabet Rutensköld  
                        ~ 1748  
                         
                         
                         
                                                                                                                               
 
 
                             
 
                                 
 
     
 
 
   
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
  Adam Ludvig Boije ~ Hedvig Christina Boije Brita Maria Boije ~ Carl Axel Rutensköld   Hans Boije ~ Hedvig Italin Hans Georg Boije   ~ Barbara Maria Lillieström Otto Ernst Boije ~ Jaguette Margareta Falkenberg   Casper Johan Boije ~ Catarina Charlotta Ehrenstolpe   Charlotta Christina Boije  ~ Reinhold Gustaf Brakel Ulrika Renata Boije  ~ Otto Mauritz Brakel Otto Christer Boije ~ Fredrika Vilhelmina Hedvig Juliana Boije  ~ Fredrik Adolf Ramsay Birita Elisabet Boije  ~ Johan Gustav von Konow Johan Gustaf  Boije ~ Maria Margareta Stael von Holstein Charlotta Sofia Boije   ~ Otto Magnus Wolffelt Göran  Boije ~ Dorotea Juliana von Vicken Juliana Eleonora Boije ~ Göran Boije Erik Boije   ~ Catarina Taube Hedvig Maria Boije ~ Bleckert Fitinghoff Nils Boije   ~ Ulrika Eleonora von Köhler Elisabet Margareta Boije  ~ Edvard Rutensköld
  Oberst Friherreinde * Vinnerstad 27/8 1728   Sergent Tavastehus infanteriregiment ~ Pälkänä 28/1 1735 Kaptajn artilleriet i Helsingfors 1755   til Lahdentaka, Tyrvändö ~ Sigridsholm 6/7 1749   Major livgarden 1775 ~ Borgå 5/4 1753   * 18/8 1737 Kaptajn * Åbo 27/11 1741 Kaptajn Oberstløjtnant Nylands dragonregiment Friherreinde De Geer af Tervik * 1723 † 1795 til Heinola * 1732 † Borgå 21/11 1759 ~ Borgå 8/11 1750 Kaptajn Östgöta regiment ~ Malmø 3/3 1766 * Tornby 15/12 1724 † 17/2 1785 Ritmester Kaptajn Östgöta regiment ~ Gärahov 21/3 1769 * Pernaja 30/8 1694 Friherre til Helgåkra & Trehörna, Urshul ~ 9/2 1756 * Adlerskog 16/6 1702 til Dansbo, Dörby, Kalmar til Fålabo Friherreinde * 25/12 1714 † 27/6 1758 Major
  * Ryd, St. Lars 7/2 1730 ~ Sjöstorp 31/12 1751 † Norrköping 23/4 1795   Furer ved artilleriet 1735 † Akaa 7/4 1768  Kaptajn artilleriet Gotland 1773   Kaptajn Nylands & Tavastehus dragonregiment   Oberstløjtnant Savolaks fodjægarekorps 1778   † Artsjö 7/5 1821 ~ Myttäälä, Pälkäne 26/2 1756 † Vik 21/4 1819 ~ Myttäälä 16/2 1758 Immatrikuleret på finske riddarhus   ~ Borgå  5/3 1745   * Tornby 30/11 1723   ~ Tornby 11/6 1769 * 7/4 1732 † Bäck 5/4 1816   † Fornåsa 22/9 1768   Major Kronobergs regiment   † Lidhem 30/4 1740 Fænrik Kalmar regiment Kaptajn Kronobergs regiment 1724 ~ Sundranäs, Kronoberg 2/6 1754, skilt 1757   ~ Lidhem XX/6 1731
  † Ryd 4/11 1786   * 1714 † Lahdentaka 1741 d.a. sognepræst Mattias Italin * 1/10 1725   Landshøvding Kuopio 1774   * 1/3 1723 † Borgå 1782           Finsk riddarhusdirektør   † Hjärtared 21/5 1797       Med i pommerske krig 1758   ~ Dansbo 25/7 1734 * 30/2 1712      
        & Anna Krook † Morstaberg, Lammi 1741   * 4/12 1719 † Kuopio 12/1 1781   * 1/3 1723 † Borgå 1782   * Sannäs 26/4 1745           Fanget ved Anklam 1759   † Balgaryd 26/7 1783      
     
 
                 
† Viborg 12/10 1823
 
            * Väckelsång, Kronoberg 21/12 1715  
      ~  Carl Petersson      
 
          ~ Maria Christina Armfelt          
† Trehörna, Urshult, Småland 22/11 1780
   
      Hofintendent       ~ Gustava Märta Klingfelt             Friherreinde           ~ Erika Uggla  
      Adledes af Petersen                                   ~ Jätsberg 18/12 1762  
                                   
                                   
                     
