Wachtmeister af Johannishus
                                                                                                                                                                                                               
 
 
 
 
  Slægten blev introduceret på Sveriges Riddarhus 1689 som grevelig slægt nr. 25.  
 
 
     
 
 
       
  Hans Wachtmeister  ~ Sofia Lovisa von Ascheberg    
  Friherre af Björkö ~ 30/6 1685    
  Kongeligt råd        
  Karl XI's nære medarbejder        
  Landshøvding Kalmar 1680-1683        
  Genoprettede flåden efter Skånske Krig    
 
Stod bag baseopbygningen i Karlskrona
     
  Generaladmiral      
  Greve af Johannishus, Estland 1687      
  Gjorde Tromtö* til fideikommis 1712      
 
 
* Stockholm 24/12 1641      
  † Stockholm 15/2 1714   * Senere Johannishus slot, Ronneby, Blekinge    
       
       
       
     
 
   
       
      Gustaf Magnus Arbin  ~ Sofia Elisabet (Betty) Wachtmeister  
        Oberst & och chef för Vendes artilleriregiment 1871 Grevinde af Johannishus  
        * Kristianstad 8/12 1818 † Hälsingborg 18/10 1883 ~ Hanaskog 15/9 1857  
              , född 1829-04-05 Vanås s län, död 1892-03-17 i Hälsingborg, dotter av kammarherren greve Carl Axel Wachtmeister af Johannishus, och grevinnan Beata Sofia Wrangel af Sauss.    
       
       
 
 
     
     
  Carl Hans Wachtmeister  ~ Ulrika Magdalena Stenbock  
  Greve af Johannishus Grevinde  
  til Tromtö fideikommis ~ 23/3 1714  
  Mistede Estiske besiddelser  
  * 2/4 1689  
 
† 7/3 1736
 
     
    ~ Sofia Dorothea von Metsch    
    * Braunschweig 1699 † 1753    
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
             
 
 
     
 
 
 
   
 
 
     
  Fredrik Georg Hans Carl Wachtmeister  ~ Hilla Birgitta Trolle Magdalena Sofia Wachtmeister  ~ Axel Gustaf Wachtmeister  
  Greve af Johannishus ~ Näs 28/8 1748 Grevinde Wachtmeister af Johannishus Friherre af Björkö  
  til Tromtö fideikommis   * 12/1 1715 ~ 30/10 1730  
  Omdøbte Tromtö til Johannishus 1769   † Vindö 20/11 1750  
  * 1720 † 1792  
       
       
           
               
               
               
               
               
               
               
               
               
                 
             
                                                                                                                   
 
 
         
 
     
 
         
 
     
 
 
       
 
                 
  Gustaf (Gösta) Wachtmeister  ~ Henriette Elisabeth Falkenberg       Claes Adam Wachtmeister  ~ Christina Hall Carl Axel Wachtmeister  ~ Ulrika Lovisa Maria Sparre     Hans Fredrik Wachtmeister  ~ Carolina Adlerfelt  
  Greve af Johannishus  af Bålby       Greve af Johannishus ~ 1792 Greve af Johannishus Friherreinde     Greve af Johannishus Friherreinde  
  til  Anstå & Bönsta, Södermanland       til Södertuna, Södermanland * England † 1798 til Trolle-Ljungby & Årups fideikoimmisser  ~ Ljungby 10/9 1780     til Johannishus fideikommis ~ Vanås 29/6 1792  
  Oberst & generaladjutant 1787       Oberst 1782   Justitskansler 1779       Kontraadmiral  
  Udmærkede sig under felttoget i Finland 1788-90       Kontraadmiral 1788   Rigsråd 1787       Engelsk flådeofficer i USA's frihedskrig  
  Såret ved Valkeala udnævnt til generalmajor   Flådechef og fanget ved Högland 1788   Rigsdrost 1787 (Sveriges sidste)   Svensk flådeofficer i Russiske krig  
  Generalløjtnant chef for kystarmeen krigen 1809   Viceadmiral ved hjemkomst 1793   Præsident Svea hofret   * 13/10 1752 † 15/2 1807  
  Faldt russerne i ryggen i Västerbotten  
Chef for svensk-dansk flåde 1794-95
  Forhandlede freden med Rusland 1791      
  Afsked fra militæret 1813   Admiral og kommandant Karlskrona 1795   Havde positiv indflydelse på Gustav IV Adolf      
  * Karlskrona 25/7 1757 † Näs, Bärbo 20/7 1826   Dansk svensk-flådealliance mod England 1801   * 9/5 1754 † Trolle-Ljungby 5/4 1810      
      Beordret at undsætte danskerne 2/4 1801          
      Blev med vilje forsinket, så danskerne kæmpede selv          
      Fradømt sine embeder 1801              
      Admiral på ny og guvernør Gotland 1810            
      * Karlskrona 14/10 1755 † Södertuna 26/6 1828          
                 
