greve Stenbock
                                                                                                                                                         
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
  Gustaf Stenbock ~ Beata Margareta  
  Baron Brahe  
  Blev greve Grevinde  
  * Hörningsholm 11/9 1575 † Stockholm 16/6 1629 ~ 15/11 1607 i Torpa  
  Begravet Länghem kirke  
     
 
 
 
     
         
     
     
   
       
       
       
       
       
       
       
     
     
     
     
     
     
                                                                                                                                                           
 
 
                 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
     
 
     
 
     
 
 
 
             
  Gustaf Otto Stenbock  ~ Brita Horn Birgitta Stenbock Margareta Stenbock   Christina Catharina Stenbock  ~ Per Brahe Magdalena Stenbock  ~ Seved Bååth   Erik Stenbock  ~  Catharina von Schwerin     Fredrik Stenbock  ~ Sofia Johansdotter
  Generalmajor Baronesse af Åminne Grevinde   Grevinde   Grevinde Greve, rigsdrost Grevinde til Härlunda, Torsås & Skatelöfs   Baron ~ Spantekow 30/8 1637     Greve Baronesse de la Gardie
  Deltog i 30-årskrigen ~ Stockholm 22/4 1645 * 10/1 1617   * Torpa 9/11 1609   * Drottningholm Slot 1608 ~ Stockholm Slot 16/4 1628 * Torpa 4/1 1616 Friherre   Rigstøjmester 1659       * Torpa 22/3 1607 ~ Stockholm Slot 24/11 1634
  Angreb Norge 1645     23/8 1653   † Oschatz, Sachsen 21/2 1633   † Åbo slot 14/5 1650   † Stockholm 7/8 1686 ~ Stockholm 13/11 1642   Guvernør i Halland   † Stockholm 29/7 1652  
  Slog polakkerne v. Filipovo 1656   Begravet Riddarholmkirken, Stockholm   Begravet Länghem kirke   Begravet Visingsborg kirke   Bisat Riddarholmkirken, Stockholm   Faldt under Københavns belejring   Bisat Riddarholmkirken, Stockholm  
  Greve 1651   Begravet Sorunda kirke   * Göksholm 20/5 1612 † 11/2 1659   Begravet Uppsala Domkirke  
  Indfald i Skåne 1657, generalguvernør
 
  Bisat Göteborg Domkirke      
  Med ved København 1659  
Begravet Länghem kirke
 
     
  Tabte mod Schack ved Nyborg  ~ Christina Catharina   ~ Occa Johanna Riperda      
 
Rigsadmiral 1664
de la Gardie     ~ Spantekow  21/9 1656      
  Dømt for sønederlag i Skånske krig ~ Göteborg 11/6 1658     *  Farmsum 2/2 1619 † 29/9 1686      
  * 7/9 1614 † Stockholm 24/9 1685     d.a.  baron Hero Moritz Riperda      
  Bisat Riddarholmkirken, Stockholm     & Anna Margareta von Rengers      
  Begravet Strängnäs Domkirke              
             
             
             
             
             
                                                                                                                                                 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
     
 
     
 
     
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
     
 
     
 
     
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
 
 
 
 
                 
 
 
 
     
 
 
 
     
