Silfverskiöld
                                                   
 
 
 
  Slægten blev introduceret på Sveriges Riddarhus 1686 som adelig slægt nr. 1073.      
  Den friherrelige gren Silfverschiöld ophøjedes 1771 med nr. 283.      
 
  Svensk slægt fra Småland. Oprindeligt hed den Hyltén    
 
   
     
  Jöns i Hylta  ~ NN    
  Torpar i Hyltan, Målilla (Växjö)    
   † efter 1600    
 
 
   
       
       
     
 
   
       
             
      Christina Maria Silfverschiöld Patrick Alströmer  ~  
      Friherreinde Kommerceråd  
      ~ Halmstad 21/8 1768 Direktør  Alingsåsværkerne 1754  
        , född 1751-03-13, död 1823-02-03 dotter av presidenten Arvid Silfverskiöld, friherre Silfverschiöld, och grevinnan Ulrika Magdalena von Seth. Vicelandshövding i Älvsborg  
        Direktør Ostindisk kompani 1777  
      Friherre 27/12 1778  
      * Alingsås 26/2 1733  † Alingsås 23/10 1804  
      , född 1751-03-13, död 1823-02-03 dotter av presidenten Arvid Silfverskiöld, friherre Silfverschiöld, och grevinnan Ulrika Magdalena von Seth.    
             
      Sofia Lovisa Boije   ~ Carl Vilhelm Silfverskiöld  
      Friherreinde af Gennäs Oberst  
        * XX/11 1776 † 1803 ~ 3/1 1802  
        född 1774, död 1841.  
 
 Andreas Jonæ Hyltenius  ~
Anna Jönsdotter Gahm      
  Præst i Ölmestad 1638 ~ 1631    
  Rigsdagsmand Nyköping 1640 & Uppsala 1654  * 1608 † 1674    
   * Hyltan 1598 † Ölmstad 4/4 1666 Begravet Ölmstad Kirkegård    
  Begravet Ölmstad Kirkegård    
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
                           
                       
 
 
 
 
 
 
     
 
         
  Nils Andersson Hyltén  ~  Abela von Kempften Lars Hyltenius ~ Jakobina Daurer Johan Andersson Hyltén ~ Margareta Larsdotter Mollsdorf Jonas Hyltenius ~ Margareta Larsdotter Mollsdorf  
  til Össjö slot, Skåne 1682 ~ Lund 30/5 1671 Politikommissær Stockholm 1674 ~ Stockholm 27/6 1675 til Lerberga ~ 1671
Borgmester Nyköping
~ 1671  
  Professor i jura, Lund † 1677 Assessor i Svea Hofret 1681-84  * 1647 † 1693 Adlet Silfvercrantz 1/3 1682 (1012) † 1733 * Ölmstad 12/2 1642 † 1733  
  Juridisk sagkyndig ved fredsforhandlingerna i Lund 1679   Formand for lovkommissionen 1693-97   Kammerråd 1705   † Nyköping 18/6 1687  
  Adledes Silfverskiöld 8/5 1686   * 1637 † 1697   * Ölmstad 26/6 1645 † Stockholm 1/2 1717  
 
* Ölmstad 18/5 1635 † Stockholm 11/2 1702
 
 
 
  Begravet  Klara kirke, Stockholm   ~ Juliana Sigrid Gripenflycht   ~ Catharina Reenstierna Havde efterkommere, som alle døde før ham selv      
    ~ 1686   ~ 1694      
    * 1668 † 1728   † 1704      
       
        Slægten von Hylteen    
         
         
         
         
         
         
         
       
                                                       
                                 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Nils Silfverschiöld  ~  Christina Maria Lilliecreutz Abela Juliana Silfverskiöld  ~ Henrik Hammarberg Ulrika Eleonora Silfverskiöld  ~ Samuel Gustaf Hammarberg Ida Catharina Silfverskiöld ~ Rikard Ehrenborg Peter Silfverskiöld  ~ Mette Sofia de Bruine Christina Silversköld ~ Carl Otto Lagercrantz   Carl Gustaf Silfverskiöld ~ Christina de Bruine
  til Rössjöholm, Tåssjö, Skåne 1705 ~ 26/12 1707 * 1/1 1690 til Viredaholm * 1694 til Bläsinge * Lund 1672 ~ 30/10 1690 til Häckeberga, Genarp, Skåne 1723 til Häckeberga * 15/7 1688 Oberst   Lagmand Tiohärads retskreds af Häckeberga
  Landshøvding Kristianstad 1739    † 14/11 1728 ~ 11/12 1710 † Bläsinge 24/10 1728 ~ Össjö 20/4 1722 † Stora Kölaboda, Göteryd 2/11 1739   Præsident Åbo hofret 1747 ~ 4/6 1723 † 1759   * Tågerup, Saxtorp 5/7 1692 ~ Stockholm 28/5 1720
  * Lund 18/4 1674 † Rössjöholm 1753   Begravet Bosjökloster kirke   * Tågerup, Saxtorp 8/2 1691 * 1701 † 1777   † Stockholm 24/4 1741 * 1695 † 1763
        † Åbo, Finland 8/2 1758      
          Begravet Åbo Domkirke            
                 