                 
                 
                 
                                                                         
             
 
                           
 
     
 
         
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
               
  Gustaf (Gösta) Wachtmeister  ~ Louise Fredrika de Geer Lovisa Wachtmeister  ~ Israël Carl Adam Lagerfelt Hedvig Wachtmeister Claes Adam Wachtmeister  ~ Amalia Regina Wrangel  Wilhelm Wachtmeister  ~ Magdalena Charlotta Fredrika Eleonora Ida Wachtmeister  ~ Henrik Adolf Carlheim Ulrika Eleonora Sophia Wachtmeister  ~ Kjell Henrik Barnekow  ~   Carl Johan Wachtmeister  ~ Francèse Louise von Rehausen Hans Gabriel Trolle Wachtmeister  ~ Hedvig Amalia Charlotta Kristina Hilda Wachtmeister  ~ Gustaf Albrecht Bror Cederström Lovisa Catharina Wachtmeister  ~ Axel Jakob Duwall   Hans Wachtmeister  ~ Agata Wrede    
  Greve af Johannishus ~ Christineholm 4/7 1818 Grevinde af Johannishus til Lagerlunda Grevinde af Johannishus Greve af Johannishus Grevinde af Sauss Greve af Johannishus Grevinde Sinclair Grevinde af Johannishus Carlheim-Gyllensköld Grevinde af Johannishus Greve   Greve af Johannishus   Greve af Johannishus Friherreinde Klinckowström Grevinde af Johannishus til Beatelund, Bergvik & Lisma Grevinde af Johannishus Friherre   Greve af Johannishus Grevinde    
  til Christineholm, Anstå & Bönsta, Södermanland   * Bärbo, Södermanland 1801 Hofmarskal * Näs, Södermanland 22/5 1810 Oberstløjtnant   † 1877 Godsejer   † 1897   Kontorchef   Kammerherre   Generaladjudant   til Trolle-Ljungby & Orups fideikoimmisser ~ 1809   Friherre   † 1859 Herredshøvding   til Johannishus fideikommis Sønnen Hans født efter faderens død    
  Oberstløjtnant   † Kärna, Östergötland 1870 ~ 1828 † Nyköping, Södermanland 19/9 1862 † 1873   † 1879     † 1843   Lagmand i Skåne 1805     Generalmajor   † 1853   Søofficer russiske krig 1788      
  * 1792 † 1859       Antog Trolle-navnet for stamhusbesidderen 1810     Statsråd   Kontraadmiral 1807      
          Justitsminister 1809-17
  ~ 1815   Landshøvding i Blekinge 1823-27  
           
Medlem af Statsrådet
  Brevsamlinger og bøher udgivne posthumt  
      Havde efterkommere       Som pensionist naturvidenskabsmand   ~ Katarina Charlotta Leijonhufvud   * 31/7 1793 † Karlskrona 8/11 1827  
          * 11/9 1782 † Kristianstad 11/7 1871 Friherreinde      
   
 
        ~ 1811      
             
          Trolle Wachtmeister        
         
 
     
             
           ~ Sigrid Margareta Charlotta      
          Baronesse Fleming af Liebelitz      
          ~ 1826      
             
             
             
             
                                                                                                       
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
     
 
 
 
     
 
           
 
     
         
 
       
 
       
 
   
 
         
 