  Carl Otto Stenbock  ~ Margareta Soop Gustaf Stenbock  ~ Ingeborg Bielke Jakob Stenbock ~ Sigrid Magdalena Banér Erik Gustaf Stenbock  ~ Johanna Eleonora de la Gardie Beata Margareta Stenbock  ~ Gustaf Douglas Charlotta Maria Stenbock  ~ Axel Johan Lewenhaupt Magnus Stenbock  ~ Eva Magdalena Christina Catharina Stenbock ~ Andreas Lennartson Magdalena Catharina Stenbock  ~ Gustav Mauritz Maria Elisabet Stenbock  ~ Axel Lillie Hedvig Eleonora Stenbock  ~ Lorentz  Creutz Fredrik Stenbock  ~  Helena Creutz Beata Stenbock  ~ Axel Carlsson Christina Stenbock  ~ Gabriel Kurck Elisabet Stenbock ~ Carl Hård Brita Stenbock  ~ Hans von Rosen Magdalena Stenbock  ~ Bengt Oxenstierna Maria Stenbock  ~ Ture Ribbing Margareta Stenbock  ~ Jürgen Johan Wrangel Johan Gabriel Stenbock  
  Greve Baronesse Greve Baronesse Greve  ~ Stockholm 4/1 1691 Greve Grevinde Grevinde Greve Grevinde Rigsgreve af Razeburg & Falkenstein Greve Grevinde Oxenstierna Grevinde Greve Torstensson Grevinde Greve Lewenhaupt Grevinde Greve Grevinde Friherre Greve Baronesse Grevinde baron Sparre Grevinde Baron Grevinde Oberst Grevinde Oberst Grevinde Greve af Korsholm og Wasa Grevinde til Ribbingsholm Grevinde Oberst Greve  
  * 19/4 1653 ~ 4/1 1681 * Minden 28/6 1646 ~ Stockholm 15/3 Løjtnant   Generalløjtnant ~ Hamburg  28/2 1691 * Göteborg 7/5 1661 ~ Stockholm 4/8 1680 * 12/10 1667 ~ 5/12 1686 til Vapnö slot  ~ Stockholm 23/3 1690 * Minden før 13/12 1649 ~ Stockholm 10/10 1665 *  23/1 1652  ~ Stockholm 15/11 1673 * 1641 † 1693  ~ Stockholm 5/9 1665 * Stockholm 1664 † 1729 Embedsmand † Stockholm 14/2 1699 ~ Stockholm 19/7 1681 * Klotow, Pommern 5/10 1638  ~ Stockholm 10/8 1659 * Stockholm 11/9 1640 ~ Stockholm 3/3 1661 * 1646 ~ 14/9 1670 * 1648 ~ 1680 *  14/10 1649  ~ Stockholm 17/12 1667 † 1698 Kaptajn * Narva 1652 ~ Ulriksdal 4/8 1685 Rigsråd 1658  
  † Stora Bjurum 17/6 1697   † 8/5 1672   * 1663 † 17/9 1719   Overkammerherre   † Stockholm 7/9 1735   † Stockholm 23/12 1740       Generalmajor 1707   † 17/9 1719   † Stockholm 28/10 1676   Begravet Riddarholmkirken, Stockholm   ~ Stockholm 1684 Begravet Strö kirke   † 31/8 1712   † Stockholm 27/12 1671   † Bjursnäs 3/7 1704   † 30/8 1716   † 24/1 1727   † Örebro 2/8 1689   Rigsmarskal 1673  
  Begravet Skara Domkirke   Begravet Riddarholmkirken, Stockholm       * 1662 † 1722   Begravet Vreta Klosterkirke        Mod Sjælland 1700   Begravet Riddarholmkirken, Stockholm   Begravet Storkyrkan, Stockholm   Begravet Björklunda kirke   Begravet Tyresö kirke   Begravet Uppsala Domkirke     Begravet Länghem kirke   * Stockholm 28/8 1640  
         
 
  Med ved Narva 1700   † Stockholm 15/8 1705  
             
 
Guvernør Skåne 1707   Begravet Storkyrkan, Stockholm  
           ~ Ebba Maria   Vandt ved Helsingborg 1710  
            baronesse Sparre   Felmarskal 1712  
             ~ 13/11 1709   Vandt ved Gadebusch 1712  
              Fanget ved Tønning 1713  
                Døde som dansk fange  
              * 12/5 1663 † Kastellet, København 23/2 1717  
              Begravet Uppsala Domkirke  
                 
                 
                 
                 
                 
                                                               
 
 
 
 
 
             
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
             
 
 
 
             
 
           
 
     