          Yngre linje      
                 
                 
                   
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                                                 
             
 
 
 
                   
 
 
     
 
 
 
     
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
  Peter Silfverskiöld  ~ Anna Sofia Burmester Nils Silfverskiöld  ~  Amalia Charlotta von Hylteen   Arvid Silfverschiöld ~ Ulrika Magdalena von Seth Jacob Tage Silfverskiöld  ~ Gustava Charlotta Fredrik Silfverskiöld Maria Elisabet Silfversköld   ~ Hans Gustaf Gammal Christina Eleonora Silfverskiöld  ~ Abraham Tornérhielm
  til Rössjöholm ~ 25/1 1745 Hofjægermester ~ Skillinge, Munka Ljungby 13/9 1748   Landshøvding Halland 1761 Grevinde til Häckeberga Hallenborg Major Norra Skånska Kavalleriregiment * Össjö 29/9 1730 Ehrencrona * 1737 † 1811 Oberstløjtnant
  Oberstløjtnant * 1724 † Rössjöholm 1803 * 26/10 1708  † Boarp, Össjö 21/8 1755   Præsident i Göta hofret 1771 ~ 26/12 1745 Ritmester, siden Major ~ Rydsgård 19/2 1779 Deltog i Pommerske krig  † Össjö 8/11 1764 ~ 15/3 1763   ~ 16/8 1763
  * 25/7 1712 † Rössjöholm 2/1 1800       Friherre 15/10 1771   * Häckeberga 24/6 1727   * Häckeberga 12/10 1737 Begravet Össjö kirke  
          * Jönköping 15/12 1710   † Häckeberga 3/2 1802   † Häckeberga 17/1 1772  
          † Göteborg 24/11 1781        
                   
                 
                 
                 
             
             
             
             
             
                 
                 
                 
                 
                 
       
 
           
 
 
   
 
         
 
   
 
 
  Nils Silfverskiöld  ~ NN     Nils Silfverschiöld  ~  Anna Margareta Alströmer Peder Didrik Julius Silfverskiöld  ~ NN  
  Ritmester       Friherre ~ Göteborg 17/12 1782 til Häckeberga  
          Major Västergötadals regiment * 1766 † 1792 Major  
          * Jönköping 23/7 1753   † 1836  
          † Örebro 20/10 1813      
                 
                     
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                                 
               
 
   
 
             
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
     
 
     
 
     
    Nils Silfverskiöld  ~ NN Catharina Juliana Silfversköld    ~ Claes Stedt Juliana Silfversköld    ~ Fredrik Rosenblad Nils August Silfverschiöld  ~ Sofia Charlotta Ramel Jakob Tage Joachim Silfverskiöld  ~ Julia Sophia Hallenius Fredrik August Silfverskiöld  ~ Marié Helena Fredrika Hammar  
          til Nydala, Hubbestad & Upperuds brug   Oberstløjtnant Friherre Baronesse Ritmester † 1877 til Sätra, Uppland † 1904  
                til Koberg, Stora Alvhem & Gåsvadholm ~ Alingsås 5/5 1825 † 1860   Ritmester  
                * Koberg, Lagmansered 29/7 1787     † 1891  
                   † Göteborg 26/4 1878        
                   
                   
                   
              Havde efterkommere      
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                               
       
 
   
 
   
 
 
 
 
 
       
 
 
 
 
     
 
         
 
 
 