 
  Carl Fredrik Wachtmeister   ~ Wilhelmina Ulrika Magdalena Sophia Lovisa Wachtmeister  ~ Axel Knut Trolle-Wachtmeister   Carl Wachtmeister  ~ Constance Georgine Louise Gustaf Wachtmeister  ~ Susannah Bedlake Prowse Gotthard Wachtmeister  ~ Elisabeth von Essen   Hans Wachtmeister  ~ Ebba De Geer Caroline Wachtmeister    ~ Louis Gerard De Geer       Carl Axel Wachtmeister  ~ Beata Sophia Wrangel  
  Greve af Johannishus Baronesse  Bennet Grevinde Greve af Johannishus   Greve af Johannishus Marquese de Bourbel-Montpinçon Greve af Johannishus † 1913 Greve af Johannishus Friherreinde   Greve af Johannishus Friherreinde af Finspång Grevinde Friherre       Greve af Johannishus Grevinde af Sauss  
  til Christineholm, Anstå & Bönsta, Södermanland ~ Hamiltonhill, Färlöv, Kristianstad 27/11 1860  † 1885 til Trolle-Ljungby & Orups fideikoimmisser   Diplomat Italien, Danmark, Tyrkiet ~ 1863 Premierløjtnant   Kavalleriofficer 1854–68   til Johannishus fideikommis ~ 1850   til Finspång       tiltrådte Wanås fideikommis 1801    
  Kaptajn   Ambassadør Storbritanien & Danmark * Frankrig † 1910 † 1903   Landshøvding Malmöhus 1880–92   Cand. Jur 1850     Sveriges første statsminister       Kammerherre  
  * 1830 † 1889   Udenrigsminister 1868-71       Landshøvding Blekinge 1892–1900   Landshøvding i Blekinge 1867-83      ~ 1848       † 1865  
  Begravet Alla Helgona Nyköping       *Stockholm 21/4 1823 † Stockholm 14/10 1871       * Rögla, Välinge, Malmöhus 11/3 1834   Repræsenterede Blekinge i førstekammeret 1866–77          
                    † Hälsingborg 19/5 1920     Skrev mange rejsebøger om Mellemøsten og Østen               Landshøvding Carl Axel Hugo Hamiltons enke Betty Jennings gjorde Wanås til fideikommis for sin dattersøn greve Carl Axel Wachtmeister  
                  * Karlskrona 23/2 1828 † Skärfva 10/11 1905      
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                                                                                                                                                                                         
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
     
 
 
 
     
 
             
 
         
 
 
 
     
 
     
 
     
 
     
 
       
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
     
 
       
 
 
         
 
     
 
     
 
 
 
       
 
     
 
     
 
 
 
 
 
     
 
     
 
       
 
     
 
                       
 
             
 
     
 