  Carl Stenbock ~ Anna Elisabet Ulfsparre Gustaf Otto Stenbock Fredrik Stenbock Ebba Jaquette Stenbock ~ Joachim Aminoff Hedvig Kristina Stenbock   ~ Arvid Posse Fredrika Vilhelmina Stenbock  ~ Nils Brahe Carl Stenbock  ~ Vendela Christina Fredrik Magnus Stenbock ~ Ebba Margareta de la Gardie Ulrika Magdalena Stenbock Carl Hans Wachtmeister Gustaf Leonhard Stenbock ~ NN Bengt Ludvig Stenbock ~ Beata Sofvia Creutz    
  Greve Baronesse Greve Greve Grevinde   Grevinde Greve Grevinde Greve Greve Friherreinde Posse Greve Grevinde Grevinde Greve af Johannishus Greve   Greve Friherreinde    
  * 1685 ~ 16/4 1723 Døde af sår fra Poltavaslaget Døde af sår fra slaget ved Gadebusch * Stockholm 1695 †  /XX9 1717   * Stockholm før 11/9 1699 ~ Stockholm Slot 18/9 1718 * 1701  ~ 26/5 1720 i Stockholm til Vapnö slot ~ 18/3 1729 til Vapnö slot ~ Stockholm 8/11 1722 Døde i barselsseng ~ 23/3 1714 Vicelandshøvding   * Frankfurt am Main 1/6 1694      
  † Jönköping 25/4 1723   * 20/8 1683 †  28/6 1709 * 8/3 1693 † Wismar 1/1 1713   † Svanå 31/8 1759   † Stockholm 6/2 1723   * 1701 † 1746   Landsråd i Estland   * Stade 1692 † 21/1 1715       † Reval 26/5 1737    
  Begravet Skara Domkirke   Begravet Västerås Domkirke   Begravet Östra Ryds kirke       Major                
      * 1696 † 1745            
                 
                 
                       
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                                                             
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
         
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
                       
 
 
 
 
   
 
     
  Margareta Stenbock  ~ Carl Georg Lillie Charlotta Eriana Stenbock  ~ Claes Lillie Beate Elisabet Stenbock ~ Carl Georg Siöblad Beate Elisabet Stenbock ~ Christian Barnekow Ulrika Stenbock Stenbock  ~ Abraham Achatius Alexander  Magdalena Christina Stenbock  ~ Carl Julius de la Gardie Fredrik Magnus Stenbock ~ NN Beata Eleonore Stenbock ~ Otto Gabriel Rotkirch Gustaf Leonhard Stenbock ~ NN Christina Magdalena Stenbock ~ Jakob Ernst Creutz  
  Grevinde af Aspenäs Grevinde Baron Grevinde
Friherre
Grevinde Friherre til Vidskølle Grevinde von Dohna Grevinde Greve Greve   Grevinde   Greve   Grevinde Greve  
  *  Stora Bjurum 8/1 ~ Älvgärde 11/9 1743 * Såtenäs 19/1 1724 efter faderens død ~ Vänersnäs 30/10 1743 † 1765 til Marsvinsholm * 28/2 1710 † Vidskøvle 10/2 1785    Landshøvding Kristianstad * Vapnö 21/10 1732 ~ Stockholm 11/5 1762 * 14/2 1729 ~ Stockholm 21/4 1752 Landråd   Vicelandshøvding   * 5/5 1731 † Lilla Malma 26/3 1792  
  † Stora Bjurum 28/2 1767   † Såtenäs 19/6 1764   Begravet Skårby kirke, Skåne * 1683 † 1754   Generalløjtmnant † Stjärnsund 11/4 1783   † Pöhrafehr, Estland 21/3 1801          
  Begravet Tun kirke   Begravet Skårby kirke, Skåne    21/11 1751              
         
         
         
           
           
           
           
           
             
             
             
         
         
         
         
 
 
     
 
     
   
 
   
 
 
  Carl Magnus Stenbock ~ NN   Arvid Nils Stenbock ~ NN  
  Greve   Greve  
  Landråd   Major  
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
     
 
     
 
 
   
 
   
 
 
  Magnus Joachim Stenbock ~ NN   Gustaf Harald Stenbock ~ NN  
  Greve   Greve  
      Førstestaldmester  
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
 
 
     
 
     
   
 
   
 