 
           
                      ~  Anna Magrareta            
                        Montgomery          
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                                                                                 
                                                                     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
     
  Erik Gustaf Boije ~ Magdalena Eva af Pettersens Magdalena Albertina Boije ~ Gustaf Reinhold Boije Hedvig Sofia Boije ~ Magnus Adolf von Kothen     Maria Elisabet Boije ~ Erik Henrik Justander Claes Otto Boije ~ Mariana Horn Eva Gustava Boije ~ Alexander Forbes Eva Gustava Boije ~ Bengt Axel Boije Georg Magnus Boije ~ Hedvig Eleonora Essen Sofia Lovisa Boije ~ Adolf Henrik von Essen Ebba Helena Boije ~ Magnus Vilhelm von Essen Anders Erik Boije ~ Jennetta Christina Axel Fredrik Boije ~ Henriette Rosina Gustava Eva Sofia Boije ~ Gustav Magnus Margareta Henrietta Boije   ~ Otto Henrik Nassokin Johan Anders Boije  ~ Fredrika Christina Graaner Catharina Margareta Boije   ~  Fredrik Gustaf Stael von Holstein Carl Henrik  Boije ~ Märta Elisabet Rudberg  
  Major Västerbottens regiment ~ Norrköping 9/9 1792 * St. Lars 26/10 1766 Friherre * 14/1 1764 ~ Östergötland 23/7 1790     * Lammi 2/7 1741 * Lempäälä 15/1 1748 Løjtnant skånske husarregiment 1797 af Rantzien * 21/2 1752 † Borgå 20/5 1827  Forbes af Lund * Lahdentaka 5/4 1750 Friherre Major Nylands dragonregiment  af Zellie * Borgå 21/8 1772 † 13/5 1851 ~ Borgå 20/3 1796 * 1764 † Borgå 12/1 1835 ~ Borgå 6/12 1786 til Dregsby Nordenskiöld Vicelandssekretær Åbo & Björneborg 1835 Ehrnrooth * Borgå 25/1 1796 Glansenstierna * Sannäs 22/12 1793 Major til Stafbotorp, Södermanland ~ 16/8 1808 * Malmø 27/10 1768 Overjægermester Løjtnant Skaraborgs regiment ~ Älvstorp 12/9 1809  
  Kæmpede i Norge 1788   † Linköping 27/8 1792   † Kumla 4/4 1793    † Vesilahti 1796  † Vesilahti 23/12 1817 Stabsritmester 1812 ~ 6/11 1810   † Lahdentaka 9/6 1779 til Lahdentaka Med i finske krig 1788 ~ Artsjö 11/11 1791       Major Nylands infanteriregiment ~ Sibbo 24/12 1803 Herredshøvding 1840 ~ Sesta 24/6 1843 † Nastola 3/8 1883   † Borgå 24/5 1827 ~  Viborg 19/3 1818 Major Hälsinge regiment * 6/2 1781 † Karlstad 26/4 1848 † Hjärtared 30/12 1807 ~ Duseborg 10/9 1795 Overjægermester  
  Kæmpede i  Finland 1788-1789 & 1808-1809   Toldforvalter Björneborg 1822   Kaptajn Såret og fanget ved Kärnäkoski 1788   Oberstløjtnant   Toldforvalter Lovisa 1841     * Malmø 16/12 1766  d.a. major Johan Graaner   * Vallerstad 13/11 1775  
  * Östragötaland 15/11 1768   Toldforvalter Jakobstad 1825   ~ Lahdentaka 17/8 1775 * Pernå 1/10 1759 † Haiko, Borgå 13/7 1836   Med i finske krig 1788-1790 & 1808-1809   Toldforvalter Viborg 1855   † Fanna, Enköping 22/12 1834 & Anna Maria Wallner   † Älvstorp 18/12 1847  
 
† Västervik 6/7 1819
  * Lovisa 5/6 1778       Russisk fange ved Kalix 1809   Direktør Finlands banks kontor i S:t Petersburg 1861          
      † Åbo 25/8 1854       * Haiko, Borgå 21/8 1768   * Borgå 22/8 1805            
   ~ Christina Margareta Boije       † Borgå 1/1 1838   † Tavastehus 23/10 1876          
    Friherreinde                  
    ~ Ödeshög, Östergötland 16/8 1799   Havde efterkommere                  
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                           
         
 
             
 
 
     
 
 
 
 
 
     
 
 
 
     
 