     
  Carl Christian Alarik Wachtmeister  ~ Augusta Ramel Ebba Magdalena Wachtmeister  ~ Israël Christian Gustaf Lagerfelt Gunilla Fredrika Wachtmeister  ~ Arvid Reuterskiöld Arvid Fredrik Wachtmeister   ~ Hedvig Louisa Henrietta Lagerfelt Amelie Carolina Wachtmeister  ~ Erik Tamm Mary Hilda Eugenie Wachtmeister  ~ Kjell Rutger Carl Bennet Amelie Sofia Wachtmeister ~ Henrik Mogens Bogislav Carl Axel Raoul Georg Henrik   Charles Edvard Bedlake   Johan Fredrik Wachtmeister  ~ Margareta (Greta) Lindström Carl Rehausen Wachtmeister  ~ Marie MathiIde Edlén von Seewald Sigrid Mary Louisa  ~ Knut Arvid Posse Elsa Harriet Margareta  ~ Adolf Gustav Axel Hamilton  Gotthard Georg Gustaf  ~ Ebba Elisabeth NN Axel Hansson Wachtmeister  ~ Clara Emma Louise Carleson Hans Hansson Wachtmeister   Hugo Hansson Wachtmeister  ~ Frances Aurore von Koch Carl Alarik Hansson   ~ Helja Sofia von Otter Fritz Gerhard Hansson Wachtmeister  ~ Kristina Birgitta Barnekow Ellen Henriette Agate Wachtmeister  ~ Åke Valdemar Thott Agathe Wachtmeister  ~ Fabian Otto Gerard De Geer Ebba Wachtmeister  ~ Axel Gabriel Lejonshufvud Maud Ebba Wachtmeister  ~ Johan Conrad Uggla Axel Fredrik Wachtmeister  ~ Elisabeth Sophia Lovisa Charlotta Hans Gustaf Wachtmeister  ~ Anna Maria Lovisa Stjernsvärd  Ulrika Charlotta Elisabet   ~ Magnus Gabriel de la Gardie Hans Wachtmeister  ~ Wendela Augusta Matilda Stjernsvärd
  Greve af Johannishus Baronesse Grevinde ~ 1905 Grevinde   Greve af Johannishus Friherreinde Grevinde Bjergingeniør Grevinde af Johannishus Friherre Grevinde af Johannishus Greve von Schwerin Greve Wachtmeister af Johannishus   Greve Wachtmeister af Johannishus   Greve Wachtmeister af Johannishus ~  8/1 1900 Greve Wachtmeister af Johannishus ~ 2/10 1915 Grevinde Wachtmeister af Johannishus Greve Grevinde Wachtmeister af Johannishus Greve Greve Wachtmeister af Johannishus  (Ninnie) Greve af Johannishus Grevinde af Johannishus Greve af Johannishus   Greve af Johannishus ~ 1891 Greve Wachtmeister af Johannishus Friherreinde Greve af Johannishus Friherreinde Grevinde af Johannishus Baron Grevinde af Johannishus Baron af Finspång Greve af Johannishus Friherre Greve af Johannishus ~ 19/4 1913 Greve af Johannishus Friherreinde  von Platen Greve af Johannishus † 1895 Grevinde Wachtmeister af Johannishus Greve Greve af Johannishus † 1903
  til Anstå (Kappsta) ~ 1902  (Malla)   (Dicken)   til Bönsta (Nyköping) ~ Lagerlunda Kärna, Östergötland 17/10 1902 * 1879 ~ 14/9 1904 * 29/4 1878 til Vasatorp, Skåne † 1887 Major Skånske husarregiment til Fjerrestadstorp, Skåne   Konsul (England)   Oberstløjtnant Göta artilleriregiment * 29/6 1879 Agronom * Østrig 10/3 1876 * Borgeby 3/2 1871 † 1960 ~ Karlskrona 20/5 1896 * 16/11 1880 til Barsebäcks fideikommis  (Hardy) ~ 19/10 1918 til Skärfva & Verstorp,  Blekinge ~ 10/10 1885 til Johannishus   til Rosenholm   Kontraadmiral ~ 10/1 1889 Kaptajn ~ 1/10 1902 * Stockholm 25/12 1853 ~ Karlskrona 16/2 1875 * 1863 ~ 1887 * 1858 ~ 12/2 1886 * 1/7 1892   til Wanås fideikommis   † 1918 Godsejer   * Vanås 26/1 1855 † Kristianstad 22/1 1913 ~ Vanås 26/1 1877 Godsejer  
  Oberst Livregimentets dragoner     * Allhelgona , Östergötland 1878   * 1872 † 1963   Godsforvalter   Ritmester Skånska husarregiment   ~ 1885 & Skogsgården, Dalarne (Rättvik)   * 1874   * 4/3 1869   * 11/12 1872    ~ 28/6 1907 Flådekaptajn * 5/9 1894 Ritmester Livrerimentets dragoner   Cand. Jur 1874, Dr. Jur. (æresdoktor) 1900   Formand Blekinge landhusholdningsselskab 1891   Chef for kystflåden 1919   Batterichef ved Svea artilleriregiment                     Oberstkammerherre    † 1906      † 1907  
  * 26/7 1869 † 1941     † Kärna, Östergötland 1961   * Allhelgona, Östergötland 1871 † 1914   ~ 18/6 1905     * 2/4 1865       *  5/1 1882   Landshøvding i Blekinge   Chef for statskontoret   Formand for Landstinget 1915   * Johannishus 28/3 1865   * 20/1 1874                   † 1899              
                    Medlem Rigsdagens Førstekammer   Statsråd   Medlem for Blekinge i Førstekammeret 1905-08                  
     ~ Jutta Hermine von Nolcken                 * Tromtö 19/9 1855   Medlem for Blekinge i Rigsdagens Førstekammer   Leder af Landtbrugsakademiet 1909                                      
      Friherreinde                     Finansminister 16/7 1897-5/7 1902   Forfatter af rejseskildringer                  
      ~ 23/7 1918                       *  22/4 1851   * Karlskrona 24/4 1867                  
      * 12/7 1893 † 1933                                          
                                                   