 
  Didrik Stenbock ~ NN   Magnus Albert Carl Gustaf Arvid ~ NN  
  Greve   Greve  Stenbock  
      Kammerherre  
      † 1871  
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
                       
 
 
     
 
     
 
     
   
 
 
 
 
 
 
 
 
  Carl Magnus Stenbock ~ NN   Albert Magnus Gustaf Ulrik ~ Julia Jeanuette Eleonora   Albert Magnus Carl Otto Pontus ~ Clemence Maria de Reuter  ~ Herbert Charles Chermside  
  Greve   Greve  Stenbock  Hallenborg   Greve  Stenbock Baronet Generalløjtnant  
  Oberst   Løjtnant   Overkammerjunker ~ 1875 ~ 1920  
      † 1891   † 1915 * England 27/8 1875 * England 31/7 1850  
              Britisk konsul i Kurdistan  
              Kommandant på Kreta  
              Guvernør Queensland  
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
                           
 
 
 
 
 
 
   
 
             
     
 
     
 
 
 
 
 
   
  Nikolai Paul Fromhold Pontus ~ Magda Amalie Aline von Anders Sofia Albertina Charlotta  ~ Herman Magnus af Petersens Albert Gustaf Otto ~ Rose Mary Watters Catharina Fredrika Johanna Augusta Eleonora ~ Axel Sigfrid von Schlieffen Erik Magnus Julius    
  Greve Stenbock Grevinde Augusta Eleonora Catharina til Tindered Greve  Stenbock ~ 1890 Grevinde  Stenbock Disponent, Raden, Mecklenburg-Schwerin Greve  Stenbock  
  Godsejer ~ 1864 Grevinde Stenbock til fideikommisset Erstavik, Södermanland til fideikomisset Sundby, Södertörn * Irland 1864 * 1863 † 1907 *  8/3 1876  
  † 1902 * Livland 1844   † 1904  
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
                                             
 
 
         
 
     
 
     
 
     
 
     
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
     
  Arvid Olof Theophil Stenbock ~  Annie Ellen Rosine Jacobson Wilfrid Carl Magnus Benvenuto ~ Louise Cecilia Margareta Reinhold Sigfrid Gotvalt Stenbock ~ Siri Alba Mathilda Eliza Wasastierna Ralph Gerhard Nikolai Stenbock ~ Anna Sofia Christiana Klingspor Roderich Bengt Emil Stenbock ~ Mathilde Eugenie Fredrike Albert Gustaf Hugo ~ Helen Röse Ebba Eva Albertina ~ Claes Sten Falkenberg    
  Greve ~ 1906 Greve Stenbock Grevinde Mörner af Morlanda Greve ~ 8/8 1907 Greve ~ 8/8 1898 Greve  von Hippius Greve Stenbock * 10/10 1894 Grevinde Stenbock Baron af Trystorp    
  til Kåreholm, Östergötland Gymnastikdirektør til Kåreholm, Östergötland ~ 8/8 1907 til Korsnäs, Tumba, Södertörn   Løjtnant     Amanuensis v. tsarens kunstsamling, Eremitagen, Petersborg ~ 1903 til fideikomisset Sundby   * 1897 ~ 20/10 1917    
  * Åbo 21/4 1868 * 20/8 1877 Stiftsbibliotekar i Linköping   Kaptajn 2. livgrenaderregiment   * 1866     * 1869 *  4/4 1871 Løjtnant 2. livgrenaderregiment   Løjtnant 2. livgrenaderregiment    
      * 20/1 1874   * 8/8 1878       * 7/11 1899  
             
             
             
               
             
             
              .  
             
             
             
             
             
             
             
                           
 
 
     
   
 
         
 
     
     
       
 
         
  Annie Rita Marion Magda Nelly Stenbock   Arvid Bengt Magnus George Bryon Stenbock   Arvid Olof Nicolai Edmund Anders Stenbock   Carl Magnus Pontus Nils Stenbock     Anna Margaretha Magda Maria Elisabeth    
  Grevinde   Greve   Greve   Greve   Grevinde Stenbock  
  * 1911   * 18/1 1909   * 10/10 1907   * 28/9 1911   * 20/3 1900