   
  Pehr Fredrik Silfverskiöld  ~  Isabella Sophia Mathilda Ramsay   Carl Otto Silfverschiöld  ~ Ulrika Wilhelmina Theresia Lovisa Charlotte Augusta Sofia Charlotta Ulrika   ~ Pontus Axel de la Gardie Sophie Louise Silfverschiöld Carl Gustaf Adolf Carl August Ferdinand Silfverskiöld  ~ Elisabeth Charlotta Eugenia  
  Oberstløjtnant ~ Dragsfjärd  16/8 1849   Friherre Baronesse von Platen Baronesse Silfverschiöld Greve Friherreinde Friherre Klingspor til Sätra, Uppland  Anckarkrona  
  * Trökörna, Skaraborg 17 November 1817     til Koberg, Stora Alvhem, Dal & Gåsvadholm ~  5/6 1855 * Stockholm 4/3 1856 ~ Göteborg 17/11 1875 * 14/6 1859 til Stora Sundby, Södermanland, † 1913 ~ 1882  
  † Stockholm 17/3 1890     Kongens kabinetskammerherre 1860   Råbäck, Kinnekulle & Helleda!        
          Medlem Rigsdagens førstekammer 1868-72   Hofmarskal        
      * Alingsås 3/11 1827 † Göteborg 21/5 1879     ~ 1879        
         
 
   
 
         
        ~ Christina Gustava Fredrika   ~ Fritz Ludvig von Dardel      
           von Meijerhelm   Kabinetskammerherre      
          ~ Stockholm 11/9 1862          
          * 1840 † 1875          
                     
               
                 
               
               
               
               
               
                           
         
 
     
 
         
 
 
     
 
   
 
   
 
 
 
   
 
       
  Berndt Carl-August Silfverskiöld  ~ Anna Hedvig Elisabeth Ahlström Charlotte Maria Wilhelmina  ~ Knut Påhlman Otto Baltzar Arvid Silfverschiöld  ~ Ingeborg Helena Charlotta Florence Elisabet Ebba Amalia Natalia  ~ Sven Christoffer Ribbing   Elisabeth Maria Augusta Charlotta Florence  ~ Nils Arne Stahre  
  Major Älvsborgs regiment ~ 1886 Silfverskiöld Arrendator Friherre  von Horn Baronesse Silfverschiöld til Riddersberg   Silfverskiöld ~ 16/6 1901  
  * 21/9 1850 * 10/2 1866 * 1852  ~ 1878 til Koberg, Stora Alvhem, Dal & Gåsvadholm ~ Stockholm 23/3 1896 * Gåsevadholm 21/11 1873  ~ Göteborg 3/8 1892    (Elsi) * 27/10 1874  
              Medlem Rigsdagens andetkammer 1906-08, 1922-24 * Fållnäs, Sorunda 27/11 1873 † Koberg 17/11 1953 † Umeå 7/11 1914     * 1883    
                Medlem Rigsdagens førstekammer 1909-19    
      * Gåsvadholm, Tölö 24/5 1871 † Koberg 31/10 1951        
               
               
                 
               
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
 
 
 
     
 
 
     
 
 
   
  Ebba Sigrid Maria Silfverskiöld  ~ Per Johan Gustaf Sten Banér   Carl-Otto Nils Henning Silfverschiöld  ~ Elsa Madelaine Bennich  
  * 29/11 1879 Friherre   Friherre ~ 28/2 1931  
  til Ekenäs   til Koberg, Stora Alvhem, Dal & Gåsvadholm    
    ~ 1906   Ritmester    
          * Stockholm 10/11 1899 † Koberg 31/12 1955    
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
 
 
       
   
 
   
  Nils August Otto Carl Niclas   ~ Desirée Elisabeth Sibylla  
  Friherre Silfverschiold af Sverige  
  til Koberg, Stora Alvhem, Dal & Gåsvadholm ~ Stockholm 5/6 1964  
  Kaptajn i kavalleriet    
  * Koberg 31/5 1934    
       
     
       
       
       
       
       
       
       
             
       
       
       
               
 
 
     
     
     
 
 
 
 
   Carl  Otto Edmund Silfverschiöld  ~ Maria Fredrikson Christina Louise Ewa Madeleine Silfverschiöld  ~ Hans Louis Gerard  
  Friherre ~ Falsterbo 18/6 2005 Friherreinde Baron De Geer af Finspång  
  * Göteborg 22/3 1965   * Göteborg  29/9 1966  
     
     
     
       
       
     
       
       
       
       
       
       
           
         
           
             
           
           
   
 
     
    Anna Margareta Sibylla Désirée    
 
    Friherreinde  Silfverschiöld  
    * 13/12 2006