                                                 
                                                 
                                                 
                                                     
                                                     
                                                     
                                  .                  
                                                 
                                                                                                                             
 
 
         
 
     
 
     
 
                     
 
         
 
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
               
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
     
 
     
 
         
 
     
 
 
 
 
 
     
 
 
 
     
 
                             
 
     
 
                               
  Arvid Fredrik Woldemar Wachtmeister  ~ Märtha Marianne Kinch Louise Magdalena Julie Wachtmeister   ~ Olof Torbjörn Gösta Colliander Ulrika Fanny Eleonora    ~ Erik Wilhelm Elisabeth Hedvig Magdalena Wachtmeister   ~ Kjell Magnus Tigerschiöld Gustaf Fredrik Wachtmeister  ~ Karin Elisabeth Wester Louise Augusta Magdalena Wachtmeister       Carl-Johan Wachtmeister Hans Fredriksson Eva Elisabeth Margareta  ~ Raoul Nils Alvar Armann Elsa Margareta Wachtmeister  ~ Erik Gustaf Nils Trolle   Louise Henriette Elisabeth     Axel Hans Eduard Axelsson  ~ Carola Johanna Cecilia Arvid Albrecht Axelsson ~ Jenny Katarina Margareta Böttiger Signe Aurore Wachtmeister  ~ Christer Åke Folkesson Egerström Sigrid Richissa Wachtmeister   Hans Edvard Wachtmeister   Fredrik Rutger Wachtmeister   Carl-Gustaf Bleckert Wachtmeister   Margareta Eva Maria Kristina Birgitta     Carl Axel Baltzar Wachtmeister  ~ Ebba Sofia Ramel Gustaf Emanuel Wachtmeister  ~ Ebba Amelie Eleonora Edith Charlotta Wachtmeister  ~ Fredrik Axel Gustaf Wachtmeister Carl-Axel Hansson Wachtmeister  ~ Beulah Cooper-Hubbell
  Greve af Johannishus ~  14/7 1951 Grevinde Kaldet Björn Grevinde Wachtmeister Grevenkop-Castenskiold Grevinde ~ Lagerlunda, Östergötland 17/10 1902 Greve af Johannishus ~ 27/1 1940 Grevinde     Greve af Johannishus Greve Wachtmeister af Johannishus Grevinde Wachtmeister af Johannishus ~ 2/5 1922 Grevinde af Johannishus ~ Jacobskirken Stockholm 5/4 1927   Grevinde Wachtmeister af Johannishus   Greve Wachtmeister af Johannishus von Eckermann Greve Wachtmeister af Johannishus  (Karin) Grevinde af Johannishus Flådekaptajn Grevinde af Johannishus   Greve af Johannishus   Greve af Johannishus   Greve af Johannishus   Grevinde Wachtmeister af Johannishus     Greve af Johannishus Friherreinde Greve af Johannishus Friherreinde von Knorring Grevinde af Johannishus Greve af Johannishus Greve af Johannishus ~ 2/5 1899
  Kaptajn * 7/7 1928 * 22/9 1919 ~ 31/8 1941 "Ulla" Ejer af Vølund-koncernen  Hoffrøken hos hertuginden af Västerbotten Bjergingeniør, metallurg, Dr, Phil. (Gösta) Sygeplejerske * Bönsta, Nyköping, 4/7 1906 † 1978     * 1903 * 17/5 1912 * 9/3 1900 Løjtnant Smålands artilleriregiment (Jönköping) * 14/10 1902   * 9/6 1921   til Wambåsa (Rønneby) ~ 1909 Cand. Jur. ~ 15/8 1919 * 1898 ~ 1/7 1919 * 27/5 1899   * 16/10 1904   * 9/7 1906   * 11/1 1915    (Stina-Britta)     til Wanås fideikommis & Christinelund ~ 1884 Kammerherre ~ 18/6 1894 * Kulla-Gunnarstorp 10/10 1866 ~ 1891 Kammerherre * USA 1874
  * 24/5 1924 † Christineholm, Nyköping, 11 /5 2004     Kaptajn ved Ingeniørtropperne * Malmö 22/1 1922   ~ 14/4 1942  Malmö  (prinsesse Sibylla) * Stockholm 24/11 1893 † Danderyd 1969 Major * 25/11 1909 † Nyköping 4/11 2005 Begravet Østre Kirkegård, Nyköping     * 28/11 1895   Ritmester Livgarden til Hest * 28/1 1890 Sekretær i udenrigsdepardementet * 6/6 1900   * 1885       * 21/4 1911     Ritmester   * 16/6 1865         Generalkonsul i Kairo  
  Begravet Allehelhenskirken, Nyköping     * 18/2 1918 † Ånsta, Nyköping 15/7 2006   * Bönsta, Nyköping, 22/1 1905 Begravet Altorps kapel, Djursholm, Danderyd * Bönsta, Nyköping, 6/10 1903 † 1998   * 1/7 1886   * 9/6 1889               Første hofstaldmester               * 19/3 1871  
        Begravet Lids Kirke     † Danderyd, Stockholm 20/1 2001   Begravet Allehelhenskirken, Nyköping           Kammerherre hos Kronprins Gustaf (V)          
              Begravet Danderyd Kirke                     * 16/2 1856          
                                                   