     
  Carl Erik Vilhelm Boije ~ Anna Sofia Bexell   Johanna Lovisa Boije ~ Adolf Reinhold Essen   Anders Vilhelm Boije ~ Hedvig Katarina Gustava Fredrika Herman August Boije ~ Adolfina Albertina Adlercreutz   Knut Sten Boije ~ Emilia Elisabeth Charlotta   Carl Göran Boije ~ Carolina Wetterlund  
  til Tryggarp & Tåstemo ~ 6/8 1845   * 1793 † Borgå 22/4 1880 af Zellie   til Dregsby Friherreinde Klercker til Andersberg, Mäntsälä ~ Sundsberg 26/1 1837   til Stafbotorp, Södermanland Almroth   Underløjtnant Hallands infanteribataljon 1841 ~ 16/9 1848  
  Kaptajn Smålands grenaderbataljon * Källerö, Jönköping 2/4 1823   ~ Borgå 17/3 1836   Herredshøvding 1856 ~ Helsingfors 17/6 1830 Løjtnant Upplands regement   Forpagtede Väster Eknö, Björskog, Västmanland 1861-1864 ~ Smedsta 9/11 1851   * Acklinga 1/7 1810 * Guldkroken, Gredbäck, Skaraborg 10/5 1823  
  * Åby, Östergötland  27/11 1803 † Rydaholm 30/9 1895   * Dregsby, Borgå 12/9 1804   Vendte tilbage til Finland   Hospitalsleder Yxtaholm d.a. løjtnant Sven Johan Almroth   † Halmstad 7/12 1887 † Halmstad 17/6 1902  
  † Tryggarp 24/8 1890 d.a. sognepræst Carl Emanuel Bexell   † Borgå 24/4 1888   * Dregsby, Borgå 12/8 1811       * Fanna 16/6 1815 † Stockholm 9/9 1902 & Fredrika Elisabet Nylund   d.a. landmand Lars Jonsson Wetterlund  
    & Anna Cecilia Sager       † Andersberg 25/4 1851           & Catharina Eriksdotter.  
                  Havde efterkommere  
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                         
                 
                 
                 
                       
                     
 
 
     
 
 
 
 
     
 
     
 
     
  Betty Sofia Hedvig Augusta   Hilda Cecilia Linnea Boije ~ Erik Verner Tornérhielm   Axel Vilhelm Boije ~ Ottilia Lovisa Gylling Carl Anders Herman Boije ~ Agnes Rosalie Fredrika Brodin   Sten Johan Axel Boije ~ Anna Johanna Holmberg    
  Boije   * Rydaholm 26/5 1846 til Vrams-Gunnarstorp   til Eriksdal, Borgå ~ Borgå 24/9 1863 til Lövkoski, Borgnäs -1879 ~ Stockholm 6/8 1866   til Stafbotorp, Södermanland ~ Stockholm 26/5 1892    
  * 1849   † Halmstad 28/3 1919  & Gedsholm   Underløjtnant Nylands finske skarpskyttebatalion * Helsingfors 1/7 1838 Godsforvalter Ratula, Artsjö -1882 * Stockholm 8/1 1841   Rektor Katarina realskol, Stockholm til Staf, Södermanland    
  * Dregsby 22/5 1838 † Helsingfors 14/5 1917 Købte Lumnäs, Klements & Kaltas, Lappträsk † Borgnäs/Pornainen 22/11 1874   * Mälsåker 28/5 1852 * Stockholm 9/12 1867    
  † Borgå 13/4 1907 d.a. Nils Ulrik Gylling * Andersberg, Mäntsälä 29/9 1837 d.a.  Carl Johan Brodin   † Södertälje 3/9 1936 d.a. bygmester Jöns Petter Holmberg  
    & Helena Lovisa Fabritius † Lovisa 23/11 1905 Aktuar ved sundhedskollegiet i Stockholm     & Johanna Olsson  
        & Rosalie Riska      
               
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
               
                 
 
 
 
 
   
 
   
 
     
  Elin Maria Boije ~ Wilhelm Boije Anders Boije ~ Dagmar Elisabet Westerlund   Sten Boije    
  * Borgå 14/9 1867 til Rapattila, Viborg til Lumnäs, Lappträsk ~ Borgå 24/10 1908   til Stafbotorp, Södermanland  
  † Lovisa 10/10 1944 * Borgå 12/8 1899 * Borgnäs 17/9 1873 * Helsingfors 30/12 1886   Underløjtnant Södermanlands regiment  
  † Borgnäs 1/7 1871 † Lappträsk 7/5 1930 † Helsingfors 27/11 1948   Forvalter Stav & Stavbotorp  
  ~ 12/8 1899   d.a. arkitekten Johannes Westerlund   * Stockholm 16/10 1893  
  & Elin Jenny Vilhelmina Forstén   † Stocksund 9/6 1934  
  Begravet Stockholm.  
  Havde efterkommere  
     
     
      Våbentegninger på denne side copyright © 2001-2014 by Finn Gaunaa