                                               
                                       
                                       
                                       
                                       
                                       
                                       
                                       
                                       
                                       
                                       
                                                                                                                                         
                 
 
         
 
             
 
               
 
     
 
     
 
 
 
           
 
     
 
     
 
     
 
     
 
 
     
 
     
 
     
 
         
 
 
 
       
 
     
 
         
 
     
 
         
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                   
  Carl Rütger Claes Wachtmeister   ~ Maud Ella Boel Wingårdh Jutta Dagmar Madeleine Wachtmeister   ~ John Harald Abrahamson Arvid Rütger Fredrik Wachtmeister   ~ Anna Cecilia Brändström Fredrik Gösta Arvid Wachtmeister  ~ Görel Margareta Bergland Margit Elin Magdalena Wachtmeister  ~ Jan-Åke Gösta Fridén Yvonne Wachtmeister  ~ Ludwig-Ferdinand Friedrich       Regina WiIhelmina   Ebba Agneta   Lovisa Ulrika (Ulla)   Hans Wilhelm Axelsson  ~ NN Claes Axel Axelsson   Karin Margit Ingegerd         Otto Carl Fredrik Wachtmeister  ~ Brita Nordenstjerna Gustaf Axel Otto Wachtmeister  ~ Fredrika Ebba Margareta Fredrik Axel Gustaf Wachtmeister  ~ Edith Charlotta Wachtmeister Axel Wilhelm Wachtmeister  ~ Henriette Charlotte Harriet Ebba Frances Agathe Wachtmeister  ~ Fredrik Seth von Rosen Ernst Henning Wachtmeister  ~  Esther Agnes Agathe Carleson Erik Gustaf Wachtmeister   Nils-Fredrik Wachtmeister   Fredrik Hans Carl Wachtmeister  
  Greve af Johannishus ~ 18 aug 1979 Grevinde ~ 15 jun 1985 Greve af Johannishus ~ Råby-Rönö kirke, Nyköping 7/12 2002 Greve af Johannishus ~ 30/5 1981 Grevinde ~ 21/8 1976 Grevinde Hans Rudolf Winrich Klaus     Grevinde Wachtmeister   Grevinde Wachtmeister   Grevinde Wachtmeister   Greve Wachtmeister af Johannishus   Greve Wachtmeister af Johannishus   Grevinde Wachtmeister         Greve af Johannishus ~ 10/8 1922 Greve af Johannishus ~ Trollenäs 20/1 1920 Greve af Johannishus Grevinde af Johannishus Greve af Johannishus Grevinde Wachtmeister af Johannishus Grevinde af Johannishus Greve Greve af Johannishus ~ 30/10 1893 Greve af Johannishus   Greve af Johannishus   Greve af Johannishus  
  Kaptajn i flåden Civiløkonom Lærer Civiløkonom Civiløkonom Civilingeniør Arkitekt Overlæge Speciallærer Civilingeniør * Bärbo 4/4 1951 zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg     * 6/9 1918   * 7/6 1912   * 27/6 1910   * 25/12 1913   * 7/4 1917   * 10/9 1920         til Kulla-Gunnarstorp, Helsingborg * 1900 til Wanås fideikommis & Christinelund   Kammerherre ~ 1891 til Kulla - Gunnerstorp, Skåne ~ 12/1 1917 * 1897 til Emmahult, Blekinge Sad i mange bestyrelser   * 8/1 1895   * 13/8 1903   * 27/1 1909  
  Landmester * 11/2 1954 * 28/3 1958 Kaptajn Livgardens dragoner Kaptajn Skånske dragoner Salgsdirektør * Helgona, Nyköping, Södermanland 24/10 1949 * Ramundeboda, Laxå, Närke 3 maj 1955 * Helgona, Nyköping, Södermanland 6/4 1943 * 16/7 1944 † Laxå, Närke 26 jul 2004    ~ Bärbo, Sverige 6/9 1975                                     Underløjtnant Kronprinsens husarregiment     Løjtnant Livgarden til Hest   † 1917   Legationssekretær      ~ 28/7 1917 Overkammerjunker              
  * 14/7 1952   Direktør Markedsdirektør *  7/11 1966       Begravet Ramundeboda kirke, Laxå, Närke                                           * 18/7 1897   * 5/2 1887     Kabinetskammerherre       * 10/7 1869              
        * 21/7 1957 * 23/11 1954               * 1869        
                                 
                             
                             
                               
                               
                                   
                                   
                                   
                                   
                                   
                                   
                                   
                                     
                                                                   
 
 
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
         
 
       
 
     
 
     
 
       
                         
 
         
 
       
 
         
  Johan Carl Arvid Wachtmeister   Claes Gustaf Fredrik Wachtmeister   Charlotte Jutta Marianne Wachtmeister   Carl Christian Fredrik Wachtmeister   Henrik Gustav Gabriel Wachtmeister   Axel Wilhelm Arvid Wachtmeister       Claës Gabriel Hansson  ~ Ingegerd Louise Birgitta       Carl-Axel Nils Gustaf Wachtmeister   ~ NN   Baltzar Wachtmeister   Beth Eleonore Wachtmeister  ~ Wilhelm Gudmund Löwenhielm Carl Welam Louis Wachtmeister    
  Greve af Johannishus   Greve af Johannishus   Grevinde   Greve af Johannishus   Greve af Johannishus   Greve af Johannishus       Greve Wachtmeister af Johannishus  Reuterskiöld     Greve af Johannishus   Greve af Johannishus   Grevinde af Johannishus Ritmester Livregimentets dragoner Greve af Johannishus    
  * 30/11 1981   * 31/10 1983   * Stockholm 2/2 2004   * 2/7 1983   * 27/12 1985   * 11/9 1990       * 1943  ~ 1969, skilt 1981     til Vanås   Underløjtnant Svea Livgarde   * 1894 ~ 26/7 1915 Løjtnant Livgarden til Hest    
        * 10/5 1921   * 28/12 1895       * 28/12 1897    
                         
       
                       
                         
                    Havde døtre      
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                                     
                   
 
     
 
     
 
 
 
 
                     
 
   
 
     
                    Otto Nils Erik Wachtmeister   ~ NN Carl Gustaf Wachtmeister   ~ NN Elisabeth Wachtmeister  ~ Gustaf Nils Ulfsson Trolle  
                    Greve af Johannishus   Greve af Johannishus   Grevinde af Johannishus Baron til Klågerup  
                        til Vanås   ~ 1950, skilt 1977  
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                       
                   
 
 
 
 
                       
                    Caroline Ebba Margretha Wachtmeister  ~ Otto Fritz Axel von Platen  
                    Wachtmeister af Johannishus Friherre  
                    Grevinde ~ 27/9 1986  
                    * 13/6 1960